İnebolu'ya Tersane Tahsisi Onaylandı

İnebolu TGersanesi, Armatör İlhan Karavelioğlu’nun sahibi olduğu Karavelioğlu Grubu’na bağlı İnebolu Denizcilik ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek.

İnebolu'ya Tersane Tahsisi Onaylandı

İnebolu'ya Tersane Tahsisi Onaylandı

İnebolu Limanı’nda tersane için yer tahsisi Temmuz ortasında Maliye Bakanı tarafından onaylandı. İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç’in verdiği bilgiye göre Armatör İlhan Karavelioğlu’nun sahibi olduğu Karavelioğlu Grubu’na bağlı İnebolu Denizcilik ve Ticaret A.Ş. tarafından yapımı gerçekleştirilecek tersane, İnebolu'da önemli bir iş ve istihdam sahası olarak umutla bekleniyordu.

123 yıldır yapımı süren İnebolu Limanı bilindiği üzere 6 Temmuz’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Kaynak: İMEAK DTO Web Sitesi www.denizticaretodasi.org

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat birecik
murat birecik - 12 yıl Önce

değerli arkadaşlarım; ihsan karavelioğlu ve erol yüksel,''allah kolaylık versin'' derim de, başka bir şey demem...saygılarımla

murat birecik

Nurhan  Yılmaz
Nurhan Yılmaz - 11 yıl Önce

İnebolu Limanı üzerinde yıllardır farklı insaatlar yapılır. değişik fikirler üretilir ve uygulanmaya çalışılır. Bir dönem liman insaatı için Küre inebolu arasına teleferik yapılmıştı ve politik nedenlerden işletilemeden çürüdü gitti. Şu anda tersanenin bulunduğu mevkide ise eskiden bir plaj vardı. İnebolunun yegane kum plajı. Şimdi bu plaj yerinde tersanenin inşaatları var.

Tuzladaki tersane ölümlerinin tartışmalarının ayyuka çıktığı şu günlerde İnebolu`da açılmış olan bu tersanenin işsizliğe çare olacağına hiç inanamıyorum. Amaç bu ise Denizcilik meslek yüksek okulunun daha önceden kurulması veya çalışacak elemanların eğitilmesi adına endüstri meslek lisesinde bir ön hazırlık vb yapılması gerekirdi diye düşünüyorum.İneboludaki iş gücünün istanbul ve diğer büyük şehirlerde olduğunu düşünürsek bu tersanede çalışacak işgücünün nereden sağlanacağını çok merak ediyorum. Kendi içine kapalı Turizme bile sıcak bakmadan kendi dünyasında yaşayan halkımız acaba dışardan gelen işcileri ineboluda ne kadar barındıracak.

Öte yandan beni en çok endişe ettiren konu İzmirdeki ve İstanbuldaki tersanelerde kabul görmeyen asbestli gemilerin temizlik vb işlerinin İneboludaki gibi daha gözardında olan bir tersanede yaptırılmasıdır ki; bu da yılın hemen hemen her günü rüzgarlı olan ilçemizde felaketin son perdesine neden olacaktır.

Çernobil nedeniyle artan kanser vakalarından sonra tersanenin yarattığı kirlilik özelliklede asbest kirliliği asbest tozuması vb etmenlerden İnebolunun terkedilmiş ve ölümcül bir liman kenti olabileceğini düşünüyorum. Oysaki İnebolu sadece Ahşap gövdeli tekneler yaparak ve bu gemileri tamir ederek eski geleneklerini sürdürebilir. Ahşap işçiliğini bilen gençler yetiştirebilir.

Tüm hemşerilerimizi İneboluda Ahşap harici gemilerin yapılmasına itiraz etmeleri konusunda çağrı yapmak istiyorum.

Bizler dek kayığı sayesinde bir kurtuluş savasının kazanılmasına yardımcı olmuş, Bu dek kayıklarını yaparak büyümüş, dek kayıklarında gezmiş, balık tutmuş bir nesilin çocuklarıyız. Bu yüzden, İnebolumuzun cevresinin temiz kalması için Ahşap harici teknelerin yapıldığı tersanelerin varlığına itiraz edelim.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176