Wilma Kasırgası tehdit ediyor

Amerika ve Karayipleri tehdit eden 12. kasırga olan Wilma'nın Karayipler'in kuzeyinde ilerlerken Küba ve Meksika'da bir kez daha tehlike çanları çalmaya başladı.

Wilma Kasırgası tehdit ediyor

Wilma adı verilen yeni kasırga Karayipler'in kuzeyinde ilerlerken Küba ve Meksika'da bir kez daha tehlike çanları çalıyor.

Meteoroloji uzmanlarının fırtına sınıflandırmasında dördüncü kategoriye oturtulan Wilma'nın rüzgarları saatte 240 kilometreye ulaşırken bölge sağnak yağışların etkisi altına girdi. Wilma, bölgeyi aynı kasırga sezonu içinde vuran 12'inci büyük fırtına.

Hava durumu kayıtları tutulmaya başlandığından beri bu sayıya daha önce sadece 1969 yılında ulaşılmıştı. Wilma Kasırgası'nın Küba'nın batısını ya da Meksika'da Yucatan yarımadasını vurabileceği düşünülüyor.

Haftasonuna doğru bu güzergah Meksika Körfezi ve Florida istikametine yönelebilir. Cayman Adaları ve Honduras'ta kasırga alarmı verildi.

Jamaika'da sağnak yağışlar nedeniyle bazı yerlerde seller yaşandı, yollar kapandı, ve yaklaşık 100 kişi evlerinden kaçmak zorunda kaldı.

Meksika Körfezi'nde petrol sektörü diken üstünde

Haiti ve Küba da sağnak yağışlara maruz kalırken, Havana hükümeti sel tehdidine önlem olarak ülkenin güneyinde dört vilayeti tahliye etmeyi planlıyor.

Orta Amerika'da Honduras'ın yanısıra Nikaragua ve El Salvador hükümetleri de kasırgaya karşı alarma geçti. Miami'da bulunan Amerikan Kasırga Merkezi, Wilma'nın Amerika Birleşik Devletleri sahillerine dokunmadan geçebileceğini söylüyor.

Ancak Wilma'yı ''kayda değer' bir tehdit'' diye tanımlayan aynı yetkililer kasırganın Meksika Körfezi'ne yönelişi sırasında daha da şiddetlenebileceği uyarısını yaptı. Florida'nın güneyindeki adalar zincirinde olası tahliye işlemlerine hazırlık yapılıyor.

New Orleans her olasılığa karşı tetikte

Yakın zaman önceki Katrina ve Rita kasırgalarının sel sularından daha yeni temizlenen New Orleans kentinin belediye başkanı Ray Nagin, Wilma'nın güzergahı üzerine düşme olasılıkları az görünse de, kent sakinlerini yeni bir tahliye operasyonuna hazırlıklı olmaya çağırdı.

Wilma Kasırgası Meksika Körfezi'nde sekteye uğrayan petrol üretimine yeni bir darbe indirebileceği korkularına yol açıyor.

Ağustos ayında Katrina Kasırgası Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 1200 kişinin ölümüne neden olmuştu. Bu ay başında Stan Kasırgası'nın vurduğu Orta Amerika'da da yüzlerce kişi hayatını yitirdi.

Kaynak:BBC

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190