13 milyar dolarlık gemi savaşa uygun değil!

ABD’nin ‘dünyanın en pahalı gemisi’ bilinen yeni USS Gerald R. Forf gemisinin savaşma yeteneğinde olmadığı ileri sürüldü.

13 milyar dolarlık gemi savaşa uygun değil!

13 milyar dolarlık gemi savaşa uygun değil!

ABD’nin ‘dünyanın en pahalı gemisi’ bilinen yeni USS Gerald R. Forf gemisinin savaşma yeteneğinde olmadığı ileri sürüldü. Geminin geçtiğimiz haftalarda ‘büyük bir tantanayla’ hizmete sunulduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından takdir edildiğini hatırlatan Bloomberg, ABD Deniz Kuvvetleri’nin belgelerine dayandırdığı haberde, hizmete teslim edildikten 2 hafta sonra, geminin temel fonksiyonu olan savaş uçaklarının iniş ve kalkışı için uygun olmadığı ortaya çıktığını belirtti. Belgelere göre, teknik arızaların giderilmesi ihtiyacı yüzünden, uçağın inişini sağlayan durdurma bariyerinin maliyeti 301 milyondan 961 milyon dolara yükseldi.

13 MİLYAR DOLARA MAL OLDU

Pentagon’un verilerine göre, 13 milyar dolara mal olan ‘dünyanın en pahalı’ uçak gemisi tam kapasiteye 2020 yılında ulaşacak. Geçtiğimiz yılın sonbaharında, yüksek teknolojiyle donatılan ‘görünmez’ destroyer USS Zumwal de suya indirildiği sırada bozulmuştu. Yapılan inceleme sonucu geminin, ABD ordusu standartlarına göre bile kullanımının çok pahalı olduğu ortaya çıkmıştı. Maliyeti 4.4 milyar dolar olan gemideki ‘eşsiz’ topun tek atışının 800 bin dolara mal oluyor.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176