Milli gemiler, Europort Turkey’de 35 ülkenin temsilcileri için vitrine çıktı

Europort Turkey, ilk kez Tuzla’da deniz üzerinde kapılarını açtı. Sektör, İran Deniz Ticaret Filosu’nun yenileme ve gençleştirme projesi dahilinde 35 milyar dolarlık yatırımına talip oldu.Uluslararası alanda iddialı olan denizcilik sektörünün...

Milli gemiler, Europort Turkey’de 35 ülkenin temsilcileri için vitrine çıktı

Europort Turkey, ilk kez Tuzla’da deniz üzerinde kapılarını açtı. Sektör, İran Deniz Ticaret Filosu’nun yenileme ve gençleştirme projesi dahilinde 35 milyar dolarlık yatırımına talip oldu.

Uluslararası alanda iddialı olan denizcilik sektörünün en önemli buluşma noktası Europort Turkey Uluslararası Denizcilik Fuarı, Tuzla Viaport Marina’da kapılarını açtı. Tuzla’da, ilk kez denizle iç içe yapılan fuara 35 ülkeden 10 bin profesyonel ziyaretçi katıldı. 8 Nisan akşamına kadar devam edecek olan fuar, uluslararası bir organizasyonla sektör adına büyük önem taşıyan yeni iş birliklerine de fırsat sunacak.

Başarılı projeler gerçekleştirerek dünya deniz ticaretinde önemli bir oyuncu haline gelen Türk denizcileri, bu yıl Europort Turkey’de alım heyetleri, ziyaretçi ve katılımcı olarak yer alan Panama, Danimarka, İzlanda, Norveç, Yunanistan, Kenya, İran, Azerbaycan, Meksika, İngiltere gibi ülkelerle yeni iş birlikleri için bir araya geldi. Açılış konuşmasını yapan Türkiye Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, "Geleneksel Tersane şirketlerinin yurt dışında sermaye şirketleriyle birleşerek daha güçlü yapılar ortaya koyması, daha da ötesinde büyük şirketlerin de kümelenme yoluyla daha büyük güç birliğine gitmesi sektörü dünya birinciliğine taşır. Çünkü, Türk tersaneleri bugün her teknolojide gemiyi, çok kısa sürede ve rakiplerinden en az yüzde 20 altında maliyetle üretebilmektedir. Türk tersaneleri, aynı anda 4-5 gemiyi birden üretebilmektedir" dedi.

Europort Turkey Fuarı Direktörü Dilek Karaduman yaptığı açıklamada, İran’nın Türkiye denizcileri için önemli bir pazar olduğunu söyledi. Türkiye ve İran denizcilik sektörü ticaret heyeti buluşmasının iki ülke arasında ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Karaduman, "İran ile yapılan ticarette bizce olmaması gereken ciddi bir açık olduğunu düşünüyoruz. Bu açığın kapatılması için Europort Turkey gibi uluslararası fuarlara ihtiyaç var" diye konuştu.

İran Denizcilik Konseyi Genel Sekreteri Ahmad Rafat: "35 milyar dolarlık gemi inşa edeceğiz"

İran Denizcilik Konseyi Genel Sekreteri Ahmad Rafat, İran Deniz Ticaret Filosunun yenileme ve gençleştirme projesi dahilinde 35 milyar dolarlık bir yatırım yapacaklarını dile getirdi ve Know-How’a önem verdiklerini belirterek yeni projelerin hayat geçirilmesi konusunda Türk gemi inşa sanayi ile işbirliği içinde olmak istediklerini ifade etti.

Geçen ay Güney Kore’ye toplam 600 milyon dolarlık, 4’ü konteyner, 6’sı petrol tanker inşa sözleşmesinin iptal edildiğini söyleyen İran Denizcilik Konseyi Başkanı Ahmad Rafat, İran gemi inşa sanayinin gelişmesine katkı sağlayacak işbriliklerine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Türkiye’deki gemi inşa tesislerinin önemli projelere imza attıklarını dile getiren Rafat, "Türk gemi inşa sanayini yakından takip ediyoruz. 35 milyar dolarlık yeni gemi inşa yatırımlarında Türkiye’nin yer almasını gönülden istiyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

İran İslam Cumhuriyeti Deniz Ticaret filosunun yenileme projesine, Türk gemi inşa sanayinin talip olduğunu ifade eden GYİB Başkanı Başaran Bayrak, Türkiye ile İran arasındaki ticaretin gelişmesine katkı sağlamak istediklerini kaydetti.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176