Türkiye'nin İlk Yerli Savaş Gemisi

Milli Savunma Bakanı Gönül, tamamen milli imkanlarla inşaası devam eden korvet tipi savaş gemisi 'Heybeliada' isimli gemiyi Eylül ayında denize indirmeyi hedeflediklerini söyledi

Türkiye'nin İlk Yerli Savaş Gemisi

Türkiye'nin İlk Yerli Savaş Gemisi

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın düzenlediği 'Askeri Gemi Projeleri'ne Sanayinin Entegrasyonu Endüstri Günü' toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tamamen milli imkanlarla inşaası devam eden korvet tipi savaş gemisi 'Heybeliada' isimli gemiyi Eylül ayında denize indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kadıköy Marroitt Otel'de saat 10.00'da başlayan ve çok sayıda sanayicinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Gönül, milli menfaatlerin devamının sağlanabilmesi için askeri gemilerin yerli dizayn ile yurt içinde üretilmesi ve bu alanda faaliyet gösteren ilk on ülke arasında yer alınabilmesi için çeşitli projeler başlatıldığını belirtti. Bakan Gönül, son yıllarda hükümetin bu alanda ortaya koyduğu politikaların hedefe ulaşmak için umut verdiğini ifade ederek, 'Bu kapsamda mevcut gemi inşaatı ile yan sanayimizin savunma ihtiyaçlarına cevap vermesi için büyük projeler başlatılmıştır. 'Milgem Projesiyle' ilk defa korvet tipi savaş gemisinin dizayn ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirilmiştir. Milgem Projesi kapsamında inşaası İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda devam eden 'Heybeliada Savaş Gemisi', 27 Eylül 2008'de denize indirilecektir. Bununla birlikte Remaka Tersanesi'nde 4 adet sahil güvenlik arama kurtarma gemisinin Dersan Tersanesi'yle 16 adet yeni tip karakol botunun, Yonca Onuk Tersanesi'yle sahil güvenlik botlarına ilave olarak 2 adet süratli müdahale devriye botunun tedariki ve İstanbul Deniz Tersanesi'yle 4 adet acil müdahale botuyla ilgili projeleri imzalanmıştır. Özel sektörün askeri gemi projelerine katılımı amaçlanmıştır. Önümüzdeki dönemde ilan edilecek birçok proje de özel sektör tersanelerinde üretilecektir. Böylece konusunda uzmanlaşmış ve yurt dışı pazarlarda rekabet edebilecek özel sektör tersanelerine kavuşmuş olacağız' diye konuştu.

Toplantıda konuşma yapan Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Tedarik Başkanı Tuğamiral Sami Örgüç ve Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Can Erenoğlu askeri gemi projeleri ile ilgili bilgi verdi. İşadamı ve sanayicilerin büyük ilgi gösterdiği toplantının saat 18;00 a kadar devam edeceği belirtildi.(CHA)

haberler.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
GÜRKAN ŞEN
GÜRKAN ŞEN - 11 yıl Önce

BASTA SN GENEL KURMAY BASKANIMIZ YASAR PASAMIZ OLMAK UZERE TURK ORDUSUNUN TUM MENSUPLARINA SUKRANLARIMIZI SUNUYORUM İŞTE BU TURK ORDUSU KENDI IMKANLARIYLA NELERE İMZA ATMAYA BASLADI DUNYADA BASKA TANIMAM NE SAVASLAR GORDUK TURK MEHMETCIĞI HERYERDE BARISTAN YANA TUTUMUYLA DUNYAYA MEYDAN OKUYOR ÇEKINIYORLAR BIZDEN ÇUNKU BIZ TURK MEHMETCIĞİZ ORDUMUZA GIDEN BUTCELER HELAL HOŞ OLSUN ASKERE ALSALAR HEMEN GIDERIM INSALLAH ALIRLAR İMAN GUCUMUZ SAVASÇILIĞIMIZI BIZ DEĞİL DUNYA BILIYO AMERIKA BILE KORKUYO BIZ TURKIYE CUMHURIYETI MEHMETCIKLERIYIZ HELAL BIZLERE SAYGILARIMLA

Egemen  HAZAR
Egemen HAZAR - 11 yıl Önce

Ülkemizin ilk yerli yapım savaş gemisi T.C.G Peyk Muhribidir.Arkasından da T.C.G YARBAY KUDRET GÜNGÖR gemisi yapılmıştır.

kemal toksöz
kemal toksöz - 11 yıl Önce

30 sene dir denizde geziyorum TCDKK BAŞARILARIYLA GURUR DUYUYORUM AMA daha ilerde daha gelışmiş teknolojiler le

bir uçak gemısı hayalıyle yasıyorum.banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176