Atatürk’ün Bandırma’ya gelişinin yıldönümü kutlandı

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Atatürk’ün Bandırma’ya gelişinin 92 nci yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.İlk tören Bandırma Belediye İskelesi’nde yapıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden Ayyıldızlı Türk...

Atatürk’ün Bandırma’ya gelişinin yıldönümü kutlandı

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Atatürk’ün Bandırma’ya gelişinin 92 nci yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

İlk tören Bandırma Belediye İskelesi’nde yapıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden Ayyıldızlı Türk Bayrağı römorkörle iskeleye getirildi. Bayrağı taşıyan öğrenciler tarafından Kaymakam Günhan Yazar’a teslim edilen bayrağı, Kaymakam Yazar öperek teslim aldı. Bayrak teslimi sırasında Bandırma Limanı’nda ve körfezde demirli bütün gemiler sirenlerini çalarak bu ana eşlik etti.

İskeledeki törenin ardından ikinci tören Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasına müteakiben Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.

Mirza "Atatürk’ün Bandırma’ya gelişinin 92. yıldönümü kutlamalarında, O’nun bizlere gösterdiği çağdaş uygarlık hedefine ulaşmanın en önemli anahtarlarından biri olan kitaplarla sizleri buluşturmanın ayrı bir anlamı olduğunu düşünüyorum. Bir haftadan beri büyük bir ilgiyle takip ettiğiniz Bandırma Kitap Günleri bugün sona eriyor. Atatürk’ün kentimizi onurlandırmasının anısını yaşatmak için gerçekleştirilen kutlamalara, bu etkinliğimizin çok büyük değer kattığına inanıyorum. Savaş meydanlarında bile kitap okuma sevdasından vazgeçemeyen, çok büyük zorluklarla geçen hayatında 4 bin kitap okuyan o büyük öndere, bu etkinliğimizin en güzel hediye olduğuna inanıyorum" dedi.

Mirza’nın konuşmasının ardından Bandırma Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin yöresel oyunları ile tören sona erdi.

Bu yıl ki törenlere CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da konuk olarak katıldı.

Kaptan Haber Ajansı

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176