Mersin Limanı'nda yük trafiği 20,2 milyon tona yükseldi

MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) aylık göstergeler verilerine göre, Mersin Liman Başkanlığı bazında elleçlenen yük trafiği genel anlamda 3 yıldır artış eğiliminde.

Mersin Limanı'nda yük trafiği 20,2 milyon tona yükseldi

Mersin Limanı'nda yük trafiği 3 yıldır artışını sürdürüyor. Limanda, Temmuz 2018'de yük trafiği geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4'lük artışla 2,9 milyon tona yükselirken, 7 aylık dönemde ise 20,2 milyon ton oldu. Ayrıca 7 aylık dönemde Mersin Liman tesislerine operasyon için uğrayan gemi sayısı da geçen yıla göre yüzde 4,5 artarak 2 bin 629'a yükseldi.

MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) aylık göstergeler verilerine göre, Mersin Liman Başkanlığı bazında elleçlenen yük trafiği genel anlamda 3 yıldır artış eğiliminde. Elleçlenen yük trafiği 2018 yılının ilk 7 ayında geçen yıla göre yüzde 4'lük artışla 20,2 milyon tona yükselde. 2018’in ilk 7 aylık döneminde yük trafiği artış hızının, geçen yıla göre yavaşlamasında ihraç edilen yükler ile ithal edilen yüklerin etkili olduğu görüldü. Temmuz 2018’de ise yük trafiği geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4'lük artışla 2,9 milyon tona yükseldi.

Bunda başta ihraç edilen yüklerdeki artışın payı olduğu gözlendi. 2017’nin 7 aylık döneminde Mersin Liman Başkanlığı elleçlenen yük miktarı ile Türkiye genelindeki liman başkanlıkları içerisindeki 6. sıradaki yerini, 2018’de de korurken, ihraç edilen yükler Nisan ayı haricinde 2018'de tüm aylarda geçen yılın üzerinde gerçekleşmesiyle yılın ilk yarısında yüzde 7'lik genişlemeyle yaklaşık 8,3 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

Söz konusu artışta "makineler, taşıma teçhizatı, aksam, çeşitli parçalar, konteynerler, cevher, metal atıklar, ham ve üretilmiş mineraller ile inşaat malzemeleri en fazla katkıyı verdi. İthal edilen yüklerde ise yılın ilk 7 ayında 'petrol ürünleri' yük grubundaki genişlemenin de etkisiyle geçen yıla göre yüzde 1'lik artışla 9,6 milyon tona yükselirken, dahili taşımacılık yükleri geçen yılın yüzde 1 altında kalarak 756 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Transit taşımacılık yükleri ise belirgin artışla 59 bin tona yükseldi.

Hem dahili taşımacılıkta söz konusu daralmada hemde transit taşımacılık yüklerindeki artışta makineler, taşıma teçhizatı, aksam ve çeşitli parçaları, konteyner ve petrol ürünleri yük grubunun etkisi olduğu görüldü

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fertil Koyuncuoğlu
Fertil Koyuncuoğlu - 5 ay Önce

Mersin ticaret hacminin yükselmesinde Mersin Limanı'nın olduğu kadar Mersin'li tüccarların ve üreticilerin de büyük payı var. Mersin büyüdükçe, geliştikçe, hacim arttıkça limanın bu büyüyen hacme hızlı bir şekilde cevap vermesi önemli idi. Mersin limanında yapılan rıhtım uzatma çalışmaları ile limanın konteyner elleçleme kapasitesi arttı, daha büyük gemiler ile daha çok yük daha kısa sürelerde elleçlenmeye başladı. Bu paralel gelişim çok büyük bir başarıdır. Mendirekte yapılacak düzeltme ile 366 metrelik post panamax gemiler uğrak yapmaya başlayacaktır, bu gelişme ile Mersin limanının kapasitesi daha da çok artacak ve bölgede önemli bir konuma gelecektir. Gereğini bilgilerinize arz ederim.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176