Başbakan Ereğli Shipyard'ı açıyor

Med Group'a bağlı Ereğli Tersanesi'nin açılış töreni, yarın saat 13.30'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle Ereğli Çengelburnu'nda yapılacak.

Başbakan Ereğli Shipyard'ı açıyor

Türkiye’nin en büyük tersanesi açılıyor

Türkiye’nin en büyük tersanesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde açılıyor.

Med Group tarafından yapılan Ereğli Tersanesi, yarın saat 13:30’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle hizmete açılacak.

160 dönüm arazi üzerine kurulu Ereğli Tersanesi, özel sektör tarafından işletilecek en büyük tersane olma özelliğini taşıyor. 60 Milyon dolar harcanarak kurulan tersanede iki adet 290 metre uzunluğunda kızak bulunuyor.

Med Group Yönetim Kurulu Başkanı R. Hakan Şen, DenizHaber.Com'a yaptığı özel açıklamada Ereğli Tersanesi’nin özel sektör tersaneleri içerisinde en yüksek kapasiteli tersane olduğunu belirterek şunları kaydetti; “Ereğli Tersanesi ihracat üzerine kurulu bir tersane olacaktır. İnşa edilecek tüm gemilerin yüzde 90’ı yurt dışına satılacaktır. Ereğli’ye yaptığımız yatırımla birlikte bu bölgenin kalkınmasına ve istihdamına ciddi bir katkı sağlamış olacağız.” dedi.

Türk tersanelerinde şu anda 50 bin DWT’luk gemi yapılamadığını söyleyen Med Grup Yönetim Kurulu Başkanı R. Hakan Şen, Ereğli Tersanesi’nde 60 bin DWT’a kadar gemilerin inşa edileceğini sözlerine ekledi.

Hedef dünya dördüncülüğü

Denizcilik sektörünün lokomotifi olan gemi inşa sanayi, Türk ekonomisine yıllık 2 milyar dolar bir girdi sağlıyor. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı yeni projelerle birlikte, Türkiye kıyılarında belirlediği 5 bölgede yeni tersane yatırımlar başlamış durumda.

2005 yılında, 1 milyon 252 bin DWT’luk bir üretim gerçekleştiren, Türk gemi inşa sanayi, 2006’nın ilk 5 ayında, bu rakamı 1 milyon 410 bin DWT’a çıkarmayı başardı.

Türkiye’nin 2010 yılında gemi inşa sanayindeki hedefinin 4 milyon ton olacağını söyleyen, Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Sami Kabaş, yeni faaliyete geçeçek tersanelerle birlikte inşa edilecek gemi kapasitesinin şu anki rakamların üç katına çıkacağını ve bu sayede dünya dördüncülüğüne oturacaklarını sözlerine ekledi.

DenizHaber.Com-Özel

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan beyaz
hakan beyaz - 13 yıl Öncevatana ve millete hayırlı uğurlu olsunülkemiz için çok büyük bir yatırım inşallah diğer illerimizdede böyle büyük yatırımlar yapılır

sait  doğan
sait doğan - 13 yıl Önce

Dün gibi hatırlıyorum sayın,başbakanımız oranın temelini atarken bende o temel atma töreni için istanbuldan kalkıp giddim ve bir çok insan eşimde dahil o zaman bu işin temelle kalacağını devamı gelmeyeceğini göstermelik olduğunu söylüyordu ben aksini söylememe rağmen bitmeyeceğini söyleyenler çok oldu. fakat inandım ben Başbakana. o temeli attı ve bitirdi sayın saban Kamaş ile yaptığım görüşmede bu proje biteceğini söylemişti ve bitti vatana millete ve ereğliye hayırlı olsun tüm emeği gecenleri çanı gönülden kutluyorum.

Sayın Başbakanıma teşekkürlerimi sunuyorum .

Mehmet Turgay TUFANOĞLU
Mehmet Turgay TUFANOĞLU - 13 yıl ÖnceDÜNYA BİZİM ELLERİMİZİN İÇİNDE.

4 MEVSİMİ,DENİZLERİ,GÖLLERİ,AKAR SULARI,

VERİMLİ TOPRAKLARI.

A T A M'MIZIN SÖYLEDİĞİ GİBİ

" TÜRK MİLLETİ ÇALIŞKANDIR,

TÜRK MİLLETİ ZEKİDİR"

ŞEHİTLERİMİZİN KANLARI İLE BU TOPRAKLARI

ALSANCAK BAYRAĞIMIZI BİZLERE EMANET EDENLERİ RAHMETLE ANIP MEKANLARI CENNET OLSUN.

TEBRİKLER SİZLERİ BARBAROS'UN TORUNLARI

TEBRİKLER.HAYIRLI UĞURLU OLSUN.

SAYGILARIMLA.

Mehmet T.TUFANOĞLU

TUFAN TUFANOĞLU SHIPPING AGENCY

T R A B Z O N

mustafa esen
mustafa esen - 13 yıl Önce

bu habere cok sevindim.hükümetimiz işini yapıyor.yatırım yapılıyor.her ne kadar hükümet ve başbakanımız eleştirilsede bence meyve tutan agaç taşlanır.

hakkı
hakkı - 12 yıl Önce

Selamunaleykum

sen öle zannet bunların meyveleri 57.hükümet zamanında olmuştur kesin sn tayyip erdoğanda bunların meyvesini yiyor .şuandaki dış borcumuzu bilen varsa sölesin eğer bilen yoksa bana sorsun ben sölerim.ımf den para alıpta iç piyasaya vermekle bu işler yürümüyo şuanda cari açık aldı başını gidiyo bunları bırakın bir kenara vatan elden gidiyor vatan toprakları kanla alındı zamanında ama şuanda birilerine peşkeş çekiliyo bunlardan kimsenin haberi varmı acaba hergün gazete alında okuyun tabi aydın doganın gazetelerini değil ortadoğu alında gerçekleri görün biraz 60. hükümet tek başına iktidarrr MHP..allah (c.c.) izniylee..

Sezgin Anlıaçık ALNIAÇIK DENİZCİLİK
Sezgin Anlıaçık ALNIAÇIK DENİZCİLİK - 12 yıl Önce

İşte bu; Çok geçbile kalındı türk denizciliğinin çok daha ilerilerde olması gerek, işte böyle çalışmalar olduğu sürece kimse bizim önümüzde duramaz.

Tüm denizcilik alemine hayırlı olsun.

özgür yüksel
özgür yüksel - 11 yıl Önce

belkide türkiyenin incisi birtersane bu tersanecilik olayına devletimiz birazdaha ilgi gösterceyine eminim.TERSANİN daha salam bir kadroile dahada güçleniçeyine inanıyorum bukadar yatırım bukadar insan gücüne yazık olmasın bu tersanenin ereglidemirçelikten daha fazla işgüçü kadacagına eminim eregliye katkılarından dolayı

sayın HAKAN ŞENE teşekürlerimizi iletiriz

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190