Soli Tersanesi 6. Gemiyi İndirdi

Kocaeli Serbest Bölgesinde kurulu Soli Tersanesinde inşa edilen 20 bin detveyt tonluk (DWT) kimyasal tanker törenle denize indirildi.

Soli Tersanesi 6. Gemiyi İndirdi

Soli Tersanesi 6. gemiyi indirdi

Kocaeli Serbest Bölgesinde kurulu Soli Tersanesinde inşa edilen 20 bin detveyt tonluk (DWT) kimyasal tanker törenle denize indirildi.

Yunan Nikaia Navigation firması için yaptırılan 149,5 metre uzunluğunda 21,2 metre genişliğindeki ''M/T Messinia'' adlı Malta bandıralı tanker, denge için kurulan krikolar indirilip, kızakla bağlantıyı sağlayan kaynaklar kesildikten sonra kızaktaki eğimden de yararlanılarak denize indirildi.

Soli Gemi İnşa Tersanesi Stratejik Planlama Müdürü Timur Nakkaş, geminin denize indirilmesinin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, tersanelerindeki altıncı tankeri de planlandığı şekilde denize indirmenin mutluluğunu yaşadıklarını, tankerin kısa süre sonra donatımı tamamlanarak yola çıkacağını söyledi.

Kocaeli Serbest Bölgesi'nde 2005 yılında inşasına başladıkları tersaneyi 2006 yılının mayıs ayında yüzde 30-40 oranında tamamlayarak ilk geminin sac kesimine geçtiklerini, bir yandan tersaneyi inşa ederken, diğer yandan da gemi ürettiklerini ifade eden Nakkaş, kısa sürede 25 bin metrekaresi kapalı, 102 bin metrekare ile Türkiye'nin en büyük tersanelerinden birini kurduklarını dile getirdi.

Nakkaş, bugüne kadar Yunanlı armatör Remi Maritime için 20'şer DWT'lik ''M/T Malmö'', ''M/T Madeiro'' ve son olarak denize indirilen ''M/T Messinia, İtalyan Armatör için ''M/T Letezia Effe'' adlı 4 tanker ile Hollandalı armatör Laurant Shipping için 5850 DWT'lik ''L/S Anne'' ve ''L/S Jamie'' isimli kimyasal tankerleri denize indirdiklerini bildirdi.

-KURU YÜK GEMİSİ YAPMA PLANLARI-

Yeni dönemde kendi filolarına kuru yük gemileri yapma planları olduğunu bildiren Nakkaş, ekonomik kriz nedeniyle bu projeleri ötelediklerini söyledi.

Küresel finansal krizin gemi inşa sanayini diğer sektörlerden daha fazla etkilediğini vurgulayan Nakkaş, şöyle devam etti:

''Armatörler kredi kullanarak gemi alıyorlar. Bu yüzden global kredi mekanizmasında bir sorun yaşandığı zaman havuzun suyu kesiliyor ve bu sorun tersanelere, yan sanayine ve istihdam gücüne kadar sektörün tüm taraflarına yansıyor.

Kuru yük gemileri üretmeyi planlıyorduk, ancak krizden dolayı bunu ötelemiş durumdayız. 7 gemiyi önceden sattığımız için üretim aşamasındaki gemilerin yapımına devam ediyoruz. Ancak yeni başlanacak projelerimizi, hem biz hemde piyasalar önünü görene kadar dondurduk. Gerek parite, gerekse petrol, çelik benzeri hammadde fiyatlarındaki belirsizlik, yüksek faiz oranlarıyla paranın değerinin artması ve piyasadaki güvensizlik bir araya geldiğinde bütün sektörler için bir darboğaz söz konusu. Bu yüzden yeni projelere başlama tarafında öteleme var, ancak yürüyen projelerimizde iptal söz konusu değil.''

Nakkaş, tersanelerinde biri 20 bin, diğeri 7 bin DWT'lik iki kimyasal tankerin yapımının sürdürüldüğünü, ancak bu projelerden sonraki tüm projeleri dondurduklarını kaydetti.(aa)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaman Ulufer
Yaman Ulufer - 11 yıl Önce

BASTA SAYIN DIYAB, SAYIN ATAT VE SAYIN NAKKAS OLMAK UZERE TUM SOLI SHIPYARD CALISANLARINI TEBRIK EDER, BASARILARININ ARTARAK DEVAM ETMESINI TEMENNI EDERIM.

SAYGILARIMLA,

YAMAN ULUFER

SOYLU GRUBU

kamil kamiloglu
kamil kamiloglu - 10 yıl Önce

Burada gemi yapılmış...yaparken yüzlerce kişi çalışmış BANA NE KAPATIN .yapılan gemi yurtdışına satılmış da parası döviz olarak alınmış BANA NE KAPATIN.... ben sendikaci olarak yollarda yürüdüm..eylem yaptım...BANA NE KAPATIN... ben hayatımda tersane ve gemi görmediğim halde bir yiğin aktivitede bulundum..BANA NE KAPATIN...ya ben tuzla ile uğraştım bu izmitte nerden çıktı....BANA NE KAPATIN...ben "tüh kaka" kampanyasina uydum nette "şahitolmakistiyoruz" diye site kurdum...BANA NE KAPATIN...küresel krız önce denizciliği vurmuş..sadece istanbulda üçyüz küsür demirde gemi iş bekliyormuş..BANA NE KAPATIN...yüz küsür tane yeni inşa gemi siparişi iptal olmuş, tuzlada 20.000(rakamla yirmibin) kişi işini kaybetecekmiş...BANA NE KAPATIN..

DİYENLER !!!!!!NERDESİNİZ ACABA ŞİMDİ ????

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176