Efsunlu Gemi: Mahmudiye Kalyonu

1829 yılında İstanbul Tersanesi’nde, dönemin en büyük gemisi olarak inşa edilmiş. Üç ambarlı, 201 m.. uzunluğunda, 56 m. genişliğinde. Tam 128 topu vardı.

Efsunlu Gemi: Mahmudiye Kalyonu

Efsunlu Gemi, Mahmudiye Kalyonu

1829 yılında İstanbul Tersanesi’nde, dönemin en büyük gemisi olarak inşa edilmiş.

Üç ambarlı, 201 m.. uzunluğunda, 56 m. genişliğinde. Tam 128 topu vardı.

Ama tek özelliği bu değildi. Ona insanüstü varlıkların yardım ettiğine inanılırdı. Rivayete göre, Kırım Harbi ilan edildiği gece, Haliç’te demirli bulunan kalyon aşka gelerek, kendi kendine demirlerini koparıp, köprülere doğru yol almıştır. Yine Sivastopol bombalanırken, Mahmudiye Kalyonu’nun, kendiliğinden bir iskele bir sancağa döndüğü ve her iki taraf topları ile kaleyi dövdüğü anlatılmıştır.Bir gece subaylar ve askerler uyurken, gaipten gelen bir emirle kimsenin haberi olmadan Mahmudiye savaş hattına varmış, limana girmiş, sabah uyandıklarında kendilerini savaşın ortasında bulan mürettebat ile Ruslar büyük şaşkınlık yaşamışlar, fırsattan istifade eden Türkler Sivastopol’u bu şekilde fethetmişlerdir.

1829 yılında İstanbul Tersanesi’nde Mühendis Mehmet Efendi ile Mimar Mehmet Kalfa tarafından inşa edilmiş olan ve o dönemde dünyanın en büyük gemisi olma sıfatının taşıyan üç anbarlı Mahmudiye Kalyonu, Sivastopol’un bombardımanına Müttefik Filo ile birlikte katılmıştır. İlahi güçler tarafından korunduğuna inanılan, adeta bir “Hayalet gemi” misyonu taşıyan Mahmudiye kalyonunun uzunluğu 201, genişliği 56 metre idi. 128 topu ile dünyanın en büyük gemisine duyulan hayranlık, zamanla insanüstü varlıkların yardım ettiği düşünülen bir efsaneye dönüşmüştür. 

Mahmudiye Kalyonu’nun halk arasında gizli güçlere sahip olduğuna inanılması da bu döneme rastlamıştır. Halk arasında dolaşan rivayetlere göre, Kırım Harbi ilan edildiği gece, Haliç’te demirli bulunan Mahmudiye Kalyonu aşka gelerek, kendi kendine demirlerini koparıp, köprülere doğru yol almıştır. Yine Sivastopol bombalanırken, Mahmudiye Kalyonunun, kendiliğinden bir iskele bir sancağa döndüğü ve her iki taraf topları ile kaleyi dövdüğü anlatılmıştır. 

Kırım Harbi’ne katılan Ali Dayının anlattığına göre, Sivastopol muhasarasına iştirak eden Müttefik donanmanın en kuvvetli gemisi Mahmudiye imiş. Bir gece subaylar ve askerler uyurken, gaipten gelen bir emirle kimsenin haberi olmadan Mahmudiye savaş hattına varmış, limana girmiş, sabah uyandıklarında kendilerini savaşın ortasında bulan mürettebat ile Ruslar büyük şaşkınlık yaşamışlar, fırsattan istifade eden Türkler Sivastopol’u bu şekilde fethetmişlerdir. Günden güne artan hikayeler bu gemiyi bir efsane haline getirmiştir. Halk, mübarek gecelerde ak sakallı, sarıklı bir takım insanların, geminin güvertesinde saf tutup, namaz kıldıklarını gördüklerini iddia etmiştir.
Bundan başka, Kırım Harbi’ne iştirak eden Mahmudiye’ye, Barbaros Hayrettin’in bayrağının bir eşi yaptırılarak çekilmiştir. Muhasara sırasında müttefik donanma bayraklarının, Rus gülleleri ile lime lime olmasına karşılık, bu bayrağa hiçbir şey isabet etmemesi de bu rivayetlerin artarak devam etmesine neden olmuştur.

Efsunlu olduğuna inanılan Mahmudiye Kalyonu, 2. Abdülhamit döneminde kaynak sıkıntısına düşen hükümet tarafından memur maaşlarını karşılamak için parçalanıp müteahhitlere satılmıştı.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
berker iricioğlu
berker iricioğlu - 12 yıl Önce

internette bulduğum bir yazıda geminin ölçüleri 201 kadem(feet) ve eni 56 kadem olarak yazılmıştı. bana da daha gerçekçi geldi.

Serkan Özkan
Serkan Özkan - 12 yıl Önce

Sayın site yöneticisi,

daha önce de yazmıştım herhalde gözden kaçtı,

mahmudiye kalyonunun ölçülerini kadem yerine metre yazmışsınız,

ve düzeltmiyorsunuz,

ayrıca bir herhangi bir kaynak belirtmemişsiniz, bu da sitenizin değerini düşürmektedir.

teşekkür ederim

Çok Şükür
Çok Şükür - 13 ay Önce

O zaman o ak sakallılara söyleyin de ABD yi bir üflesinler. Bırakın bu palavraları ne ak sakallısı aklınızı işletip çalışın ki yüce yaradan sizlere nasip etsin. Mübarek namazı da böyle safsatalara alet etmeyin. Bir tek Namaz kılmakla zafer kazanılsaydı bu kadar harp malzemesine ne gerek vardı. Hadi canım sende...Namazın yeri ayrıdır düşmanın silahlarına karşılık vermek ayrıdır. Yüce yaradanın dediği gibi Hala aklınızı işletmeyecek misiniz?

M M
M M - 12 yıl Önce

Türk halkı tarafından sevilmesinin sebebi hacı Bektaşi veli'nin ve cemaatinin bu geminin güvertesinde cuma namazı kıldığına inanılmasıdır. halkımızın gözünde kutsal ve efsunlu bir gemi idi.

zamanının en büyük gemisi idi, ancak o zamanlar boyutları buna yakın bir başka gemi daha vardı. fransız veya ingiliz kırım savaşı için gelip de mahmudiye'nin tam yanına demirlemiş olan bu gemi hakkında "kiminki daha büyük?" sorusunu soran yabancı yetkiliye, Türk tarafı, misafire ayıp olmasın diye, "herhalde ikisi de eşittir..." cevabını vermiştir.oysa mahmudiye daha uzun olmasının yanı sıra , güverte genişliği, açık ara daha önde idi.teksas'taki savaş anıları ve mirası parkı'nda sergilenen, T.C. tarafından yaptırılmış bir maketi olması lazım.1828 yılında İstanbul Tersanesi’nde Mühendis Mehmet Efendi ile Mimar Mehmet Kalfa tarafından inşa edilmiş olan ve o dönemde dünyanın en büyük gemisi olma sıfatının taşıyan üç anbarlı Mahmudiye Kalyonu, Sivastopol’un bombardımanına Müttefik Filo ile birlikte katılmıştır.. yüzyılın başında dünyanın en büyük savaş gemisine Osmanlı İmparatorluğu sahipti: 14 metre eninde 65 metre uzunluğunda, 8.5 metre yüksekliğindeki Mahmudiye Kalyonu'nun 128 topu 1280 mürettebatı vardı... Ancak buhar makinesi ve demir gövdelerin mutlak hakimiyeti başladığında kömür ve çelikten habersiz Osmanlı dalgaların arasında çırpınmaya başlayacaktı...

Mahmudiye odun olduHaliç'te 1828'da yapılan üç ambarlı kalyon tekne olan Mahmudiye, Kırım Savaşı'na katıldı. Savaşın ardından Gazi sanı ile anıldı. Görkemli duruşu ile çağının en büyük savaş gemisiydi. 1879'da hurdaya çıkarıldı. Parasızlık nedeniyle tersane çalışanlarının ödenemeyen maaşlarının yerine kışlık odun olarak dağıtıldı.201 metre olmasına imkan olmayan üç ambarlı sınıfından kalyonumuz. 201 metrelik uzunluk transatlantiklerde bile ender görülen bir uzunluktur. ne var ki boyunun 201 metre olmaması bu güzide gemimizin inşa edildiği 1828 yılında dünyanın en büyük savaş gemisi ünvanını almasını engellememiştir. çizimleri fransız mühendis le brun tarafından yapılmış olan mahmudiye kalyonu liva amiral ateş mehmet paşa komutasında katıldığı sivastopol kuşatmasında efsaneleşmiştir. öyle ki taa 1920'li yıllara kadar deniz nedir bilmeyen iç ve doğu anadolu kasabalarının kahvelerinde mahmudiye kalyonunun taşbaskı resimlerine rastlamak mümkünmüş. öyle halka mal olmuş bir sefine idi yani veli ünvanlı mahmudiye. maketini yapmayi en çok istedigim gemilerden biridir.201 metre olmaması bu güzide gemimizin inşa edildiği 1828 yılında dünyanın en büyük- 10 yıl Önce

çok iyi

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190