Rusya 40 Denizaltı Satacak

Rus kaynaklarına göre Rusya yeni nesil Amur (Project-677) ve bir önceki nesil Kilo sınıfı (project-636) sınıfı denizaltılardan 2015 yılına kadar 40 adet satmayı planlıyor.

Rusya 40 Denizaltı Satacak

Rusya 2015′e kadar 40 denizaltı satmayı planlıyor

Son günlerde Venezuella’nın Rusya’dan 8-9 adet denizaltı satın alacağı haberleri basında yer almakta, buna paralel olarak Rus kaynaklarına göre Rusya yeni nesil Amur (Project-677) ve bir önceki nesil Kilo sınıfı (project-636) sınıfı denizaltılardan 2015 yılına kadar 40 adet satmayı planlıyor. Rusya Çin’e son denizaltıları bu yıl teslim etmeyi planlarken, Cezayir, Endonezya, Vietnam’ın ise denizaltı siparişleri mevcut.

Buna karşın Rusya kendi donanması için çok ciddi bir denizaltı sıkıntısı çekiyor, 2015 yılına kadar sadece 2-3 adet SSN (nükleer iticili saldırı denizaltısı) kabul edebilecek Rus filosu buna karşın 10-15 denizaltısını servisten çekmek zorunda kalacak. Klasik denizaltı filosunu da modernize etmek isteyen Rusya gerek maliyet gerekse teknik sorunlardan dolayı Lada sınıfı denizaltıların üretiminde sorunlar yaşıyor. Rus yetkililere göre Rusya’nın her an 40 SSN/SSK tipi denizaltıya sahip olması gerekli.

Kaynak: Savunma Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kpt Ahmet KÖSEOĞLU
Kpt Ahmet KÖSEOĞLU - 12 yıl Önce

okurların savunma sanayi ile ilgili 3.taraf ülkelerin birbirleri ile yaptıkları ticareti ya da dz.k.k. ile alakalı haberleri takip ettiğini zannetmiyorum. Haberlerin bu şekilde deniz ticareti konusunun dışına taşması dikkat dağıtır ve sitenizi sıradan bir haber sitesine çevirebilir.

sektör büyük olduğu kadar kendisi ile ilgili haberler konusunda alakalı.

Bu sebeple askeri haberler dışında ticari denizcilik ile ilgili haberlerin yayınlanması daha isabetli olur kanaatindeyim.

İyi Çalışmalar

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190