Çilek gibi durduğuna bakmayın o bir YENGEÇ

Tayvan’ın güney kıyılarında bulunan yeni bir yengeç türü görenleri şaşkına çeviriyor. Büyük bir çilekten farkı olmayan yengeç kıpkırmızı bir kabuk üzerinde küçük beyaz noktalı.

Çilek gibi durduğuna bakmayın o bir YENGEÇ

Çilek gibi durduğuna bakmayın o bir YENGEÇ

Tayvan’ın güney kıyılarında bulunan yeni bir yengeç türü görenleri şaşkına çeviriyor.

Büyük bir çilekten farkı olmayan yengeç kıpkırmızı bir kabuk üzerinde küçük beyaz noktalara sahip.

Ulusal Tayvan Okyanus Üniversitesi profesörü Ho Ping-ho, keşfedilen yengeç türünün Hawaii adaları, Polinezya ve Mauritius adalarında yaşayan başka bir türe benzediğini ancak farklı olduğunu açıkladı.

Bir gemi batığının çevreye olan etkisi üzerinde araştırma yürütülürken Kenting Ulusal Parkı'nda keşfedilen yeni türe ait iki dişi yengeçten biri ölü olarak diğeri ise ölmek üzereyken bulundu.

Yengeçlerin çileğe benzeyen 2.5 santim genişliğinde midye tarzı bir kabuğa sahip olması ise araştırmacıları şaşkına çevirdi.

Ho, sahip oldukları kabuk ve renk bakımından diğer yengeç türlerinden ayrılan "çilek" yengeçlerin büyük olasılıkla gemilerin yarattığı kirlilik nedeniyle öldüklerini belirtti. Türe ait yeni yengeçlerin koruma ve inceleme amaçlı aranmalarına devam ediliyor.

Ho, batık gemiden şans eseri okyanusa fazla petrol sızmadığını, sızması halinde yeni yengeç türünün su altında görülmesinin mümkün olamayabileceğini belirtti.

Dünyada yaklaşık 5 bin yengeç türü bulunuyor ve ağırlıklı olarak yosunlarla besleniyorlar.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176