Kürekte büyük SKANDAL

Geçtiğimiz hafta sonunda İtalya'da yapılan Uluslararası Piediluco Kürek Yarışları'nda F.Bahçeli milli sporcu Özkan Özdek'in kanında "esrar" maddesi çıktı.

Kürekte büyük SKANDAL
Fenerbahçeli kürekçinin doping numunesinde "esrar" maddesine rastlanınca milli takım kadrosundan çıkarıldı. Ancak Özkan Özdek adlı sporcu İtalya'da, hem de bir başkasının yerine yarıştı. İkinci gün durumu farkeden Dünya Anti-Doping Ajansı(WADA), sporcuları organizasyondan çıkarttı.

Kürek Federasyonu Başkanı Remzi Tan, “Uluslararası bu tür müsabakalardan men cezası” gelebileceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta sonunda İtalya'da yapılan Uluslararası Piediluco Kürek Yarışları'nda F.Bahçeli sporcu Özkan Özdek skandal yarattı. Organizasyon öncesi açıklanan milli takım kadrosuna alınan Özkan Özdek ve diğer sporcular, uluslararası yarışmaya götürülmeden önce doping testinden geçirildi. Testlerde Fenerbahçe Kulübü sporcusu Özkan Özdek'in numunesinde “Esrar” maddesi tespit edildi ve sözlü olarak Kürek Federasyonu Başkanı Remzi Tan'a iletildi. Gelişmeler üzerine federasyon, bu sporcuyu milli takım kafilesinden çıkarttı.

İLGİNÇ GELİŞMELER

Federasyon bu sporcunun kontrolünde esrar maddesi çıktığını Fenerbahçe Kulübü'ne bildirmesine rağmen, Fenerbahçe Kulübü ilginç yollar deneyerek Özkan Özdek'i hafta sonunda gerçekleştirilen İtalya'daki Piediluco Kürek Yarışları'nda yarıştırdı.

Fenerbahçe, Dünya Şampiyonaları'na hazırlık özelliği taşıyan bu uluslararası organizasyonda kulüpler bazında yarışmak istediğini belirterek Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne (GSGM) bir sporcu listesi göndererek başvurdu. Bu talebi kabul gören Fenerbahçe Kulübü, GSGM'ye gönderdiği listede yer vermediği, milli takım kampından çıkartılan Özkan Özdek'in ismini İtalya'daki yarışmaların organizasyonuna bildirdi.

WADA MÜDAHALE ETTİ

Özkan Özdek, 21 Nisan Cuma günü yapılan yarışlarda Fenerbahçe Kulübü adına yarışırken, ikinci gün olayı fark eden Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) sporcuyu yarışlardan çıkarttı. Bu olayı başkan Remzi Tan'a bildiren WADA yetkilileri, bir tutanak hazırladılar. Diğer yandan, Fenerbahçe'nin söz konusu yarışlarda Özkan Özdek ile bu yarışlara götürdüğü Berk Günbatı'yı, bildirdikleri yarışlarda birbirlerinin yerine yarıştırdıkları da ortaya çıktı.

REMZİ TAN GELİŞMELERDEN ÜZGÜN

Kürek Federasyonu Başkanı Remzi Tan, yaşanan bu gelişmelerden dolayı üzgün olduğunu ifade ederek, “Hoş olmayan bir davranış oldu. GSGM'ye soruşturma izni verilmesi için başvuracağım” dedi.

Yaşanan olayları doğrulayan Remzi Tan, milli takıma çağrılan bu sporcunun yapılan kontroller sonucunda numunesinde “Esrar” tespit edildiğini, ve bunun GSGM Sağlık Daire Başkanlığı tarafından kendilerine “şifai” olarak bildirildiğini söyledi.

Fenerbahçe Kulübü'nden başka bir sporcuda yine (A) numunesinde ”testesterol” maddesinin tespit edildiğinin kendilerine aynı kurum tarafından söylendiğini anlatan Remzi Tan, “Bunun üzerine iki oyuncuyu kamptan çıkartmak mecburiyetinde kaldık. Bunu da sporcuların kulübüne bildirdik” dedi.

Tan, bu sporcuyu, bu organizasyonda yarışmaması için uyardıklarını ifade ederek, “İtalya'da çok ciddi bir organizasyon gerçekleştirildi. 26 ülke burada yarıştı. Bunların olmaması gerekirdi, hoş olmayan bir davranış oldu. Özkan Özdek, ilk gün yarışa girdi. İkinci gün elemelerde fark edildi ve yarıştan çıkartıldı. Bu yarışta 6 ekip yerine 5 takım mücadele etti” diye konuştu.

“SORUŞTURMA İÇİN İZİN İSTEYECEĞİM”

Yaşanan gelişmelerle ilgili soruşturma açılması talebinde bulunacağını açıklayan Remzi Tan, bunun için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne başvuracağını söyledi.

Kulübün, GSGM'ye farklı, organizasyon komitesine farklı liste sunduğunu dile getiren Tan, “İtalya'daki organizasyon komitesinin elinde bulunan listede Özkan Özdek'in adı geçiyor, ancak GSGM'den alınan izinde bu çocuğun adı yok” ifadesini kullandı.

MEN CEZASI GELEBİLİR

Remzi Tan, bu olayların olmaması gerektiğini ve Uluslararası Kürek Federasyonu (FISA) tarafından yanlış anlaşılabileceğini kaydetti.

FISA'dan bu konuyla ilgili “Uluslararası bu tür müsabakalardan men cezası” alabileceklerini kaydeden Tan, “Bunlar ülke sporuna zarar verir. Genel Müdürlük, bu konuda soruşturma yapacaktır” dedi.

Öte yandan Remzi Tan, bu olaydaki numune sonuçlarının kendisine şifai olarak söylendiğini, yazılı bir bilginin gelmediğini anlattı.

Bu arada Tan, (A) numunesinde “Esrar” maddesine rastlandığı ifade edilen Özkan Özdek için Fenerbahçe Kulübü'nün (B) numunesinin test edilmesi için başvuruda bulunmadığını da açıkladı.

GALATASARAYLI SPORCUDA DA ÇIKMIŞTI

Kürek sporunda daha önce de Galatasaraylı bir sporcunun numunesinde “Esrar” maddesine rastlanmıştı.

2000 Yılında Galatasaray adına Türkiye Şampiyonası'nda mücadele eden Erkut Tınaz'ın numunesinde “Esrar” maddesine rastlanmıştı. Almanya'dan Türkiye'ye gelen sporcu, esrar kullandığını kabul etmiş ve uzaklaştırma cezası almıştı.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
bayram ali bakır
bayram ali bakır - 13 yıl Önce

Kürek Şubesi’nden Remzi Tan’a Cevap

28 Nisan 2006 CumaKürek Federasyonu Başkanı Remzi Tan,kulübümüz sporcusu Özkan Özdek’le ilgili gerçeklerle bağdaşmayan, ağır ithamlarda bulunmuştur.Bir emniyet görevlisi olarak kanunları bilmesi,gerek mesleği gerek Federasyon Başkanı sıfatıyla tarafsızlığını koruması gerektiği halde verdiği demeçlerde yasal bir nedene dayanmadan,kulübümüze yapılmış resmi bir tebligat ve verilmiş bir ceza kararı olmadan sporcumuzu ve kürek şubemizi yıpratmakta,dolayısıyla kürek sporuna zarar vermektedir.

27 Nisan 2006 tarihli Sabah gazetesinde son derece yakışıksız bir karikatürle beraber yayınlanan , baştan sona yanlış ve yalanlarla dolu Remzi Tan’ın açıklamalarıyla ilgili gerçekler aşağıda sıralanmıştır.

1-Sporcumuz Özkan Özdek’in numunesinde doping maddesine rastlanması ile ilgili kulübümüze veya sporcunun kendisine Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden,Kürek Federasyonu’ndan veya Bağımsız Numune Alım Görevlileri Başkanlığı’ndan yapılmış herhangi bir tebligat,uyarı veya ceza bulunmamaktadır.

2-Özkan Özdek’le ilgili olarak WADA’ya(Uluslararası Doping Ajansı) Kürek Federasyonu’ndan yapılmış herhangi bir ihbar,başvuru,şikayet vs. yoktur.(Herhangi başka bir kurumdan da yoktur.)

3-Özkan Özdek 15-16 Nisan tarihlerinde (Remzi Tan’ın da hazır bulunduğu) Tuzla’da yapılan Deniz Harp Okulu Yarışlarına katılmış; ne Kürek Federasyonu ne de Merkez Hakem Kurulu herhangi bir itirazda bulunmamıştır!!

4-Özkan Özdek’in İtalya’da başka bir isim altında yarıştırılması söz konusu değildir.Birinci gün yarışlarına (Büyük Erkekler Tek Çifte SMA 1X).Fenerbahçe iki ekible katılmıştır(Berk Günbatı ve Özkan Özdek).İki sporcu da aynı yarışa katıldığına göre birbirlerinin yerine nasıl yarışırlar??? İkinci gün yarışlarında ise Remzi Tan bizzat kendisi sporcumuzla ilgili iddialarını İtalyan makamlarına saatler süren tartışmalarla yinelemiş,İtalyan makamların kendisinden belge istemelerine rağmen ısrarcı olmuş ve olayın daha da uzaması ve yarış saatinin sarkmaması amacıyla İtalyan makamların ricası üzerine kafile sorumlusu Özkan Özdek’i yarıştan çekmiş ve Fenerbahçe yarışlara tek ekible (Berk Günbatı) katılmıştır.( www.canottaggio.org)

5-İtalya’ da ki yarışlarda herhangi bir WADA yetkilisi bulunmadığı gibi,WADA’nın bir uyarısı,cezası veya sporcuyu yarıştan men etmesi tamamen Remzi Tan’ın hayal ürünüdür.

Sporcumuzun doping yaptığını kanıtlayan bir rapor olmadan,verilmiş bir ceza olmadan basın yolu ile sporcumuza ve şubemize yapmış olduğu çirkin saldırı ile ilgili maddi,manevi tüm hukuksal haklarımız saklı kalmak koşulu ile Remzi Tan’a soruyoruz.2000 yılında sizin Kürek Federasyonu Başkanı olduğunuz dönemde,Türkiye Şampiyonası’nda Galatasaraylı kürekçi Erkut Tınaz’ın numunesinde (A ve B) esrar maddesine rastlandı.Siz bu olayı örtbas ettiniz mi?Türkiye Şampiyonasında sekiz tek yarışında doping yaptığı kanıtlanan ve bu yarışın sonucuyla Galatasaray’ın şampiyon olduğu 2000 sezonunda,siz adı geçen sporcu,yönetici ve kulüble ilgili olarak ne gibi bir işlem yaptınız?

Özkan Özdek’in testlerinin sonuçları tamamlanmadan,herhangi cezai durumu olmadığını bilmenize rağmen,Türk Sporu’nu uluslararası platformda zor duruma düşüreceğinizi bile bile basına bu tip asılsız haberler sızdırmanızın altında Özkan Özdek’in Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye transfer olmuş olması ve Deniz Harp Okulu Yarışlarında(15-16 nisan 2006) Galatasaray’lı tek çifteçi Levent Atıl’ı (2005 TR Şampiyonu) 15 sn farkla geçmiş olmasının eski bir Galatasaray Kürek Şubesi Kaptanı olarak sizi derinden rahatsız etmiş olması ihtimali var mıdır?Kürek Şubesi Yönetimi sizlerde remzi tangibi yanlışlar içerisinde olmayın denizcilerin olan busitede lütfen deniz terbiyesi görmüş insanlar olarak doğru olan olayları yazalım bu haber için sizden tüm fenerbahçeliler adına özü bekliyorum selametler dilerim

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176