Başbakan Yalova'ya Tersane İstemiyor

Bölgesel Yalova life Gazetesi'nin iddiasına göre; Yalova bölgesine yapılacak olan Tersane alanının Başbakan tarafından reddedildiğini iddia etti.

Başbakan Yalova'ya Tersane İstemiyor

BAŞBAKAN TERSANECİLERİ REDDETTİ!

Kabak tadı vermeye başlayan tersane meselesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanı da huzursuz etmeye başladı.4 Aralık 2004 tarihinde Karamürseldeki kalıcı konutların açılışını yapan,ardından Dereköydeki Gazanfer Bilge Spor tesislerinin açılışını yaptıktan sonra burada sanayicilerle kısa süreli görüşmede bulunan Başbakan RecepTayyip Erdoğan,Yalova-Altınova bölgesinde yatırım yapmak isteyen müteşebbislerle Ankarada gerek görülürse temas kurabileceğini açıklaması,tersane yatırımcılarını harekete geçirdi.
Soluğu Ankarada alan Yalova Altınova Tersane Girişimcileri AŞ, tersane yapımıyla ilgili dosyayı ilgili bakanlıklara kadar iletti.Ancak Ankarada bürokratlar şaşkın içinde dosyayı incelerden,bir AŞnın 40 tersane müracaatıyla karşılaşınca ne yapacağını şaşırdılar.Başkan Erdoğanın Tavşanlı ile Altınova arasındaki sahillerin tamamına tersane yaptırmam diyince işler alt üst oldu..
Yalova-Altınova arasındaki yolun denize olan bölgesinde tarım, turizm ve iskan alanı olması nedeniyle bu bölgede tersane yapımına sıcak bakmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın sadece Tavşanlı Bölgesinde Boğaziçi Denizcilik Şirketinin tersane yapımına izin verebileceği öğrenildi..

Altınovada kurulu 40 ortaklı tersane AŞnin,4,5 kilometrelik sahili doldurup üzerine 40 adet tersane yapılmasını HAYAL olarak değerlendiren Subaşı Belediye Başkanı Ali Ekber Fidan ve çevreci eşi Filiz Fidan üniversitelerden bilim adamları hocalar buralar gelip incelemelerde bulundular.Tarım arazilerimizin üzerinde tersane yaptırmayız,ülkemizde tersane yapılacak daha güzel yerler var diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Kaynak : Yalova life-Burhan KAZMALI

Bakınız: //www.yalovalife.com/duyurular/index1.php?id=1299

YORUM EKLE
YORUMLAR
erol  yalçınkaya
erol yalçınkaya - 14 yıl Önce

türkiyenin gelişmesini istemeyenler var.

MERT TÜRK
MERT TÜRK - 14 yıl Önce

Tamam turizme lafımız yok, fakat milyar dolarlık yatırımlar bir kalemde nasıl kenara atılıyor ona anlam veremiyorum. Her seferinde Türkiye'nin AB ye girmesi gerektiğini dile getirenler şimdi nasıl olurda böyle bir yatırıma engel oluyorlar. Bari buna karşılık yatırım yapacak yer gösterseler onu da yapmıyorlar. "Bir devletin güçlü olabilmesi için önce ekonomisinin güçlü olması lazım" diyen Mustafa Kemal ATATÜRK 'ü hiç mi dinlemiyorlar şaşıyorum.

ercan gürbüz
ercan gürbüz - 14 yıl Önce

tersane istemiyoruz.temiz körfez,turizm,çiçek ve tarım için

ayhan kayatürk
ayhan kayatürk - 12 yıl Önce

İsmi "Deniz Haber" olan yayın organınızın haber sunarken daha seçici yada daha geniş görüşlü olmasını beklerdim. Sektörü baltalamak niyetiyle bu isim alınmaz zira...Bence, adınızı "FİDAN HABER" olarak değiştirin, yada "Tersaneler istihdam yaratınca, kivi bahçelerimde sigortasız, üç paraya çalışacak mevsimlik işçi bulamam ki - Haber" :)Bu sözlerimin sebebi, asılsız, bilimsellik ve akılcılıktan uzak, sedece ithamlardan oluşan "tu kaka kültürlü" yazılara sorgulayıp araştırma zahmetine girmeden yer vermenizdir.Sektör ile yayın yapan bir kuruluş olarak bahsi geçen şirketten gerekli bilgileri alsaydınız daha doğru ve doyurucu bir sunuş olurdu. Ve yine de görüşünüz olumsuz olsaydı o zaman işte o zaman size ve yaptığınız işe saygı duyardım.Evet, yorum yapan diğer arkadaş haklı, bu konuda incelemler yapan devlet kurumları, üniversite enstitüleri ve özel firmaların uzmanlardan çok bildiklerini sananlar cevap versinler:"Tarım şimdiye kadar neden kalkındıramamış bölgeyi? Şimdi ne olup ta kalkındıracak?""Tersanelerin kurulacağı alan da, yan sanayi bölgesi de tarım alanı değildir. Tarımla uğraşan insanlarımız, tarım topraklarında faaliyetlerine devam edebilirler. Asıl sorunları nedir?""Danıştay yürütmeyi durdurma kararı gerekçesi Subaşı belediyesinin projeyi onaylaması gerekliliği değilmidir? Gerekçede, çevresel etki yada tersanelerin kurulacağı yer ile ilgili ifade edilmiş bir menfi görüş yada kanaat mevcut mudur? Sonrasında Subaşı Belediye Meclisi de projeyi onaylamamışmıdır? Ayrıca Ova mahallesi halkı rteferanduma giderek, Subaşı belediyesinden ayrılıp Altınova Belediyesine katılma kararı vermemişlermidir?"Subaşı kalıcı konutlarında 3000 dairenin yaklaşık 2500 ü boş değil mi? Neden boştur?""Tarımın KALKINDIRDIĞI birkaç aile dışında bölge halkının tersaneleri çaresizlikten bıkmışların umuduyla beklemiyor mu?""Neye göre buraya kurulmaz ve nereye kurulur tersane?"Sorular çok, tüm bunlara cevap vermek yerine, "çamur at izi kalsın" yöntemi bazı insanlara daha kolay geliyor...

Burcu  Yavuz
Burcu Yavuz - 12 yıl Önce

Pek saygıdeğer Ayhan Kayatürk beyefendi,yorumunuzu okudum ve baştan sona ne kadar yanlış sorularla,laf kalabalığıyla, yazmış olmak için yazdığınızı düşündüğüm bir yorumla karşılaştım.Gerçekten bunları sorduğunuza inanmak istemiyorum.Eğer ki bu konuyla ilgili bu soruların cevaplarını bilmiyorsanız bence hiç yorum yapmayın zaten.Öncelikle bir araştırın bakalım neler oluyormuş o tersane yapılması düşünülen alanda ondan sonra kafanıza takılan bir soru olursa sorun.hiç kimsenin 'tu kaka'edebiyatı falan yaptığı yok.Siz nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama Subaşı Halından olmadığınız kesin.Eğer ki olsaydınız hiç kimsenin ima ettiğiniz gibi Tersaneler istihdam yaratınca, kivi bahçelerimde sigortasız, üç paraya çalışacak mevsimlik işçi bulamam gibi bir kaygısı yok çünkü herkes biliyor ki tersaneler gençlerimize kucak açıp hadi gelin burda güzel güzel çalışın demeyecek,çok az sayıda kalifiye eleman alıp belki de hiç almayıp kendi iişçilerini getireceler çalışmaşarı için.Açıkçası bizler yani Subaşı gençleri olarak hayal dünyasında yaşamıyoruz çünkü tüm gerçekler önümüzde ve bizler gayet bilinçli,nerde nasıl tepkiler verilmesi gerektiğini bilen,hakkımızı nerde arayabileceğimizin farkında olan gençleriz.Bizim tersanenin SiGORTASIZ ve CAN GÜVENLİĞİ OLMAYAN iş alanlarında çalışmak gibi bir düşüncemiz yok ve hiçbir zaman da olmayacaktır.Biz haklı davamızda sonuna kadar gideceğiz ve bizi hiçkimse durduramayacak.Sizler gerçekleri görmezlikten gelip yatırmlardan,istihdamdan,ülkemizin kalkınmasından falan sözediyorsunuz ama oralarda ne gibi oyunların döndüğünden bi habersiniz."Tersanelerin kurulacağı alan da, yan sanayi bölgesi de tarım alanı değildir.

"Tarımla uğraşan insanlarımız, tarım topraklarında faaliyetlerine devam edebilirler. Asıl sorunları nedir?"bu sorunuza da şu şekilde cevap vermek istiyorum, evet kısa vadede faaliyetlerimize devam edebileceğiz ama sizce uzun vadede tersanede kullanılan kimyasal atıkların veya ilaçların topraklarımıza ne gibi zararlar verebileceğini,verimli topraklarımızı ne hale dönüştürebileceğini,hatta dışardan gelen tersane işçilerinin ürünlerimizi yağmalayabileceğini hiç düşündünüz mü?Ben bir düşünün derim öyle işkembeden atmak çok kolay...Şimdi de referandum meselesine bir değinelim yapılan referandumun kesinlikle yasal bir değeri yoktur ve tekrar edilecektir yani hala ova bize ait ve inanoın hep öyle kalacak,hiçkimse heveslenmesin.Sanırım bu konuya da pek vakıf değilsiniz isterseniz bir arştırın.Kalıcı konutlar meselesinde de;zaten o konutların sahiplerinin çoğunluğu Yalova'nın yazlıkçıları idi ve hepsinin şuan başka şehirlerde(Ankara,İstanbul vs.)evleri bulunmakta ve hayatlarına orada devam etmektedirler isterlerse pek ala gelir orda otururlar.Ama bunun tersane ile ne gibi bir ilişkisi var bilmiyorum.Son olarak şunu eklemek istiyorum,Subaşı Halkı olarak ne açız ne açıktayız! Allah'a şükür işsizlik oranımız da Türkiye'nin geneline bakıldığında hiç de abartılacak düzeyde değil.Kısacası hiçkimse çaresizlik içinde tersane falan beklemiyor.Biz memnunuz halimizden bize dokunmayın bırakın rahat rahat verimli topraklarımızda işimizi yapalım.Ve lütfen bilip bilmeden bir şeyler hakkında yorum yapmayalım.Saygılarrr

alper gezer
alper gezer - 12 yıl Önce

kafasız burcu yavuz sen başbakan istemiyor demişsin haberin tarihine bakta ondan sonra yorum yaz tersane için hep destek tam destek

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190