Marmaris-Pire Arası Ro Ro Seferleri

Marmaris Liman İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Şükrü Tugay, Türkiye ile Avrupa arasındaki yolcu ve ihracat ağını geliştirmek için yeni bir deniz yolu hattı kurma çalışması başlattık

Marmaris-Pire Arası Ro Ro Seferleri

MARMARİS-PİRE ARASI RO RO SEFERLERİ 
 
Marmaris Liman İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Şükrü Tugay, Türkiye ile Avrupa arasındaki yolcu ve ihracat ağını geliştirmek için yeni bir deniz yolu hattı kurma çalışması başlattıklarını açıkladı. Proje hakkında bilgi veren Tugay, Marmaris ile Yunanistan'ın Pire Limanı arasında hem yolcu hem de araç taşıyan ''Ro Ro seferlerinin'' hayata geçirilmesi için girişimlere başladıklarını söyledi.

Tugay, bir taşla birkaç kuş vurmaya çalıştıklarına işaret ederek, ''Turist trafiğini hızlandırmak, gurbetçilerimizin araçlarıyla Türkiye'ye ulaşmalarını kolaylaştırmak ve Türk ürünlerini ihraç eden tırlarımızı avantajlı konuma geçirmek istiyoruz'' dedi. Amaçlarının, Marmaris'i direk olarak Avrupa kıtasına hem yolcu hem de araç trafiği olarak deniz yoluyla bağlamak olduğunu anlatan Tugay, şunları kaydetti:

''Rodos Adası'na çalışmakta olan hızlı araç ve yolcu kapasitesi olan kamaralı lüks gemiler Pire'ye kadar gidiyor. Bu gemilerin, Rodos dışında Marmaris'e uğramalarını planlıyoruz. Bu gemilerin başlangıç noktalarını Marmaris yapmayı ve Marmaris ile ana kıta Avrupa arasında bir lojistik ağı oluşturmak istiyoruz. Bunda en büyük avantaj Pire Limanı'nın stratejik konumu itibariyle oradan lojistik dağılımın kolay olması, diğeri ise Pire Limanı'ndan kara yoluyla Patras Limanı'na geçilip, oradan da İtalyan limanlarına deniz yoluyla ulaşımın çok hızlı olması. Bu sayede Marmaris, İtalya'ya kadar bağlanmış olacak. Bu hatta gemileri bulunan firmalarla konuşuyoruz. Tek bilet sistemiyle Rodos'tan İtalya'ya kadar bağlantıları var. Bu bağlantının Marmaris'ten başlamasını istiyoruz.''


Alternatif deniz hattı sayesinde Marmaris'e ekonomik hareketliliğin geleceğini vurgulayan Şükrü Tugay, hat açıldığı takdirde öncelikle turist akışı açısından bir avantaj elde edileceğini söyledi. Tugay, ''Doğu Avrupa ülkeleri ve Batı Balkan ülkelerinde yaşayan motosikletleriyle, otomobilleriyle, karavanlarıyla yada otobüslerle gruplar halinde gelmek isteyen turistler binlerce kilometrelik kara yolunu gitmekten tasarrufta bulunacaklar. Bulundukları kentlerden Pire'ye gelerek oradan Marmaris'e ulaşmaları kolay olacak. Diğer bir avantajı ise Avrupa'da yaşayan gurbetçilerimiz Türkiye'ye kendi araçlarıyla gelirken, İtalya'dan tek bilet sistemiyle gelebilecekler'' diye konuştu.


Proje sayesinde, lojistik açıdan Türk ihraç ürünlerinin Avrupa kıtasına ulaşmasında da alternatif ağ oluşacağına dikkati çeken Tugay, Türkiye'nin güneyinde ve doğusundaki illerin ihraç ürünlerinin gemilerle Avrupa'ya olan ulaşımının kısalacağını belirtti.


Turizm açısından, kara yollarındaki trafiğin denize taşınması ve kara yolundaki uzun mesafe yolculuğundan tasarruf edilmesinin de sağlanacağını ifade eden Tugay, şöyle dedi:

''Bu gemiler, hem taşımacılık hem de cruiser olarak gezintiye hitap ediyorlar. İçlerinde eğlence tesisleri, restoranlar, kafeteryalar, diskolar ve kamaralar var. Ege'deki güzergahın ne kadar ilginç olduğu göz önünde bulundurulursa tercih edilen bir rota olacak. Hem geliş açısından iyi olacak hem de gitmek isteyen halkımız arabasına atlayarak İtalya'ya kadar kolay bir şekilde ulaşabilecek. Marmaris-Pire arasındaki yolculuğun 12-13 saat kadar sürmesi hesaplanıyor. Kara yoluyla iki saatlik bir seyirden sonra Patras Limanı'na oradan da 15-20 saat arasında değişen yolculukla İtalya'ya ulaşılacak. Buradan İtalya'ya karadan ulaşmaya çalışan araçların yolculuğu denize göre 25 saat daha uzun sürüyor.''

Projeyle ilgili Yunanlı gemi firmalarıyla ve hali hazırda bu hatta çalışan firmalarla görüşmelerde bulunduklarını açıklayan Marmaris Liman İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Tugay, görüştükleri firmaların projeyle yakından ilgilendiklerini ve çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. Marmaris Sınır Kapısı'nın tır trafiğine açılması için Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünden izin alınması gerektiğini belirten Tugay, diğer araçlar için özel bir izin almanın zorunlu olmadığını kaydetti. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Tezsay
Bülent Tezsay - 11 yıl Önce

Marmaris Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Sayın Tugay'ın cesaretine hayran oldum,bu iş için hangi devletin gemileri ile(Yunan-Türk)işe başlanacak devletler arası yolcu ve araç taşımacılığda kim kendinden ödün verecek bizim doğru dürüst bir gemimiz yokken Yunanlıların Pire gemi mezarlığında jiletlik hurdalarına yine gün doğdu açıkgöz Türk işletmeciler bunları kiralayıp sözüm ona işletmecilik yapacak,Marmaris-Pire limanları arası 585 deniz mili uzaklılığında ama bu demek deyildirki Türk TR larını(Yunanistan her ne kadar Avrupa içi sayılsada) Avrupaya taşımak. Pire limanına getirilecek TR ların önünde karadan 850 km sonrası da(İgomenıtsa-Bari)veya(Patras-Ankona)yolculuğu var nereden bakılsa karadan gidilecek iki buçuk günlük yolculuk kısalmıyacak ve daha masraflı olacak. Adriya dan İtalya gelen gemilerin Avrupanın çeşitli yerlerine yaptıkları taşımacılğı bu yol güzergahı hiç önemsenmiyecek.

Benim Sayın Müdüre bir teklifim var,Türkiyenin 3 önemli limanından(Mudanya-Çeşme-Antalya)çıkışlı

Şimdiki Adriya Hırvat Limanı Riyoka'ya bütün sene ve hergün 24 saatta ulaşacak 2010 Senesi avrupanın en modern Ferrybotları ile yolcu ve araç taşımacılığına varmısınız?????

Hazırladığım KONSEPT'imi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aşağıdaki Mail adresime bir Mail atmakla bunu gerçekleştirebiliriz.Saygılarımla,Bülent TezsayTez Cruise&Ferry Consulting

Tezferry@t-online.de

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176