Bahçeşehir Üniversitesinde "80. Yılında Motro ve Türk Boğazları Sempozyumu"düzenleniyor

Montreux Türk Boğazları Sözleşmesi’nin 80. Yılında Bahçeşehir Üniversitesinde 9-10 Kasım tarihlerinde "80. Yılında Motro ve Türk Boğazları" Sempozyumu düzenleniyor.

banner106

Bahçeşehir Üniversitesinde "80. Yılında Motro ve Türk Boğazları Sempozyumu"düzenleniyor

Montreux Türk Boğazları Sözleşmesi’nin 80. Yılında Bahçeşehir Üniversitesinde 9-10 Kasım tarihlerinde "80. Yılında Motro ve Türk Boğazları" Sempozyumu düzenleniyor.

28 Ekim 2016 Cuma 22:46
347 Okunma
Bahçeşehir Üniversitesinde "80. Yılında Motro ve Türk Boğazları Sempozyumu"düzenleniyor

Montreux Türk Boğazları Sözleşmesi’nin 80. Yılında Bahçeşehir Üniversitesinde 9-10 Kasım tarihlerinde "80. Yılında Motro ve Türk Boğazları Sempozyumu"düzenleniyor.

Montreux Türk Boğazları Sözleşmesi’nin 80. Yılında “BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ” nin ev Sahipliğinde, “BAU TÜRK BOĞAZLARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ”nin öncülüğünde, yetkili ve ilgili Kurum ve Kuruluşların katılım ve destekleriyle 09 – 10 Kasım 2016 tarihlerinde “80. YILINDA MONTREUX TÜRK BOĞAZLARI SÖZLEŞMESİ” SEMPOZYUMU düzenleniyor.

Bu sempozyum, Türk Boğazları” olarak isimlendirilen, dünya deniz ticareti ve ülkemizin ulusal deniz ticareti için çok büyük öneme haiz, Karadeniz’den Ege Denizi’ne kadar uzanan 164 deniz mili uzunluğundaki, Türkiye’nin karasuları içinde bulunan, bu iç su yolumuzdan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal yasaları doğrultusunda geçiş yapan gemilerin, “Zararsız/Masum Geçiş” yapması, Uluslararası Montreux Türk Boğazları Sözleşmesi’nin hükümleri doğrultusunda tanınan “Geçiş Serbestisi Hakkını” kullanırken, yükümlülüklerini de göz önünde bulundurarak geçişlerini gerçekleştirmesi, bu su yolunda ilgili tüm taraflar için seyir, can, mal ve çevre emniyeti ile deniz güvenliğinin sağlanması amacıyla farkındalık olurtumayı amaçlıyor.

 Dünya üzerinde yaşayan insanların, yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanmasını gerçekleştiren ve uluslararası deniz ticaretini oluşturan gemilerin, 20 Temmuz 1936 tarihinde imzalanan ve 09 Kasım 1936 tarihinde yürürlüğe giren “Montreux Türk Boğazları Sözleşmesi”nin ilgili hükümleri doğrultusunda “Geçiş Serbestisi” hakkından ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal yasal düzenlemeleri doğrultusunda “Zararsız/Masum Geçiş” yaparak istifade edebileceğinin, bu bölgede yaşanmış ve yaşanmakta olan canlı yaşamın, tarihi ve kültürel miras ile doğal güzelliklerin korunması yanında, “Sağlıklı Çevrede Sürdürülebilir Yaşam Haklarının (HABİTAT) Korunması” için yetkili ve ilgili tüm tarafların ve kullanıcıların üzerlerine düşen yükümlülükleri, eksiksiz yerine getirmelerinin sağlaması, gayesiyle farkındalık oluşturmaktır.

Gerçekleştirilecek olan “80. YILINDA MONTREUX TÜRK BOĞAZLARI SÖZLEŞMESİ SEMPOZYUMU” ile Türk Boğazları’nda arzulanan hedeflere ulaşılması için geçmiş yaşam ve yaşanmış olayların değerlendirilmesi, mevcut durumun tespiti ve daha iyiye ulaşabilmesi için alınması gereken tedbirler ve yapılması gerekenler ile ilgili 80. Yılında Montreux Türk Boğazları Sözleşmesi Sempozyumu sonrasında, sonuç bildirisi ve kitabı hazırlanacak.
 

Son Güncelleme: 28.10.2016 23:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner209

banner148

banner145

banner179

banner176