2 yıl 7 ayda devri alem yaptılar

9 Ekim 2004 yılında Marmaris'ten 'Yol' isimli 12 metre boyunda, 4 metre genişliğindeki tekne ile dünya turuna çıkan Levent-Ayça Kirişçioğlu dünya turunu tamamladı.

2 yıl 7 ayda devri alem yaptılar

2 yıl 7 ayda devri alem

9 Ekim 2004 yılında Marmaris'ten 'Yol' isimli 12 metre boyunda, 4 metre genişliğindeki tekne ile dünya turuna çıkan Levent- Ayça Kirişçioğlu çifti dünya turunu tamamlayarak Fethiye Ece Marina'ya demir attı. Kirişçioğlu çifti bir süre Göcek ve Gökova koylarını gezecek.

BÜYÜK MACERA

İstanbullu Levent Kirişçioğlu (38) ile eşi İzmirli Ayça Kirişçioğlu (33) Marmaris'ten 31 ay önce tekne ile çıktıkları dünya turunu tamamlayıp, Kekova'dan sonra Fethiye'ye gelerek Ece Marina'da Türk topraklarına ayak bastılar. Kirişçioğlu Ailesi, 1998 İngiliz yapımı, 51 HP motoru bulunan Moody marka "Yol" ile yaptıkları dünya turunda, Osman- Zuhal Atasoy'dan sonra dünyayı dolaşan ikinci Türk çift olurken, "En genç Türk çift" unvanını da aldı.
Çift, Marmaris'ten Yunanistan'a oradan İtalya, İspanya, Cebelitarık, Kanarya Adaları, Atlantik Okyanusu, Karayipler, Trinidat, Venezuella, Sambilas Adaları, Panama, Galapagos, Markizler, Cook Adaları ve Nine Adası'na geçti, Tonga ve Fiji'nin ardından Vanuatu, Endonezya, Singapur, Malezya, Tayland, Hindistan, Sirilanka, Maldivler, Yemen, Sudan ve Mısır ve Süveyş Kanalı'nı geride bırakıp Türkiye'ye, Fethiye'ye ayak bastı.

İSTİFA ETTİLER

Daha önce birlikte çok uluslu firmalarda satış- pazarlama işi yapan, dünya turuna çıkmadan önce istifa eden çift, tur boyunca bir birinden heyecanlı günler geçirirken, gittikleri ülke ve adalarda, dostluklar edindiler. Bol bol balık tutup yiyen, Kızıldeniz'de su altında köpek balıklarını resimleyen Kirişçioğlu çifti, 2 sene 7 ay önce hiç kimseye haber vermeden yakın dostları tarafından uğurlandıklarını, turu tamamlayıp tamamlayamamakta endişe duyduklarını, Türk bayraklı tekneyle dünyayı dolaşmanın sevincini yaşadıklarını söylediler.

DEV DALGALAR

"Zaman zaman 7 metreyi bulan dev dalgalarla 2-3 gün boğuştuk" diyen Levent Kirişçioğlu ekledi; "Korsanlarla Galabugos açıklarında karşılaştık. Ancak onların aradığı büyük gemilerdi. Bizden sigara, su gibi benzer şeyler istediler. Yollarına devam ettiler. Türkiye'ye dönmekten çok mutluyuz. Aslında dünya turuna tekne ile çıkmak isteyenler rahatlıkla çıkabilirler. Ayda 400- 500 dolara dünya dolaşılabilir. Tabiki burada teknenin yakıtı ve diğer giderler önemli. Hemen hemen hep balık tutarak beslendik. Biz ayda ortalama 1200- 1500 dolar harcama yaptık."

ÖNCE KORKTU

Ayça Kirişçioğlu da, "Günlük tuttum. Dünya turunu kitap haline getireceğim. Ayrıca eşimle birlikte denizcilere yönelik önerilerimizin olacağı bir proje hazırlayacağız. İlk başta yaşadığım endişeler için üzgünüm. Çok güzel bir maceraydı. Herkese öneriyorum" dedi. 
 
Kaynak:  ERDOĞAN CANKUŞ (FETHİYE)

Alıntı: Yeni Asır

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 12 yıl Önce

Ancak bana fuzuli geliyor böyle birşey, insana ne gereği vardı dedirtiyor cidden.Selametle

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176