Bodrum’a yat korunağı yapılacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde ana limanı rahatlatmak ve denizcilik sektörünün ileriye dönük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla "Yat korunağı" yapılacağı bildirildi.

Bodrum’a yat korunağı yapılacak

Bodrum’a yat korunağı yapılacak 
 
Muğla’nın Bodrum ilçesinde ana limanı rahatlatmak ve denizcilik sektörünün ileriye dönük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla "Yat korunağı" yapılacağı bildirildi.

Bodrum Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum AŞ de görevli İnşaat Mühendisi Ümit İren,  yaptığı açıklamada, Bodrum’un Gümbet Koyu’na yapılacak yat korunağına kış aylarında 150, yaz aylarında ise yaklaşık 200 yatın bağlanabileceğini söyledi. Projeyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirten İren, "Yat korunağında beton yüzer iskele ve bunu kötü hava şartlarından koruyan dalga kıran sistemi kurulacak. Dalgakıran beton yüzer bloklardan oluşacak. Yat korunağı, Bodrum içindeki ana limanı rahatlatmak ve denizcilik sektörünün ileriye dönük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılacak" dedi.

ODTÜ’DE TESTLER YAPILIYOR

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kıyı Mühendisliği laboratuvarında "Gümbet Yat Korunağı Projesi"nin hidrodinamik testlerinin ve analizlerinin yapıldığını söyleyen İren, "Yat korunağının modeli üzerinde yapılan bu testlerle, korunak hakkında uygun verilere ulaşmamız sağlanacak" diye konuştu. İren, ayrıca, yat korunağının faaliyete geçmesiyle birlikte, Gümbet’te kış sezonunun daha hareketli geçeceğini ve esnafa katkı sağlayacağını kaydetti.

Bodrum Belediyesi Liman İşletme Müdürü İbrahim Arkula da yat korunağında, Bodrum Belediyesi tesislerinde üretilen 15 metre boyunda, 3 metre genişliğinde ve 1 metre 30 santimetre yüksekliğinde beton yüzer iskelelerin, birbirine bağlanarak iskele şeklinde kullanılacağını söyledi.

Arkula, "Dalgakıran olarak kullanılacak olan bloklar ise daha farklı boyutlarda olacak. Bu blokların, 90 ton ağırlığında ve deniz seviyesinden 1 metre yükseklikte olması planlanıyor. Önümüzdeki günlerde ODTÜ laboratuvarında yapılan model çalışmaları sonucunda dalgakıran bloklar Bodrum’da üretilecek" diye konuştu.
ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner de yaptığı açıklamada, yat korunağı yapılması amacıyla ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi’nde dalgakıran modelleri üzerinde çalışmalar yapıldığını belirtti.

Yat korunağı içindeki çalkantı yüksekliklerini ölçmek ve tasarlanan yat korunağı planının performansını görmek amacıyla üç boyutlu model testleri yapılacağını söyleyen Doç. Dr. Yalçıner, şunları kaydetti: "Rüzgar ve dalga iklimi çalışması yapılacak, dalga iklimi verilerine göre yüzer dalgakıran ve yüzer iskelelerin boyut, yerleşim ve konumları  tasarlanacak. Dalga dönüşümleri ve liman içi çalkantıları değişik dalga periyotlarına, dalga iklimi verilerine ve belirlenen dalga periyotlarına göre deneyler yapılacak."

Bu deneylerde dalgaların dalgakırana dik  gelmesi durumlarının inceleneceğini, dalgakıran öncesi ve sonrası dalga yükseklik değişimlerinin çeşitli dalga periyotları ve yükseklikleri için deneneceğini belirten Doç. Dr. Yalçıner, "Böylece yüzer dalgakıran ünitelerinin dalga etkisini sönümleme performansları ve bunu yaparken oluşacak salınımlar da gözlenecektir" diye konuştu.

Kaynak: AA
 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190