ABD’nin Dev Uçak Gemisi Denize İniyor

ABD Donanması tarihin en büyük savaş gemilerinden biri olan USS Gerald Ford'u önümüzdeki aylarda denize indirmeyi planlıyor.

ABD’nin Dev Uçak Gemisi Denize İniyor

ABD’nin Dev Uçak Gemisi Denize İniyor

 ABD Donanması tarihin en büyük savaş gemilerinden biri olan USS Gerald Ford'u önümüzdeki aylarda denize indirmeyi planlıyor. 13 milyar dolara (37.6 milyar TL) mal olan yeni nesil Ford sınıfı uçak gemisi, ABD Donanmasının da en büyük silahlarından biri olacak.

4 bin 400 kişilik mürettabata ev sahipliği yapacak olan gemi 75 adet hava aracı taşıyabilecek. Dev geminin ABD'nin son insanlı savaş uçağı F-35'lere ve son dönemde hava saldırılarında kilit rol oynayan drone'lara (İnsansız Hava Araçları) ev sahipliği yapması bekleniyor.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde görev yapan ABD Donanması'nın elinde 10 adet uçak gemisi bulunuyor. Donanmanın üzerindeki yükü hafifletmek için sipiş edilen dev gemi, bir önceki sınıf uçak gemilerine oranla 3 kat daha fazla enerji üreterek daha uzun süreli görevleri icra edebilecek.

Donanma envanterinde bulunan diğer uçak gemilerine kıyasla yüzde 25 oranında daha fazla uçağın kalkmasına imkan verecek olan gemi, 332 metre uzunluğunda ve 100 bin ton ağırlığında.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
gemi inşa hüh.
gemi inşa hüh. - 3 yıl Önce

13 milyar dolar !

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176