Yat turizminin kalbi: Marmaris

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde bulunan dört yat marinası, konaklama sektörünün yanı sıra yeni teknolojik imkanlarla yat turizminin de kalbi oldu.

Yat turizminin kalbi: Marmaris

Muğla'nın Marmaris İlçesi, konaklama sektörünün yanı sıra yeni teknolojik imkanlarla yat turizminin de kalbi oldu. Marmaris'te bulunan 4 yat marinasından en büyüğü olan Marmaris Yat Marin kış barınağı olmanın yanında yapım ve bakım için de Avrupalı yat meraklılarının gözdesi haline geldi. Marmaris'teki marinaları da teknolojiyle tanıştıran Yat Marin 330 tonluk Akdeniz'in en büyük lifi ve kapalı boya hangarları ile Avrupalı müşterilerini her geçen gün artırıyor.

Bin 250 yat kapasitesi ve 7 binin üstünde turistin yanında, istihdam, ekonomiye kazandırdığı dövizle de Marmaris'in en büyük marinası olma özelliğine sahip Yat Marin, Avrupa'ya gidecek birçok yat sahibinin imkanlarıyla aklını çeldi. Yat Marin şirketi içindeki Mavi Mar isimli yat şirketi, Avrupa'da kullanılan teknolojik imkanları Marmaris'e taşıyan şirket oldu.

Marmaris'te yat bakım onarımı yapan birçok yat şirketine örnek olan Mavi Mar Şirketi 36 metre uzunluğundaki lüks yatları bile içine alabilecek kapalı boya hangarlarıyla Avrupalı yat sahiplerinin akınına uğradı. Marmaris yat sektörü ilk defa bu teknoloji ile tanışırken, bu teknoloji ile bakıma alınan ilk yatta Halis Toprak'ın eski yatı Princess T oldu.

TMSF EL KOYMUŞTU

Toprak Grubu'nun 30 Eylül 2004 tarihi itibarıyla devlete olan 453 milyon 30 bin dolarlık borcu nedeniyle, TMSF tarafından Marmaris'te el konulan Princess T adlı motoryat yeni sahibi İsveçli M/A Compration charter firması için Mavi Mar şirketi tarafından yeniden bakıma alındı. İsveçli M/A Compration charter firması, Hırvatistan, Malta gibi yat bakım ve onarımında ileri ülkelerdeki 20 firmadan teklif aldıktan sonra Marmaris'te imkanlar nedeniyle yatın Marmaris'te bakıma alınmasına karar verdi.

20 yıl yurt dışında yat sektöründe çalışıp sektördeki yenilikleri yakından takip ettikten sonra Marmaris'te Mavi Mar isimli yat şirketini kuran Ercan Erkut, amaçlarının Marmaris'teki teknolojiyi Avrupa'ya satmak olduğunu söyledi. Erkut, ' Yat Marina'da büyük yatların inşası bakım ve onarım için tam takım bir tersane. Marmaris ilk defa 36 metre yatın komple bakımını üstlendi. Bundan böyle Avrupa'ya gidecek birçok yat bu tesis ve yapılan işleri gördükçe Marmaris'i yat turizminin kalbi yapacak' dedi.

Kaynak:Selda ERÇETİN / MUÐLA

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
gonul koksal
gonul koksal - 12 yıl Önce

tebrik ediyorım gurur duydum

dilek  kösem pakman
dilek kösem pakman - 10 yıl Önce

Gurur duyydum tebrikler.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190