Sedef Tersanesi Önünde Eylem

Limter-İş, bu sabah saat 07.45’de Sedef Tersane önünde, Ağır ve Tehlikeli İşkolu Yönetmeliği gereği 7,5 saat uygulamasına uymayan taşeronları uyardı.

Sedef Tersanesi Önünde Eylem

Sedtef Tersanesi Önünde 7,5 Saat Eylemi

DİSK'e bağlı Limter-İş sendikası tarafından yapılan basın duyurusunda; "Sendikamız Tersane patronlarını uyarı eylemlerine devam ediyor. 19 Mart Çarşamba sabah saat 07.45’de Sedef Tersane önünde, Ağır ve Tehlikeli İşkolu Yönetmeliği gereği 7,5 saat uygulamasına uymayan taşeronları uyardı." denildi.

Limter-İş duyurusu şöyle:

"Sedef tersanesi önünde bir araya gelen sendikamız üyeleri, “Ağır ve Tehlikeli İşkolu Yönetmeliği’ne Uyulsun, 7,5 Saat uygulansın” Limter-İş Sendikası imzalı pankart açtı.
Sendika yöneticilerimiz yaptıkları açıklamayla, işçilere seslenerek 7,5 saat çalışmaları gerektiğini açıklarken bu yönetmeliğe uyulmadığı takdirde sendikamıza bildirmelerini istedi. 27–28 Şubat Greviyle kazanılan 7,5 saat uygulamasına bazı tersanelerin uyduğunu hatırlatan arkadaşlarımız, Sedef tersane patronlarının da derhal uymasını istedi. Uyulmadığı koşullarda tersane önünden ayrılmayacaklarını ve işçilerin yasal hakkı olan 7,5 saat uygulanmasına sonuna kadar sahip çıkacaklarını açıkladılar.

Tersane önlerini mesken tutan sendikamız işçi arkadaşlarımızı aydınlatmaya devam edecektir.  Bildiri dağıtılarak işçiler aydınlatılacak ve yönetmeliğe uymayan tersanelerin önünde basın açıklaması yapılarak tersane patronları yönetmeliğe uymaya çağrılacaktır. "

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldırım DELİDUMAN
yıldırım DELİDUMAN - 11 yıl Önce

Emek Şövalyeleri örgütü 1869’da Philadelphia’da terziler tarafından kurulan bir örgüttür. İlk genel kurulunu 1878’de toplayan ve 1886 yılına dek 700 bin üyeye ulaşan ve üyeleri arasında kadın ve erkek, beyaz ve siyah, kalifiye ve kalifiye olmayan terzilerin yer aldığı Emek Şövalyeleri endüstriyel demokrasinin temel ilkelerini desteklemekteydi.I. Her üretken endüstri departmanını örgüte dahil etmek, bilgiyi eylem için bakış açısı haline getirmek ve ülkenin ve bireylerin ilerlemesi için doğru standartları, endüstriyel ve moral değerleri oluşturmak.

II. Çalışanların ürettikleri refahtan uygun bir pay almalarını sağlamak; hak ettikleri şekilde daha fazla boş vakti sağlamak; daha fazla toplumsal avantajı, imtiyazı ve ücreti sağlamak; bütün bu haklar ve imtiyazlar onların bu dünyada iyi bir devleti savunmalarında, idame ettirmelerinde ve sevmelerinde gereklidir.

III. Çeşitli hükümetlerden çalışma hayatı ile ilgili istatistik bürosunun kurulmasını talep ederek üretici kitlelerin eğitim, moral ve mali alandaki gerçek durumlarını ortaya koymak.

IV. Koordinasyon görevini üstlenecek kurumların oluşturmak.

V. Geleceğe miras olan kamu arazilerinin bir hektarının bile demiryollarına ve spekülatörlere bırakmayıp gerçek sahiplerine vererek korumak.

VI. Emek ve sermaye arasında eşitliği gözetmeyen tüm kanunların iptal edilmesi, adaletle ilgili haksız ayrıntıların, gecikmelerin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve madencilik, imalat ya da inşaat işleri ile uğraşanların sağlık koşullarını iyileştirmek için gerekli olan tedbirlerin kabul edilmesi.

VII. İmtiyazlı şirketleri, ülkenin geçerli parası ile bir önceki hafta gerçekleştirilen çalışmanın karşılığının tamamını haftalık olarak işçilere ödemeye zorlayacak kanunları çıkarmak.

VIII. Teknisyen ve işçilere bir ücretlerinin tamamı kadar bir başlangıç ücretini veren bir yasanın çıkartılması.

IX. Merkezi hükümet, eyaletler ve belediye işlerinde sözleşme sisteminin ilga edilmesi.

X. İşçi ve işverenlerin sorunlarını adil bir çerçevede müzakere etmeye istekli oldukları her durumda ve her yerde grevlerin uzlaşma ile halledilmesini sağlama.

XI. On dört yaşına varmadan çocukların işyerlerinde, madenlerde ve fabrikalarda çalışmalarının yasaklanması.

XII. Hapishanelerimizdeki ya da ıslah evlerimizdeki mahkumların sözleşme ile dışarıda çalıştırılması sisteminin ortadan kaldırılması.

XIII. Her iki cins için eşit işe eşit ücretin verilmesini sağlamak.

XIV. İşçilerin sosyal faaliyetleri ve fikri gelişimleri için daha fazla vakte sahip olmalarının sağlanması ve insanların beyinleri tarafından yaratılan zahmeti azaltan makinelerin sağladığı avantajların semerelerini alabilmeleri için günlük çalışma saatinin sekiz saate indirilmesi.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176