Trabzon, kruvaziyer turizmin gözdesi

Trabzon'a bu yıl 30 gemi geleceği ve 25 bin turistin kenti ziyaret etmesinin beklendiği bildirildi.

Trabzon, kruvaziyer turizmin gözdesi

Son yıllarda kruvaziyer turizminde ilgi odağı haline gelmeye başlayan Trabzon'a bu yıl 30 gemi geleceği ve 25 bin turistin kenti  ziyaret etmesinin beklendiği bildirildi.

 Vali Recep Kızılcık, Trabzon'un her geçen yıl turizmde önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti. Dağ ve yayla turizminde önemli merkezlerden biri olan kentin, son yıllarda kruvaziler turizminde de ilgi görmeye başladığını anlatan Vali Kızılcık, "Kruvaziyer turizmi dünyada hızla gelişen ve bulunduğu ülkeye, şehre oldukça yüklü gelir bırakan turizm çeşididir. Orta ve üst gelir grubuna hitap eden bu turizm çeşitlemesinde ilimiz son yıllarda ilgi odağı haline geldi" diye konuştu.

 Kızılcık, kruvaziyer turizmiyle Trabzon'a gelen turist sayısının her yıl arttığını ifade ederek, "2012 yılında ilimize 21 kruvaziyerle 15 bin ziyaretçi gelmişti. Bu yıl 30 bağlantı kuruldu. İlimize bu 30 gemi ile 25 bin civarında ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"İstanbul, Sinop, Trabzon, Batum ve Soçi bağlantıları ile birlikte planlanmalı"

Kızılcık, günümüzde kruvaziyer destinasyonlar içerisinde bazı güzergahların dikkati çektiğini kaydeden Kızılcık, şunları söyledi:
 "Uzakdoğu, kutuplar, Baltık Denizi bölgesi, Arap Yarımadası,Kızıldeniz, Akdeniz ve özellikle Karadeniz Bölgesi gerek pazarlama stratejisi
 gerekse kruvaziyer destinasyonlarında yeni güzergahlar oluşturması bakımından dikkat çekmektedir. Kruvaziyer turizminin sürdürülebilirliği ve gelişmesi açısından İstanbul, Sinop, Trabzon, Batum ve Soçi bağlantıları ile birlikte planlanması önem taşımaktadır."

En çok Amerika ve Almanya'dan ziyaretçiler geliyor

Trabzon'a kruvaziyer gemilerle daha çok Amerikalı ve Alman ziyaretçiler geliyor. Turistlerin en çok tercih ettiği mekanların başında Sümela
 Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Ortahisar Mahallesi, Gülbaharhatun Camisi, Kızlar Manastırı, Uzungöl ve Akçaabat Sera Gölü yer alıyor.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190