Tersanede İşten Çıkarma

Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir tersaneden 25 çalışanın işten çıkarıldığı bildirildi.

Tersanede İşten Çıkarma

Tersanede işten çıkarma

Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir tersaneden 25 çalışanın işten çıkarıldığı bildirildi. DİSK'e bağlı Liman, Tersane, Gemi Yapım ve Onarım İşçileri (Limter-İş) Sendikasından yapılan açıklamada, işten çıkarmalarda "küresel mali krizin" gerekçe gösterildiği belirtildi.İstanbul- Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir tersaneden 25 çalışanın işten çıkarıldığı bildirildi.

DİSK'e bağlı Liman, Tersane, Gemi Yapım ve Onarım İşçileri (Limter-İş) Sendikasından yapılan açıklamada, işten çıkartılan 25 kişinin Yardımcı Tersanesi'nde kadrolu olarak görev yaptıkları belirtildi.

Açıklamada, işten çıkarmalara ''küresel mali krizin'' gerekçe gösterildiği belirtilerek, ''Tersanelerde her gün yeni işçi kıyımları sürüyor. Tersane patronları krizi bahane ederek kadrolu-kadrosuz gözetmeksizin, işçileri sokağa atarak krizin etkilerinden kurtulmak istiyorlar'' denildi.(aa)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziynet Maden
Ziynet Maden - 11 yıl Önce

üretim alanında açığa çıkan parayı finansal alanda değerlendirilmesi sonucu önemli bir finansal köpük oluşmuştu. şimdi abd gibi ulkelerde oluşan bu finansal köpüğün patlama zamanına geldik. finansal kriz dönüp yine üretim alanını vuruyor. bizimki gibi ülkelerde üretime yatırılan paraların kaynağı olan bu köpük, tüm dünyada bir daralmaya ve krize neden oluyor. işye işten çıkarmalar da burada ortaya çıkıyor. geçen cumartesi yapılan (1 kasım 2008) dunya ekonomik forumu istanbul toplantısında denildi ki, keynesyen sistemin firma kurtarma araçları ile liberal sistem harmonize edilecekmiş ama aynı zamanda 'mali disiplin'edevam kararı da alınmış...

yani bankaları kurtaralım derken, bunun 'finansmanını çalışmadığında aç-açıkta kalacaklardan çıkaracakları' anlamamız lazım. işte yeni dünya düzeni daha da kurumsal ve irrasyonel şekilde karı özelliştirme ve maliyeti toplumsallaştırma peşinde...

işsizlik ne yazık ki bu maliyetlerin en önemli aracı olacak

işten çıkarma tehdidi ile enflasyona dair yüzde 0 zamlara razı olacağımız bir döneme girdiğimizin işareti yukarıdaki haber.

Mert Pendik
Mert Pendik - 11 yıl Önce

Ekonomik krizi fırsat bilen patronlar, krizin yükünü işçilere yıkmaya devam ediyor. Son yıllarda işçi cinayetleri ve yaptığı atılımlarla dünyanın önde gelen tersaneleri arasına giren tersanelerde de, krizin yükü işçilere çıkarılıyor. Tersane patronlarının örgütü olan GİSBİR’in kriz gündemli yaptığı toplantıda, ocak ayına kadar 12 bin işçinin işten atılması kararı aldığı öğrenildi.

GİSBİR toplantısında, üretimde daralmaya gidilmesi ve krizin etkilerinin azaltılması için Başta Tuzla tersaneleri olmak üzere Yalova, Ereğli ve Çanakkale’de bulunan tersanelerden 12 bin işçinin işten atılması kararlaştırıldı. Toplantının hemen ardından Selah Tersanesi’nde 20, Tuzla Gemi Tersanesi’nde 170, Türkter Tersanesi’nde 45, Sedef Tersanesi’nde 130, Desan Tersanesi’nde 200, RMK Tersanesi’nde 70, Viçem Yat’ta ise 350 işçi işten atıldı. Birçok tersanede de işten atmaların yaşandığı ve bunların devam edeceği söyleniyor.

Karara tepki gösteren tersane işçileri ise tersane işçilerini mücadeleye çağırdılar.

‘Neden biz aç kalıyoruz?’

RMK Tersanesi’nde çalışan Hasan Durmuş, “AKP Hükümeti her fırsatta ‘kriz bizi etkilemez’ diyor. Ama gözlerimizin içine baka baka yalan söylüyor. Tersane patronları zarar etmesin diye Başbakan akıl almaz krediler veriyor ama sıra biz işlere gelince kriz bahane edilerek kapı gösteriliyor” diye konuştu. 2001 krizinde de tersanede çalıştığını söyleyen Durmuş, “Krizin sorumlusu bizler değiliz, o zaman cezası neden bize kesiliyor, neden çocuklarımız aç bırakılıyor?” diye işten atmalara tepki gösterdi. Durmuş, tersane işçilerinin işten atmalara sessiz kalmamasını istedi.

Selah Tersanesi’nde çalışan Cengiz Uslu, tersane patronlarının ne zaman zor durumda kalsa faturayı işçilere kestiğini dile getirdi. Patronların bir taraftan işçi attığını, bir taraftan da düşük ücretle yeni işçi aldığını belirten Uslu, “2 yıldır aynı ücretle çalışıyoruz.

Ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar” diye konuştu. 2001 yılında da patronların aynı şeyi yaptıklarını, işçilerin o zaman yolları kesip patronların kapısına dayandıklarını hatırlatan Uslu, “Bugün de haklarımıza saldıran patronlara karşı aynı şekilde karşılık verebiliriz. Yeter ki kendi gücümüze inanalım” diye işçileri mücadeleye çağırdı.

Mücadele çağrısı

Tuzla Gemi Tersanesi işçisi Mehmet Altın, hükümete tepki gösteriyor. AKP’nin iktidara geldiği günden beri patronlara çalıştığını belirten Altın, “Şimdi kriz bizi etkilemez diyor, ülkenin birçok kaynağını patronlara aktarıyor. Şimdi maaşıma zam istemek için taşeronun karşısına çıksam, adam hiç gözümün yaşına bakmadan beni kapının önüne koyacak. Çünkü kapıda benim gibi çalışacak yüzlerce işçi bekliyor” diye konuşuyor. “İşçilerin korkmadan birbirlerine sahip çıkması gerekiyor” diyen Altın, kaybedecek bir şeyleri olmadığını ifade ederek mücadele çağrısı yaptı.

KAYNAKÇI
KAYNAKÇI - 11 yıl Önce

DENİZHABERİ KINIYORUM 06.11 TARIHINDE .yazdığım yorum yayınlanmamıştır yayıncılık ilkelerınıe yakışmayacak şekılde taraflı yayın yaparak tutmunuzu şiddetle kınıorum.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176