Türkiye-İsrail Savaşı mı çıkacak?

Uzmanlar, iki eski dost ülkenin bu kavgasını Ortadoğu’da dengeleri sarsacak gelişmelerin başlangıcı olarak yorumluyor.

Türkiye-İsrail Savaşı mı çıkacak?
BM’nin Mavi Marmara raporu Türkiye’nin beklentilerinin uzağında kalınca Türkiye ile İsrail arasındaki ipler iyice gerildi. Türkiye İsrail’e yeni yaptırımları sıralarken İsrail de geri adım atmadı. Uzmanlar, iki eski dost ülkenin bu kavgasını Ortadoğu’da dengeleri sarsacak gelişmelerin başlangıcı olarak yorumluyor. Gerginliğin uç noktasında ise iki ülkenin savaşması ihtimali yer alıyor. Bazı uzmanlar iki ülkenin de savaş rotasına girdiğini söylerken, bazı uzmanlar ise iyimser konuşuyor. İyimserlere göre, sağduyu galip gelecek ve savaş çıkmayacak.

"İki ülke çatışma rotasına girdi"

Prof. Dr. Doğu Ergil (Fatih Üniversitesi Siyasal Bilgiler Öğretim Üyesi)

“İki ülke çatışma rotasına girmiştir. Bundan sonrası iyi kaptanlık meselesidir. İki gemi birbirlerinin üzerine gelip çarpışacak mı, yoksa kaptanlar son anda manevra yapıp paralel mi geçecek, göreceğiz... Biz illaki çatışacağız demiyorlar ama İsrail’in özür dileyip tazminat ödeme şartlarını yerine getirmezse durum karışır. İsrail de bunu göze alır mı? Türkiye İsrail’i diplomatik olarak gözden çıkardığına göre, İsrail karşıtı kampın yanında yer almaktadır. Bu kampta İran da var. Türkiye bu karşıtlığı İran’la işbirliğine götürecek kadar ileri götürür mü, götürmez mi bilmiyoruz.”

"Çatışma ihtimali var"

Prof. Dr. Yücel Acer (Çanakkale 18 Mart Üni. Uluslarası Hukuk Öğretim Üyesi)

“Yaptırımlar içinde çatışma ihtimalini ortaya çıkaran tek yaptırım Doğu Akdeniz’de seyrü sefer için gerekli bütün tedbirlerin alınarak korunması. Yani, Türk vatandaşlarının bulunduğu gemilere askeri gemiler eşlik edecek. Mavi Marmara benzeri girişimlerde İsrail saldırılarını önlemek için gemilere koruma sağlanacak. Uluslararası hukuk, İsrail’in kendi karasularında bile olsa sivil gemilere saldırması halinde, Türkiye’nin meşru müdafaa gereği askeri tedbir almasına imkân tanıyor.”

"Savaş değil ama çatışma çıkabilir"

Prof. Dr. Mümtaz Soysal (Eski Dışişleri Bakanı)

“Savaş değil ama provokasyona bağlı çatışmalar yaşanabilir. Bu işin şakası yok. Zaten bölgede yeteri kadar tehlike olasılığı var; bu yüzden daha serinkanlı politikalar izlenmeli. Sıcak savaş çıkmaz, çünkü ABD buna izin vermez. Tahminen iki ülke ABD tarafından uyarılmıştır. Şu anda Türkiye ile İsrail arasında yaşanan soğuk savaştır ve umarım her iki ülke yetkililerinin daha temkinli adım atmasını sağlar. Türkiye ile İsrail arasındaki krizin sona ermesi için ise zamana ihtiyaç var.”

"Bu devirde savaş çıkmaz"

İnal Batu (Emekli Büyükelçi)

“Türkiye ile İsrail arasında bir savaş tehlikesi görmüyorum. İsrail, ABD güdümünde bir ülke, onun sözünden çıkamaz. Her iki ülkede bir birleriyle savaşa girmeyi göze alamaz. Bu devirler geçti. Gerginlikler elbette yaşanabilir. Gerginliklerin odak noktasında ise Kıbrıs açıklarındaki petrol arama konusunu görüyorum. Rumlar, ABD şirketleriyle birlikte İsrail’i de petrol arama konusunda yanlarına çekmeye çalışıyor... Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberaman gibi dengesiz isimlerin hükümet dışına itilmesi iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirebilir. Unutulmamalı ki Türkiye ile İsrail arasında yıllarca ilişkiler ikinci kâtip düzeyinde yürütüldü. Yani bu ilk değil.”

"ABD ve AB engeller"

Prof. Dr. Ümit Özdağ ( 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı)

“Hem AB hem de ABD bir savaşa veya çatışmaya izin vermez. BM raporunda ablukanın devletler hukuku açısından uygun olduğu belirtildi. Türkiye’nin buna rağmen zor kullanarak Gazze’ye yardım götürmesi ihtimalinin, ABD ve AB’yi karşısına alacağı için düşük olduğunu sanıyorum.”

"Sağduyu kazanır"

İzel Rozental (Şalom Gazetesi Yazarı)

“Sağduyu neticede galip gelecek... İki ülkenin karşılıklı çıkarlara dayanan bir dostluk var ama şu dönemde çıkarlar bir kenara bırakılmış. Her iki ülkede hatalar yapıyor. Ancak İsrail hükümeti ciddi hatalar yapıyor. Olumsuz tabloya rağmen savaşa ihtimal vermiyorum.”

 

 

 

 

"DONANMALAR KARŞILAŞIRSA NE OLACAK?"

ABD’de Lehigh Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ortadoğu ve Türkiye Uzmanı Henri Barkey, Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendirirken “Bu krizin geleceğini biliyorduk ama yine de herkes şaşırdı” dedi.

Barkey, aslında diplomatik ve askeri alandaki ilişkilerin durdurulmasını beklediğini, ama Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’nin “Doğu Akdeniz’de seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacağı” yönündeki sözlerine şaşırdığını dile getirerek, şunları kaydetti:
“Bu tür öngörüler için çok erken ama bu durum çok tehlikeli bir dönüşümle sonuçlanabilir. Diyelim başka Türk gemisi veya başka bir ülkenin gemisi Gazze’ye gitmeye çalışırsa ve İsrail bunu durdurursa ne olacak? Türk ve İsrail donanması birbiriyle mi karşılaşacak? Bu durum, başka kişi ve örgütlere bir şekilde kriz yaratma olanağı tanıyabilir. İsrail konusunda sorun yaratmak isteyenlere fırsat yaratabilir. Dolayısıyla bu açıklamanın çok ciddi sonuçları olabilir.”

"OBAMA’YA DARBE"

Barkey, gelişmelerin ABD’de Obama yönetimi için çok büyük bir darbe olduğunu belirterek, “Hem bunu önleyemediler hem hiç beklemiyorlardı ve kendileri için başka bir başarısızlık oldu. Belki bunu daha ciddi bir biçimde ele alsalardı, çok daha bastırmış olsalardı bunu önleyebilirler miydi bilmiyorum” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
selim  kaptan
selim kaptan - 8 yıl Önce

Çok afedersiniz bu kendini tek güç zanneden,hiç bir uluslar arası kanuna uymayan,çocukların üzerine fosfor bombalarını atan,Ak denizi babasının malı gibi kullanıp dokuz tane kardeşimizi katleden İsrailin hiç mi suçu yok?helal olsun bu onurlu gemiyi yola çıkartıp ve ona korkusuzca binip zulme sessiz kalmayan ortak vicdan sahiplerine.Bu ülkede pkk nın sonunu getirmek istiyorsak yılanın başı olan israile haddini bidirmemiz gerek.İsraili bu kadar gözümüzde büyütüp kraldan çok kralcılık yapacağımıza tarihimize bakıp sadece yurtta sulh değil tüm cihanda sulh inancı ile yolumuza devam etmeliyiz.Şahsım adına hükümetin israil üzerine uygulamış olduğu politikayı takdir ediyor ve bu ülke vatandaşlarının üvey evlat olmadığını gösterip dik duruşlarının devamını diliyorum....

EMRE BİLGİN
EMRE BİLGİN - 8 yıl Önce

bence iki ülke arasaına B.M. ve Amerika oldugu sürece savaş çıkması imkansız... ha çıkacak olursa Türkiye gerek donanma olarak geren asker sayısı olarak üzerine düşen görevi yapar. Bu durumda İsrail in fazla sesini çıkarmaması gerekir. aksi durumda sesini çıkardıgı taktirde müslüman devletler arasında oldugu için gereken ne ise yapılır. öyle bir vaziyette iken Amerika bile elimizden alamaz.

Caner Yılmaztürk
Caner Yılmaztürk - 8 yıl Önce

Daha neler.İsrail'le neden savaşacakmışız.Bunlar suni gündem.Bugün yine şehit haberleri var gazetelerde.Duyarsızlaştık mı yoksa zaten duyarsız mıydık?

Müh.Kaptan Refik Akdoğan
Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 8 yıl Önce

ABD, Dış İşleri Bakanı Sayın Bayan Clinton'u devreye sokarak Yakın Doğuda çok iyi müttefiki olan iki devleti masaya oturtarak

el sıkıştırır yani savaşmamız olanaksızdır. Tabii arada biraz küslük olur. Sayın Davudoğlu biraz deneyimsiz olduğunu gösterdi,aceleci davrandı. Bizim nemize lazım Comorros bayraklı bir gemi için savaşmak. İsrail de çok sert hareket ederek acemilik yaptı. Ortada fol yok yumurta yokken küskünlük oldu. Gazze'deki dindaşlarımıza iş ve aş bulmak için meşru yollar var, onları denersek ne savaş çıkar ne de küskünlük olur. Yok Gazzeliler illada İsrail ile savaş yapmak istiyorlarsa bu onların bileceği iştir. Biz büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Yurtta sulh cihanda sulh " düsturunun koruyucusu olarak bölgede barışı sağlamak için çabalamaya devam etmemiz çok yerinde olur. Allah ameli salih olanların cennete gideceklerini Kur'an'da buyurmuştur. www.refikakdogan.com

taner alejan
taner alejan - 8 yıl Önce

israil gelmeyin diyerek kabadayılık yaptı, mavi marmara ise dur ihtarına uymadı.öldürülen 9 türk e karşılık şu an bu aşamaya gelindi. iyi de en büyük düşmanımız pkk ya karşı kaybedilen 30000 den fazla can/şehit için kiminle, hangi ülkeyle kötü olduk??? hangi pkk hamisine rest çektik? hiç birine (m. yılmazın suriyeye resti hariç) o yüzden kimse kusura bakmasın pkk ile her türlü savaşa evet, ama filistin için asla...

sinan
sinan - 8 yıl Önce

Bu ihh ya yinede dikkat etmek gerekir.Bu tür faaliyetler dış etkilere açıktır.İngilizler rol gereği bir yardım kampanyası başlatır,ihh balıklama atlar ve türkiyeye erken doğum yaptırılır.Bu mavi marmara olayı 10 yıl sonra olaydı ,israil böyle bir salrıya cesaret edemezdi.Çünkü o tarihte taşlar bayağı yerine oturmuş,türkiye gücüne güç katmış olurdu.

Ali Türkmen
Ali Türkmen - 8 yıl Önce

Ecevit, BM kararlarına uymayan Avrupanın şımarık çocuğu Yunanistan'ı 1974 Kıbrıs Bariş harekatıyla hizaya sokmuş,Olmaz denileni oldurmuştu..Şimdi sıra ABDnin şımarık çocuğunda..

Altay
Altay - 8 yıl Önce

1 NEKADAR DOĞRU BİLMİYORUM ARKLADAŞLAR AMA KULAKTAN DUYMA SÖZLERLE DUYDUĞUM KADARIYLA BİZİM SAVAŞ UCAKLARI İSRAİL VE AMERİKA İSTEMEZSE YERİNDEN KALKAMAZMIŞ BU KONUDA BENİ AYDINLATACAK BİRİ VARMI BU BİRİNCİ SORUM............. 2 İSRAİLDE NÜKLEER ATOM BOMBASI VARMIŞ BUNLARIN FIRLATMA KOTLARI BUNLARA AMERİKA VERMİŞMİDİR YANİ BİZE TÜRKİYEYE ATOM BOMBASI ATABİLİRMİ BU İKİNCİ SORUM.........3 OLASI BİR TÜRKİYE İSRAİL CATIŞMASINDA AMERİKA KİMİ TARAF ALIR BİZİMİ YOKSA İSRAİLMİ TERCİHİ OLUR........ 4 DİYELİMKİ İSRAİLLE CATIŞMAYA SAVAŞA GİRDİK AMERİKA İSRAİLİN YANINDA YER ALDI VE BİZE VURUYOR BU DURUMDA RUSYA BİZE ARKA CIKARMI RUSLARA SURİYEYE SİLAH SATTIĞINDAN DOLAYI İSRAİL BİZDE SİZİN DÜŞMANLARINIZA SİLAH SATARIZ TEHTİDİNDE BULUNMUŞTU ACABA İSRAİLLE ARASI OLMAYAN BİR RUSYA BİZE KARŞI İSRAİL YANINDA YER ALAN AMERİKAYA KARŞI BU SAVAŞTA YER ALIRMI...... BENİ AYDINLATAN UZMAN BİRİ VARSA ÇOK MEMNUN KALIRIM SAYGILAR......


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176