Tamer Kıran:" Bütün eğitim kurumlarımızın yanında olacağız"

Piri Reis Üniversitesinde düzenlenen 4. GEMİMO Öğrenci Kurultayı çalıştayında, IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran açıklamalarda bulundu. Tamer Kıran, öğrencilerin ve sektörün sıkıntılarını en kısa zamanda çözmek istediklerini söyledi.

Tamer Kıran:" Bütün eğitim kurumlarımızın yanında olacağız"

Piri Reis Üniversitesinde düzenlenen 4. GEMİMO Öğrenci Kurultayı çalıştayında, IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran açıklamalarda bulundu. Tamer Kıran, öğrencilerin ve sektörün sıkıntılarını en kısa zamanda çözmek istediklerini söyledi.

Tamer Kıran'ın 4. GEMİMO Öğrenci Kurultayında yaptığı açıklamalar şöyle:

GEMIMO’ya 4. Kez bu organizasyonu tertip ettikleri için tebriklerimi sunuyorum. Buraya gelmeden önce geçen kurultayların sonuç çıktısına baktım. 4 yıl önce Kasım 2013’te 3. kurultay yapılmış. Sorunlar ve çözüm önerileri sıralanmış. Bakalım yaklaşık 4 buçuk yılda neler olmuş.

- Kısa deniz stajlarının yapılmasında yaşanan sorunlar. 
Staj bulma konusunda yaşanan sorunlar.
Staj yeri kapasitesinin azlığı.
Tersanelerdeki imkanların azlığı.
- Denizcilik eğitimin kalitesi.
- Denizcilik mesleği hakkında bilgilendirme.

Denizcinin sağlığı.
Örgütlenmenin önemi…
Bugün geldiğimiz noktada aynı konular muhtemelen tekrar konuşulacak. Benzer bir sonuç raporu alınacak. Bunların en azından 4 yıl sonra bir kısmını çözdüğümüz zaman ülkemiz için, insanımız için bir şeyler yapmış olmanın mutluluğu içerisinde köşemize çekileceğiz. Deniz Ticaret Odası olarak bir seçim döneminden geçtik. 8 ay sürdü. Çok uzun bir süreçti. Bizler iş adamlarıyız. Siyasi partiler gibi hatta onlardan uzun bir kampanya dönemi yapmak zorunda kaldık. Yorulduk ama netice itibariyle üyelerimiz teveccüh gösterdi ve ekibimizi göreve getirdi. 

Denizcilik eğitim camiasına söyleyeceğim en önemli mesaj Deniz Ticaret Odası olarak önümüzdeki dönemde bütün eğitim kurumlarımızın kaliteli eğitim yolunda atacakları her adımda yanlarında olacağız. 

Yaptığımız icraatlarda bunu göreceksiniz. Seçim öncesi ve seçim kampanyası sırasında kendimizi iyi anlatamamaktan dolayı birtakım endişeler olduğunu tespit ettik. Bu endişelerin yersiz olduğunu, denizcilik eğitimin kalitesinin artık ülkemizde yükseltilmesi konusunda hemfikir olduğumuzu ve bunun için çalışmalar yapacağımızı söylemek için sizlere bunu tekrar söylüyorum. Ülkemizde yeterli sayıda eğitim kurumumuz mevcuttur. Yapmamız gereken bundan sonra bu eğitim kurumlarımızın daha iyi eğitim vermesi için neler yapması gerektiği yönünde çalışmalar yapmaktır. Bunun çalışmasını yapacağız. Bunun en büyük sıkıntısını yaşayan yine biz armatörleriz. Gemilerimiz dünyanın dört bir tarafına gittiğinde karşılaştığımız sıkıntılar netice olarak hem maddi ve sonrasında dünya artık öyle bir devire geldi ki sizi icra ettiğiniz meslekten yasaklamaya giden yaptırımlar var. Avrupa Birliği kuralları içinde belli bir sayıda tutuklanmadan sonra artık o ülkelere giremezsiniz. Bu artık o mesleği icra edemezsiniz anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bunu bir bütün olarak düşüneceğiz. Olaya bütüncül yaklaşacağız. Armatör, gemi adamı, meslek örgütleri hepsi bir arada deyip daha kaliteli daha iyi eğitim için çalışmalarımızı yapacağız. Bu çalışmalarımızı yaparken tabii ki Deniz Ticaret Odası’nın kurumu olan Piri Reis Üniversitesinin bir ayrıcalığı, bir farkı olacak. Diğer okullarımız devlet okulları. Devlet okullarının devlet bütçesinden kaynakları var. Piri Reis Üniversitemizin böyle bir kaynağı yok. Piri Reis Üniversitemiz öğrenci gelirleri ve bağışlardan elde ettiği gelirlerden mahrum kaldığı anda yapacak başka hiçbir şeyi yok. Araya girecek bir kurum yok.

"Elimizi hiçbir zaman için bu güzide kurumlarımızdan çekmeyeceğiz".

Deniz Ticaret Odası olarak bizim elimiz Piri Reis Üniversitesinin her zaman üzerinde olmak zorunda. Bunu yaparken kesinlikle diğer güzide eğitim kurumlarımıza Yüksek Denizcilik Okulu, 9 Eylül Üniversitemize, Karadeniz Teknik Üniversitemize, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Turgut Kıran Denizcilik Fakültemize… Hiçbirini birbirinden ayırmayacağız. Hepsine eğitim seviyelerini yükseltmek için maddi ve eğitici desteğiyle her daim yanlarında olacağız. Elimizi hiçbir zaman için bu güzide kurumlarımızdan çekmeyeceğiz. Denizcilik Okullarımızın sayısal olarak yeterli olduğu kanaatindeyiz. Burada Hukuk Fakültesi açmak istedik baya bir süreç geçtik. Karşılanması gereken ihtiyaçları var. 8 Öğretim Üyesi, 6 ana bilim dalı gibi. Ama 2 hoca, 1 eğitim görevlisi Denizcilik Fakültesi için yeterli oluyor ancak idaremiz artık buna sıcak bakmıyor.

Artık Dünyada İngilizcesiz hayat mümkün değil. Nerede olursa olsun hangi iş kolunda olursanız olun İngilizce ana diliniz Türkçe gibi bilmeniz gerekmektedir. Bunun yanında ikinci lisan da koymalısınız. Artık İngilizcenin yanında hangi lisanı biliyorsun diye soruluyor. Öğrenci arkadaşlarımız bu konuya çok önem versin.

Otomasyon konusunda teknoloji hızla ilerliyor. Çağımız hızla gelişiyor. Otonom gemiler, uzaktan kumandalı gemiler gerçekten insanı gerçekten ürkütüyor. Siz iyi olursanız size ihtiyaç hiçbir zaman bitmeyecektir. Özellikle mühendislere ihtiyaç her daim olacaktır. Çalıştayımızın hayırlara vesile olmasını ve üretken olmasını, yıl sonra geldiğimizde listedeki maddelerden 3-4 tanesini çözmeyi rabbin bize nasip etsin. 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 21:24
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190