Bakan Yıldırım "Üç bölgeye üç tersane"

Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de birer tersane yapılmasını planladıklarını açıklayan Bakan Binali Yıldırım, bu konuda Güney Kore’nin teknolojisinden faydalanılacağını söyledi.

Bakan Yıldırım

Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de birer tersane yapılmasını planladıklarını açıklayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu konuda Güney Kore’nin teknolojisinden faydalanılacağını söyledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de birer tersane yapılmasını planladıklarını bildirdi. Demiryollarındaki değişim ve modernizasyon çalışmalarının parçası olarak açılan ihaleyi kazanan Güney Koreli Rotem Şirketi temsilcileri ile bazı Kore Ulusal Meclisi üyeleri, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı makamında ziyaret etti.

Yıldırım, kabulde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Güney Kore ile özellikle ulaştırma ve haberleşme alanında yoğun işbirliği yaşandığını ifade eden Yıldırım, gemi inşaatı konusunda da önemli tecrübeye sahip olan Güney Kore’den teknoloji transferi gerçekleştireceklerini bildirdi. Güney Koreli daha çok yatırımcıyı Türkiye’de görmek istediklerini anlatan Yıldırım, yer tahsisi konusunda da hazır olduklarını söyledi.

Bakanlık olarak, gemi inşa sektörünün geliştirilmesi için bir proje başlattıklarını vurgulayan Bakan Yıldırım, bu kapsamda Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de birer tersane yapılmasını planladıklarını kaydetti.

TEKNOPARK KURULACAK

Güney Kore ve Türkiye arasında yapılan bir başka işbirliği ile de ortak bir teknoparkın kurulacağını belirten Yıldırım, bu şekilde genç beyinlerin ar-ge çalışmaları yapmasına imkan tanınacağını bildirdi. Heyet başkanı Kore Ulusal Meclisi üyesi ve Uri Partisi milletvekili Hak Jin Moon da 2002 Dünya Kupası’nda Türkiye ile Güney Kore’nin yaptığı üçüncülük maçının hâlâ akıllarda olduğunu belirterek, iki ülkenin birbirine yakın olduğunu ifade etti.

Güney Kore sermayesinin Türkiye’de daha çok yer almasını arzuladıklarını belirten Moon, demiryolu alanındaki tecrübelerini Türkiye’ye transfer etmek istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak:Vakit

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190