İş Çok Kalifiye Eleman Yok

Türk gemi inşa sanayi dünyada ön sıralarda yer alırken, 2011 yılına kadar siparişlerin dolu olduğu sektörde 30-40 bin kalifiye elemana ihtiyaç duyuluyor

İş Çok Kalifiye Eleman Yok

İş Çok Kalifiye Eleman Yok

KOCAELİ -  Türk gemi inşa sanayi dünyada ön sıralarda yer alırken, 2011 yılına kadar siparişlerin dolu olduğu sektörde 30-40 bin kalifiye elemana ihtiyaç duyuluyor.
Bir başka deyişle, ağır işçilik ve eğitimsizlik nedeniyle sektördeki iş gücü açığı kapatılamıyor.

Kocaeli Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ'de (KOSBAŞ) kurulu Admarin Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret AŞ Tersane Müdürü Turgay Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gemi inşa sanayinin Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu, hızla büyüyen sektörde kalifiye eleman sorunu yaşandığını bildirdi.
Bazı kaynaklara göre Türkiye'nin dünyada yat sanayinde dördüncü, gemi inşa sanayinde ise sekizinci sırada yar aldığını ifade eden Karabulut, pek çok tersanenin 2010-20011 yılına kadar dolu olduğu için sipariş alamadığını, sektörde 30-40 bin kalifiye elemana ihtiyaç duyulduğunu öne sürdü.
Sektöre yurt içi ve yurt dışından, özellikle Avrupa'dan sürekli talep geldiğini, talebe cevap verebilmek için gerekli iş gücünün isteklilere verilecek 2-3 aylık eğitimle sağlanabileceğini ifade eden Karabulut, kursların devlet ya da sivil toplum kuruluşları tarafından açılabileceğini, böylece istihdama önemli katkı sağlanacağını savundu.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut ŞAHİN
Mahmut ŞAHİN - 11 yıl Önce

Gölcük Teknik End.Mesl.Lisesi Gemi Makineleri Bölümü 1990 yılı mezunu olup şu an başmakinist yeterliğiğine sahibim. Uzun yıllar armatörde çalıştıktan sonra kendime karada iş bulmak istedim.(2005) Bana en uygun ve hemen yanıbaşımda kurulu bulunan Kocaeli serbest bölgesindeki kimi tersanelere müracaat etmiş olmama rağmen hiç bir cevap alamadım. Şimdi tecrübeyse var, bilgi ise var ama muhatap yok. Admarın Gemi İnşa sanayı ve Ticaret A.Ş Tersanesi Müdürü Sayın Turgay KARABULUT kalifiye eleman sıkıntısından yakınmakta. Acaba kendileri hiç mezun olduğum okulla irtibata geçmişlermi çünkü burdan mezun olan bir çok arkadaşımız tersanelerde çalışacak bilgi ve tecrübe ile mezun olmaktadırlar.(Gemi Makineleri, Metal İşleri, Torna Tesviye, Gemi Elektrik Elekronik ve Haberleşme Bölümleri)

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176