Kurun yükselmesi tersaneciliği kurtarır

Türkiye’de krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında gemi inşa geliyor. Sektördeki kaybın 2.5 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Kurun yükselmesi tersaneciliği kurtarır

Kurun yükselmesi tersaneciliği kurtarır

Türkiye’de krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında gemi inşa geliyor. Sektördeki kaybın 2.5 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. Azalan ve iptal edilen siparişler ve yükselen maliyetler sektör çalışanını da tehdit ediyor. Sektörde sıkıntının kriz öncesi, 2008 yılı başında başladığını söyleyen Umar Denizcilik sahibi Adil Tuğcu, YTL’nin değerinin düşmesiyle tersaneciliğin yeniden gözde sektör olacağını savunuyor. Kaptan Adil Tuğcu’ya göre, YTL’nin aşırı değerlenmesi sonucunda, gemi inşa etmenin kârlı olmaktan çıktı, Dolar/YTL paritesi 1.60’larda kalması halinde, tersanecilik yine yıldız sektörlerden biri olacak. Tuğcu, bunun gerekçesini ise şöyle anlatıyor: “Türk tersaneciliği son 5-6 yıldır oldukça gelişti. Bu süreçte geride olduğu bilgi ve teknolojide ilerledi. Biraz da olsa sermaye biriktirdi. Kriz sonrasında tekrar ayağa kalkacaktır, hem de eskisinden daha iyi durumda olarak.”

Türkiye avantajlı

Gemilerin büyük bir kısmı Uzakdoğu ülkelerinde inşa ediliyor, Çin, Tayvan, Vietnam, Güney Kore başı çekiyor. Alıcıların büyük bir kısmı ise Avrupa’da. Adil Tuğcu, Avrupa’ya en yakın ve en iyi durumda olan ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekiyor. Bu durumun avantajının kullanılabileceğini belirten Tuğcu, sektörün bugün için finans sorunun çözülmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Gemiler milyon dolarlarla ifade edilen bütçelerle inşa ediliyorlar. Bu nedenle maliyetin büyük bir kısmı banka kredileriyle karşılanıyor. “Kriz öncesi bankalar yüzde 10-15 özsermayeyi yeterli görüyordu” diyen Tuğcu, kriz sonrasında bankaların imzalanmış sözleşmelerde; özkaynak artırımı, faiz yükseltimi ve gemi satım anlaşmalarının şimdiden yapılması yani verdikleri borçların vadesinde ödeneceğinin garantisini istemeleri gibi ek talepleri olduğunu söylüyor. Bu durumun büyük bir sıkıntı yarattığına işaret eden Tuğcu, vadesi gelen kredi ödemelerinin vade uzatımının yapılmasının elzem olduğunu ifade ediyor. 
 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176