Kazadan kurtulan 2. Kaptan anlatıyor

Adriyatikte dün gece Ankara Feribotu ile çarpışarak batan Reina-1 Gemisinin 2. kaptanı Ahmet kaptan kazayı anlatıyor...

Kazadan kurtulan 2. Kaptan anlatıyor

Adriyatikte dün gece Ankara Feribotu ile çarpışarak batan Reina-1 Gemisinin 2. kaptanı Ahmet Soytürk azayı anlatıyor...

2. Kaptan Ahmet Soytürk şunları söylüyor: "Rusya'dan gelip Karadağ'a gitmekteydik, sabah saat 07:00'de limana varacaktık. Ama gemi battı, herşey saat 01:00 sıralarında oldu. Geminin batması 2 dakika sürdü. Başka hayatta kalan görmedim. Sadece bir başka mürettebattan birini gördüğümü hatırlıyorum" Ahmet Soytürk kaza anını hatırlamaya çalıştığını söyledi.

Ahmet Kaptan; "Ankara Feribotu gemimize çarptı. Bizim gemimiz küçük bir gemiydi; çarpışma olunca alarm sirenlerini açtım. Gemi bir an durdu sonra kısa sürede battı. Geminin içerisinde arkadaşlarımdan 5'ini gördüm. Gemi batarken dışarıya basınçlı hava çıktı. Her şey bir anda oldu, dilerim arkadaşlarım kurtulur. Geminin dışında 3-4 kişi olması lazım, onları bulsunlar" dedi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Müh.Kaptan Refik Akdoğan
Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 8 yıl Önce

Geçmiş olsun derken yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmetler, yakınlarına sabırlar diliyorum.Denizde kazaların olmaması için önlemler alınmalıdır.Şu anda kusurun kimde olduğunu söylemek yanlıştır. Herşey ifadeler alınıp belgeler toplandıktan ve şahitler dinlendikten sonra ortaya çıkacaktır. Çatışma olduğuna göre birileri kusur işlemiştir. Kusur olamazsa çatışma olmazdı. Bu nedenle şu kadar söyleyeyim ki güverte zabitlerini çok iyi yetiştirmemiz gerekmektedir. Onları yetitirenler bu olaylardan ders alarak güvertte zabitlrini iyi yetiştirmek iöin ellerinden geleni yapmalıdırlar. Allah selamet versin.

kayıp yakını
kayıp yakını - 8 yıl Önce

Olay 20.10.11 tarihinde oldu ve 19 gün geçmesine rağmen hala hiç bir haber yokk. Bu nasıl iştir anlam vermek zor. Kazada 8 kayıp var ve biz, canlı ya da cansız yakınlarımızı,babalarımızı istiyoruz. Van depremi,şehit haberleri kadar bu olay da Türkiye Cumhuriyeti'nin acısıdır.Neden paylaşmıyoruz,paylaşamıyoruz? Bu olay uluslararsı bir olay olup yeterli ilgi ve alakanın gösterilmediği kanaatindeyiz.Müslüman kardeşlerimiz için Gazze'ye dahi yardım giderken bu konu neden bu kadar gözardı ediliyor? Bilmek istiyoruz... Bunun cevabını burda da almak zor belki ama herkes elini vicdanına koysun lütfen.Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım Bey'in bizlere yardım etmesini bekliyoruz...

Oceangoing Piracy
Oceangoing Piracy - 8 yıl Önce

Reina 1 Gemisi Türk Bayraklı Değil, Malta Bayraklı Olduğu ve Olay Uluslararası Sularda Meydana Geldiği İçin Karışmayanı Yok...İzinler, Deliller, Şahitler vs...Gerçi Askeri Gemimiz Gidip Arama-Kurtarmaya Başlamıştı Ayrı Mesele...Van Depremi De Bu Olayın Üstüne Denk Gelince, Gündemden Düştü Haber...Peki Bir Konuya Dikkat Etti Mi Herkes, Açıklamalar Devamlı Değişiyor, Gerçi Olaylara Avukatlar Girdi Mi (Avukat Arkadaşlar Kusura Bakmasınlar) Açıklamalar Yalan Yanlış Çıkarlara Göre Devamlı Değişir...Yapılan Haberlerin Bazılarında Gemi 5 Dakikada, 9 Dakikada Battı Deniliyordu, 3.Kaptan Görevinden İstifa Ettirilmiş İken Görevde Kim Vardı ve Görev Esnasında Ne Yapmaktaydı; Pek Tabii 2.Kaptan... Bir Kere Mantıklı Düşünelim Kaptanın Verdiği Bir Cevap Enteresan Her Şeyi Açıklıyor; Ben, Ankara Feribotunu Gördüğüm Zaman (Demek Ki Köprü Üstünde) Dümene Gitmeye, Yani Rota Değiştirmeye Bile Vaktim Yoktu... Peki, Kaptan Son Anda Köprü Üstüne Çıkmış Bunu Söylüyor Olabilir, Yanında Kim Var, Sevgili 2.Kaptan... Dondu Mu Bu Adam! Zaten Bu Hale Gelmiş Bir Pozisyonda Kaptanı Köprü Üstüne Davet Etmek De Ne Kadar Doğru, Manevrayı Yapacaktı...Gemi Kaptanları Da Etten Kemikten Bizim Gibi İnsan :) Özel Yetenekleri Ya Da Sihirli Asaları Yok! Vatandaş Öyle Zannediyor!Açıklamada 2 Dakika Da Battı Diyorsunuz, Çarpışma Olunca Alarm'a Basılmaz, Olmadan Önce Basılacaktı, O Anda Akıl Edip Basmışsınız Bir Şekilde Personelin Uykularından Uyanıp Oraya Don Kilot Gelmeleri Bile Min. 4-5 Dakika İken Verilen Demeçte 2 Dakikada Battı Diyorsunuz... Bariz Bir Yanlışlık Var! En Azından Ben İnanmıyorum!Başka Hayatta Kalan Görmedim Deniliyor, Ardından Geminin Dışında 3-4 Kişi Olması Lazım (?)(BU BÖLÜM SUÇLAMA İÇERDİĞİ İÇİN ÇIKARILDI)Olmuyor Değil, Benimde Başıma Buna Benzer Bir Olay Gelmişti, M/V SUN 3.Kaptanının Verdiği Cevap Aynen: ''Geminin Çizmiş Olduğu Bir Rota Var Kardeşim Ve Ben Bu Rotada ve Süratte İlerleyeceğim...'' Bizim Gemiye İskele Bordadan 2 Mil Den Az Bir Mesafede Ve Verdiği Enteresan Cevap! Ben Aramasam Arayacağı Da Yok Ki Bana Yol Verecek Diye De Bekliyordum :))))Ankara Feribotu Personeli, Zabitleri ve Kaptanının Hiçbir Açıklaması Yok! Bu Da Ayrı Bir (?) Konuşma Yasağı Mı Geldi? Bangır Bangır Reina 1 De Reina 1...Bir De Bu İşi Çok Uzattınız, Kaybolan Personelin Yakınlarını Kanser Yaptınız, Bizlerin De Midesini Bulandırdınız Yalanlarınızla...Merak Etmeyin Meslekten Atmazlar Sizi En İyi Firmalarda Kaptanlık Yapacaksınız Daha...

- 7 yıl Önce

olay ergenekona boyun eymişşşş

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176