Örümcek teknenin okyanus yolculuğu

New York Limanı'nda şu sıralar deneme seferleri yapan 35 metre büyüklüğündeki 'örümcek tekne' Proteus, balıkçıların ve liman işçilerini hayrete düşürüyor.

Örümcek teknenin okyanus yolculuğu

Örümcek teknenin okyanus yolculuğu
 
New York Limanı'nda şu sıralar deneme seferleri yapan 35 metre büyüklüğündeki 'örümcek tekne' Proteus, balıkçıların ve liman işçilerini hayrete düşürüyor.

Teknik adıyla Dalga Uyumlu Modüler Gemi, olan Proteus, askeri, bilimsel araştırmalar, deniz kurtarma gibi birçok amaç için kullanılabilen bir katamaran. Özel darbe emicilerle güçlendirilmiş Proteus, hassas ayaklarıyla dalgalardan da aldığı momentumla saatte 50 kilometreye yakın hız yapabiliyor. Proteus'un kabini 12 kişi alıyor. Çevreci Proteus'un tasarım ve inşa maliyeti 1.5 milyon dolar.

Bugün

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turan Okyay
Turan Okyay - 12 yıl Önce

psikanalitik teoride, kökleri yaşamın ilk evresinde, bebeğin dış dünyanın veya ego ile ego olmayan arasındaki ayrımın farkına varmasından önceki dönemde yatan sınırsız bir güç ve buna eşlik eden bir bütün olarak evrenle özdeşim duygusu. "oceanic feeling" diye de geçer. çeşitli şamanik ve pagan pratiklerde ritüel olgusu içerisinde tecrübe edildiğinde kişisel transformasyon yaratan eşsiz bir tecrübedir.

avustralya yerlilerinin düş zamanı, jung'un da uroborus ismini verdiği olgu. big bang anından hemen önceki sınır bölgeye ya da t=0 anındaki duruma benzer ve quantum potansiyeli ile sıfır nokta enerjisindeki alanda bulunduğu nokta ile de eş anlamlıdır.

zihinsel yapilari, zamanın, mekanın, determinal iliskinin, fizigin dısında oldugu varsayildigindan bebeklerde ve akil hastalarinda varoldugu dusunulur okyanussal coskunun. kisinin kendisini tanrı olarak kabul ettigi, tanrisal guce sahip oldugunu dusunüdugu omnipotent bir durum sözkonusudur ki ukalalık, narsizm ve kendini begenmislikle pek alakali degildir...bebek beyni ilk olusumunda; zamanı, uzamsal mekanı kavrayamayan, sebeb sonuc iliskisini idrak edemeyen, sadece biyolojik refleksler ve durtulerden ibarettir. daha sonraki bebeklik döneminde düsüncenin olusum evrelerinde, dünyayı algılayan bebek; dünyayı yarattıgını düsünmektedir. fiziksel ve düsünsel ihtiyaçları gerceklestirildiginde, bunları kendinin yarattıgı gibi bir inanca kapılmakta yani bir nevi tanrı olduğunu düsünmektedir. (bu evin efendisi oldugunu dusunen kedilerin, insanoglunun atasi olma ihtimali akla getirmektedir)bebegin dusuncelerinde yatan sınırsız bir guc ve buna eslik eden bir butun olarak evrenle ozdesim duygusu. "oceanic feeling" diye de adlandirilir.akil hastalarinda ise psikoz sahibi, çocuk ve bebek düsünce tarzına geri dönüsü simgeler. geriye döndükce zihinsel yetenekler ortadan kalkar, aklin getirileri de engelleri de yok olup insan ilk haline döner. burda da omnipotent (tümgüclülük) ortaya cikar, kisi kendini tanri gibi hissetmektedir. (akil hastalarinin kedileri cok sevdigi dusunulur, inatla diyorum ki atalarimiz kedidir kedi)bu asamadan daha da geriye gidildiginde kaos baslar, anlamsızlık ortaya cıkar. kelimeler, imgeler, nesneler anlamsız bir kaos olusturur. sonsuz bir ozgurluk durumudur aslinda ve bu bilimsel literatürde “okyanussal cosku” terimi ile adlandırılır.tum bu gelisim evreleri icinde cekirdek olarak kalan omnipotent yapi, tanrısal güce sahip oldugunuz duygusu, bizleri zaman zaman metafizik ve parapsikolojik bir ugrasa yonlendirebilir, endiselenmeyiniz. illa ki deliriyorsunuz demek degildir bu, sadece bebeklige dönüsü (regresyon) özleyen dürtüsel yapınızın sonucu da olabilir.okyanussal cosku yetiskinlerde bir psikoz olarak ele alinsa da tum akil engellerinden arinik olarak hala kulaga guzel geliyor ve bizim atalarimiz kedidir kedi noktadip not:atalarımız kedidir derken kasıt edilen darwin'in savı olan ortak ata mevzudur. uzun uzun kedilerle ortak atadan geliyoruz demekten daha pratik ve keyiflidir kanımca. evrim hakkında yanlış bilgi mi vermektedir (?), versin efendim neresi düzdür ki boynu eğri olsun.... ayrıca evrimciler (!) gelmeyin üstüme tırmalarım...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176