Gemi mühendislerinden Durak'a tersane tepkisi

GMO İzmir Başkanı Emrah Erginer, Alaybey Tersanesi'nin kaldırılması için çalışma başlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a sordu: "Gemileri dağ başına mı yapalım?"

Gemi mühendislerinden Durak'a tersane tepkisi

Gemi mühendislerinden Durak'a tersane tepkisi 
 

Gemi Mühendisleri Odası İzmir Başkanı Emrah Erginer, Alaybey Tersanesi'nin kaldırılması için çalışma başlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a sordu: "Gemileri dağ başına mı yapalım?"

Alaybey Tersanesi'nin kaldırılması için çalışma başlattıkları açıklayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer'dan tepki geldi. Erginer, "Askeri tersaneye 'Buradan çıkın, gidin' diyoruz. Peki biz nasıl denizci bir milletiz? Tersaneyi dağ başına mı yapacağız? Evet tersane taşınsın, Körfez'i de betonla dolduralım. Karşıyaka ile Alsancak birleşsin, üzerine de bina dikelim. Park bahçe yapıp, kafeler kuralım, manzaraya karşı çay içelim" dedi.
Ekim ayındaki meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Cevat Durak, 1960'lı yıllardan beri kullanılan ilçe girişindeki tersanenin taşınması için görüşme yaptıklarını açıkladı. Durak, söz konusu toplantıda "İlçemizin doğal estetik yapısını bozduğunu düşündüğümüz tersanenin kaldırılması için girişimlerimiz sürüyor" açıklamasında bulundu.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Aradan geçen süre içinde belediyenin çalışmalarının sürdürmesi üzerine Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer, sessizliğini bozdu. "Biz önce bunun gerçekleşmeyecek bir çalışma olacağına inandığımız için açıklama yapmadık, ancak konuyla ilgili yazışmaların sürdüğünü anladık" diyen Erginer, İzmir Tersane Komutanlığı'na bağlı yerin askeri tersane olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Zamanında limanı kapatmaya çalıştılar, şimdi tersaneye taktılar. Utanarak söylüyorum, Çanakkale'den İskenderun'a kadar bir tek sivil tersanemiz yokken, askeri tersaneyi buradan çıkarılım diyoruz.

Peki biz nasıl denizci millet ve denizci ülke olacağız? Tersaneleri, marinaları dağ başında mı yapalım?"

Gelişmiş ülkelerin tamamının denizcilikte de ilerlediğini söyleyen Erginer, Manhattan, New York Limanı'nı örnek göstererek, "Dünyadaki bu tür liman kentlerinin ortak özelliği, limanların etrafına kurulmuş olmalarıdır. 'Biz şehir merkezinde tersane istemiyoruz, liman istemiyoruz, kruvaziyer istemiyoruz' deniyor. Yahu biz ne istiyoruz? Körfezi betonla dolduralım, geniş bir saha elde edelim, üzerine bina dikip yanlarına yeşil alan koyalım. Bir tane tersane var, bunun yeri mi bize batıyor?" diye konuştu.

'Denizden de kurtulalım bari'!'

Tersanelerin taşınmasının söz konusu olmadığını, kapanıp yeni bir tersane inşaa edilmesi gerektiğini ifade eden Emrah Erginer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Peki tersane taşınsın diyelim. İyi de nereye taşıyacağız? Biz bir tane sivil tersane yeri bulamıyoruz? Tamam askeriye belki bulur ama sivil tersane yapılacak yere yine askeri tersane kurulursa ne olacak? Belediyenin bir sürü vapuru var, bakım onarımı nerede yapılıyor sanıyorsunuz? Bu iş nereye kadar gidecek? Bence artık bu kente denizden baksınlar, önce kentin çarpıklarını gidersinler. Deniz kenarında hiç denizden alan olmayacak mı? Marina, tersane, çek çek yeri, liman olmayacak mı? Ne yani her yer çay kahve salonu mu olacak? O zaman, Karşıyaka ile Alsancak'ı birleştirelim, betonlayalım, denizden de kurtulalım. Limandan, tersaneden de kurtulalım!"
Türkiye'de 120'ye yakın tersane bulunduğunu hatırlatan Erginer, bunların önemli bölümünün kuzeyde yer aldığını vurguladı. Erginer, "İzmir denizin kıyısında. Tersane kaldırılsın diyoruz. Tersane nerede olmalı?"

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
tolga turgut
tolga turgut - 9 yıl Önce

sayın cevat durak bey.1970 li senelerde babam alaybey tersanesinde makine atölyesi şefliği yaparken tersane kaldırılıyordu.liman taşınıyordu.hatta karşıyaka-alsancak arası doldurulup.denizin üstüde örtülüyordu.yine aynı gündem.yine aynı palavralar.çok dinledik bunları.herhalde askeri tersanenin en son tesis ettirdiği 2 adet sahil vincini görmediniz.hiç de yerinden kaldırılcakmış gibi durmuyor(askerin eline sağlık).sizler önce bu bölgede yeni bir tersane kurunda bizde elinizden öpelim.ben ve ailem ve binlerce tersane,liman çalışanı 50 yılı aşkındır geçimimizi denizden sağlıyoruz.siz bence inşaatlarda ve kaldırım döşemedeki enerjinizi denizciliğe harcamayın.bırakın biz kendi mücadelemize devam edelim sizde kendi mücadelenize.kolay gelsin

Alp Demiralp Demiralp
Alp Demiralp Demiralp - 9 yıl Önce

Sn. Cevat Durak'ın bu şekilde eleştirilme

sinin kendisine haksızlık olduğunu düşünü-

yorum. Öncelikle tersane kaldırıldıktan sonra burasının ne olarak kullanılacağını öğrenmek gerekir. İkinci olarak bu tersane

askeriyenin elinde atıl denilebilecek şekilde yeni gemi yapımı için kullanılma- dığı gibi İzmri ve Karşıyak ekonomisinede fayda sağlamamaktadır. Bütün bu sebepler- den dolayı Gemi Mühendisleri gibi denizci-liğin önemli bir kurumun başındaki kişiyi daha sağduyulu davranmaya çağırıyorum.

Karşıyakalı vatandaş
Karşıyakalı vatandaş - 8 yıl Önce

Tersaneleri kaldırtmak yerine öncelikle kaldırım işgallerini kaldırtınız ki rahat yürüyebilelim.Sokakları boşaltınız ki arabalarımızla rahat geçelim.Olmayacak şeylerle uğraşmak yerine ilçenin karmaşıklığını düzeltmeye çaba sarfederseniz,rasgele ve ahbab çavuş ilişkiler ile verilen ruhsatları iptal ederseniz,hem karşıyakaya,hem partinize,hemde kendinize iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Şansınız varken neden değerlendirmiyorsunuz.Korkmayın,cesur olun, daha çok kazanırsınız.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176