Gemi İnşaya Büyük Destek Geliyor

Rusya parlamentosu Alt Kanadı Duma; Rus armatörlerine filo yenilemeleri için kolaylıklar sağlayan bir kanun tasarısını kabul etti.

Gemi İnşaya Büyük Destek Geliyor

SeaNews Turkey'de yer alan habere göre, Rusya parlamentosu Alt Kanadı Duma; Rus armatörlerine filo yenilemeleri için siparişleri Rus tersanelerine vermeleri kaydıyla ve gemi tescilini Rus Uluslararası Siciline yaptırmaları şartıyla finansal kolaylıklar sağlayan bir kanun tasarısını kabul etti.

Bunun için İç Sular Ulaştırma ve Ticaret Deniz Taşımacılık Kanununda ve diğer bazı kanunlarda  birtakım değişiklikler ve eklemeler yapılıyor.  Özellikle devlet Rus tersanelerine birtakım garantiler sağlıyor.Yeni tasarı ayrıca özel ekonomik bölgelerde yer alan gemi inşa kuruluşlarını 10 yıl süreyle arazi ve mülkiyet vergilerinden muaf tutuyor. Halen bu muafiyet süresi 5 sene.

Bundan başka tasarı armatörlere Rus tersanelerinde inşa ettirecekleri gemilerden elde edecekleri karlara da  vergi muafiyeti getirme yönünde maddeler içeriyor. 2012-2017 döneminde Rus gemilerinde çlışacak mürettebat sigorta primi ödemeyecek, Sosyal Sigortlar primi ödemeyecek, ve Zorunlu Federal Hastane Sigorta Fonu ödemesi yapmayacak.

Rus ITAR-TASS ajansının bildirdiğine göre, parlementonun ekonomi politikaları  komite başkanı Yevgeniy Fedorovbu kanunu 'Bütün endüstriyi kalkındıracak bir kanun' olarak görüyor. Fedorov;'Ulusal gemi inşa endüstrisine sistematik ve yığınsal desteği başlattık çünkü bu endüstriyi ulusal ekonomimizin tamamına ivme kazandıracak bir sektör olarak görmekteyiz' dedi. 

Haberin tamamını //www.seanews.com.tr adresinde okuyabilirsiniz.

 
YORUM EKLE
YORUMLAR
sami
sami - 8 yıl Önce

darısı bizim ülkenin başına ama mağlesef hiç bir umudum yok

- 8 yıl Önce

kamu çalışanın malesef biz umurunda degiliz adamlar maaşını alıp keyfine bakıyor biz belkide akıllarına bile gelmiyoruzdur

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176