Bakanlıktan "jet ski" genelgesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgeye göre Jet-ski, sürat motoru, gibi deniz araçları, kıyıdan en az 200 metre mesafede kullanılabilecek.

Bakanlıktan

BAKANLIKTAN "JET SKİ" GENELGESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, su üstü sporlarıyla ilgili olarak valiliklere gönderdiği genelgeye göre, su üstü sporları için belirlenen alanlar şamandıralar ve bayraklar ile işaretlenerek bu alanlarda yüzmenin yasak olduğu belirtilecek.

Genelgede, turizm amaçlı su üstü sporlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan "Turizm amaçlı sportif faaliyet izin belgesi" almış işletmeler tarafından yapılabileceği belirtildi. İzni alan işletmeler bu haklarını başkalarına devredemeyecek. Su üstü sporları bakanlığın her sene belirleyip ilan ettiği alanlar içinde yapılabilecek. Genelgede, işletmelerin güvenlik kurallarını belirten yazıyı Türkçe ve İngilizce olarak hazırlayarak, müşterilerin rahatlıkla görebilecekleri bir yere asmaları istendi.

Su üstü sporlarının, halka açık kullanım alanları, plaj ve meskun mahallerde sahilden denize doğru giriş çıkış koridoru yapılmak kaydıyla kıyıdan en az 200 metre mesafede yapılabileceği belirtilen genelgeye göre, deniz araçlarını kullanacak personel uygun yeterlilikte olacak ve personelin bu husustaki yeterlilik belgeleri ilçe turizm kurullarına bildirilecektir.

Su üstü sporlarını organize eden kuruluşlar can ve mal tehlikelerine karşı müdahalede kullanılmak üzere kıyıda bir can kurtarma botu ve en az bir adet 6 kilogramlık yangın söndürücüyü hazır bulunduracaklar. Faaliyet sırasında müşteri ve personel can yeleği giyecek.

Su üstü sporlarıyla ilgili faaliyette kullanılan deniz araçları giriş, çıkış koridorunda 3 milden fazla sürat yapamayacak.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190