Deniz fenerleri ziyarete açılıyor

Kıyı Emniyeti tarafından geçtiğimiz yıl ziyarete açılan Şile fenerinin büyük ilgi görmesinin ardından İstanbul'daki beş deniz feneri daha turizmin hizmetine giriyor.

Deniz fenerleri ziyarete açılıyor

DENİZ FENERLERİ ZİYARETE AÇILIYOR

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Eski Genel Müdürü Kaptan Barış Tozar'ın girişimleri ile Geçtiğimiz yıl ziyarete açılan Şile fenerinin büyük ilgi görmesinin ardından İstanbul'daki beş deniz feneri daha turizmin hizmetine giriyor.

Denizci ve balıkçılar için karaya yaklaşıldığının habercisi ve tehlikenin uyarıcısı olan fenerler, karanlık gecede yol gösteriyor.

Türkiye'de 407 fener bulunuyor, bunlardan 53'ü ise İstanbul'da yer alıyor.

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürü Mehmet Habip Soluk, "Temmuz sonu itibariyle Rumeli feneri, sonra Anadolu feneri, Fenerbahçe feneri, Yeşilköy ve Ahırkapı feneri halkımıza ve turizme açılacak" dedi.

Ahırkapı Feneri, 1857'den bu yana ayakta bulunuyor. Denizden 36 metre yükseklikteki fenerde eski kurmalı sistem değişti ve fener artık elektrikle çalışıyor. 

Turizme açılacak fenerlerde, eskiden kullanılan aydınlatma araçları da sergilenecek.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selcuk Mengüc
Selcuk Mengüc - 14 yıl Önce

Sevindirici bir haber. Ancak hala Türkiyedeki deniz fenerleri ile ilgili doyurucu bir kitap yayinlanmadi. Bir ilac firmasinin bundan bir yil önce cikardigi kitap ise normal yollardan satisa verilmedigi icin bulunamiyor. Belki bu inisiyatifin ardindan kitap da gelir.

yeşim  ermutlu
yeşim ermutlu - 13 yıl Önce

benim gibi deniz feneri meraklısı olanlar için çok güzel bir haber. yurt dışında deniz feneri turizmi özellikle konaklaması gelişirken (örn: hırvatistan )biz kendi ülkemizdeki deniz fenerlerini gezemiyorduk.güzel bir karar alınmış.

Türkiye geneline yayılması dileğiyle....

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190