Modern Vikingler denize açıldı...

Dünyanın en büyük Viking gemisi olma iddiasıyla hazırlanan, The Sea Stallion of Glendalough isimli gemi yola çıkmaya hazır.

Modern Vikingler denize açıldı...

Modern Vikingler denizde... 
  
AP - ROSKILDE - Dünyanın en büyük Viking gemisi olma iddiasıyla hazırlanan, The Sea Stallion of Glendalough isimli gemi yola çıkmaya hazır. Geminin yapımında, 950 yıldan uzun süre deniz yatağında gömülü kaldıktan sonra, 1962'de Danimarka'nın Roskilde fiyordundan çıkarılan Viking gemisi model alındı.

1 Temmuz'da Roskilde'den yola çıkacak geminin, Vikinglerin 9. yüzyılda bulduğu Dublin'e gitmesi planlanıyor. Açık denizde yedi hafta boyunca, dalga, rüzgâr ve yağmurla mücadele edecek olan ekip, tıpkı Vikingler gibi minimum uyku ve dinlenmeyle, 14 Ağustos'ta Dublin'e varmak için uğraşacak.

24 yaşındaki arkeolog Triona Nicholl, "Vikinglerin çok güçlü olduklarını düşünüyorum. Bizim su geçirmez giysilerimiz, radyomuz, cankurtaran yeleklerimiz, teknolojik aletlerimiz var. Onların yanında hiçbir şey yoktu" diyor. Ekip, yolculuk başladığında 1000 yıl önceye ışınlanmış gibi hissedeceklerini düşünüyor.


Kaynak: Radikal

YORUM EKLE
YORUMLAR
M. Ramiz Hacısalihoğlu
M. Ramiz Hacısalihoğlu - 12 yıl Önce

Bu haber tarihine sahip çıkan denizci milletlere güzel bir örnek teşkil ediyor.24 yaşındaki Arkeoloğun, ülkesindeki gençlere ve dünyaya wikinglerin gücünü göstermesini takdir etmemek elde değil.

Bizim Ülkemizdede bu gibi örneklerin olmasını arzuluyoruz. Tarihimize baktığımızda Barbaros Hayreddin Paşa ,Piri Reis,Oruç Reis, Zağnos Paşa veya bir çok ismini sayabileceğimiz ve dünya tarihine geçmiş denizcilere sahip bulunurken, ülkemizde bu tip projeler ne yazıkki bulunmamakta veya Bandırma Vapurunun hurdaya verilip parçalatılması gibi üzücü örneklere de rastlamak mümkün.

Aslında Fatihin istanbulu fethi esnasında gemileri karadan haliçe indirmesini sembolize eden ve her yıl fetih şenliklerinde tekneleri çekme yarışmaları düzenlemek gibi maliyeti az ama maneviyatı kuvvetli bir çok organizasyon yapılabilir.

Denizciliğe dikkatin çekildiği şu son dönemde, denize ve ülkesine gönül vermiş ve hizmet etmekte olan değerli Armatörler veya denizcilerin yapacağı bu tip girişimler, Türk neslince asla unutulmayacaktır.

Serim Paker
Serim Paker - 12 yıl Önce

Türkiye'de bu tip denizcilik projeleri HERŞEYE RAĞMEN yapılıyor aslında. İzmir'de 360derece Tarih Araştırmaları Grubu epk çok denizcilik projesine imza attı ve yenilerini de yapmaya devam ediyorlar.İnsanlık tarihinin bilinen en eski batığı olan Uluburun batığının replikasını yaptılar ve o gemi ile uzun seyirler gerçekleştirdiler.İzmir kayığı projesini gerçekleştirdiler.Foça Marsilya projesi kapsamında M.Ö. 600'lerin iki adet gemisini (1 breme ve bir dönem ticaret gemisi) inşaatı sürüyor.Ve maddi imkan bulabilseler yapacakları daha çok proje var ellerinde. Keşke yurt dışından gördükleri ilgi desteğin birazını da BİZ verebilsek bu tip idealist insanlara..Saygılarımla.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176