Costa, Rotayı Yeniden İzmir'e Çevirdi

İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı protestolarından dolayı geçen hafta İzmir'i ve İstanbul'a uğramayan kruvaziyer devi Costa, kente geri döndü.

Costa, Rotayı Yeniden İzmir'e Çevirdi

İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı protestolarından dolayı geçen hafta İzmir'i ve İstanbul'a uğramayan kruvaziyer devi Costa, kente geri döndü.

Costa'nın en yeni ve büyük gemilerinden olan Costa Fascinosa, dün 3 bin 500 yolcusu ile İzmir Alsancak Limanı'na yanaştı. Geminin yolcularının büyük bir bölümü tur otobüsleri ile Efes, Meryem Ana Evi ile Bergama'yı dolaşırken, yolcuların bir bölümü de şehir merkezinde güzel havanın keyfini çıkardı. Costa'nın rotayı yeniden İzmir'e çevirmesinde İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın geçen hafta yaptığı 'gemiler ve yolcular için endişelenmeyin' çağrısı etkili oldu.Alışveriş yaptılarCosta Fascinosa'nın yanı sıra dün Alsancak Limanı'na kruvaziyer firması Norwegian Cruise Line'a bağlı Norwegian Spirit ile Norwegian Jade gemileri de yanaştı. 3 kruvaziyer gemisi İzmir'e 9 bine yakın yolcu ile 3 bin 500 civarında personel getirdi. Yolcular Kordon, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Kemeraltı'nda alışveriş yaparken, esnafın da yüzü güldü.

Costa'nın acentası Karavan Turizm'in Yönetim Kurulu Başkanı Alex Baltazzi, İzmir'in güvenli bir liman olduğunu göstermek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Bu çabalarının sonucu olarak Costa'yı yeniden İzmir ve İstanbul'a çektiklerini söyleyen Baltazzi, "Gerek Amerika, gerek İtalya'da Türkiye başka türlü gösteriliyor. Dış temsilcilerimiz Türkiye'de bir sorun olmadığını anlatmalı. Gelen yolcularımız herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını gördüler. Bu nedenle Costa belirlediği programına devam edecek. Buradan gemi İstanbul'a geçti. Karavan olarak bu yıl Costa'nın 75 gemisini ve 260 bin civarında yolcuyu Türkiye'ye getireceğiz" dedi. Mektup göndermiştiİTO Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kruvaziyer Platformu Başkanı Ekrem Demirtaş, Costa Fascinosa'nın İzmir yerine Kuşadası limanına yanaşması üzerine geçtiğimiz hafta 51 kruvaziyer firmasına bir mektup gönderdi. Demirtaş mektupta, Türkiye ve İzmir'de kruvaziyer gemileri için bir güvenlik sorunu olmadığını belirterek, "Gemileriniz ve yolcularınız açısından endişeniz olmasın" dedi. Eylemcilerin, demokrasinin en doğal ve kutsal haklarından olan protesto ve itiraz hakkını kullandıklarını vurgulayan Demirtaş, "Kruvaziyer gemilerimiz ve yolcularımız konusunda herhangi bir endişeye mahal olmayacağını, gemilerimizi her zaman çok kültürlü bir coğrafyada bulunan ülkemizde, Ege ve Akdeniz'in incisi İzmir ile Türkiye'nin her limanında demokrasi ve barış ortamında ağırlayacağımızı belirtiriz" demişti.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190