Mini Savaş Gemileri Geliyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 16 adet yeni tip karakol botu projesinde, savaş sistemleri alt yüklenicisi Havelsan oldu

Mini Savaş Gemileri Geliyor

Mini Savaş Gemileri Geliyor

ANKARA - Türk savunma sanayinin güçlendirilmesini amaçlayan önemli bir tedarik projesinde daha düğmeye basıldı.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından ihalesi yapılan 16 adet yeni tip karakol botu tedarik projesinde, Türk savunma sanayi firmaları da üretim görevi yapacak.
''Mini savaş gemisi'' olarak adlandırılan 56 metre uzunluğundaki botların yapımı, daha önce alınan karar doğrultusunda ''ana yüklenici'' olarak seçilen Dearsan tersanelerinde gerçekleştirilecek.

Havelsan projede, botların savaş sistemlerinin tasarım, temin-üretim ve entegrasyonu ile test faaliyetlerini gerçekleştirerek, savaş sistemlerini ''anahtar teslimi'' sağlayacak.
Sağlanacak bu sistemler, modern karakol botlarında yer alması gereken en üst teknolojileri içerecek.
Projede inşa edilecek botlar ile boğazlar, üs ve liman yaklaşma suları ve sahillere yakın bölgelerde keşif, gözetleme, karakol ve denizaltı savunma harbi görev fonksiyonları karşılanacak, ayrıca üs ve liman savunma görev fonksiyonuna da katkı sağlanacak.
Yaklaşık 400 milyon avroluk tedarik maliyeti bulunan yeni tip karakol botlarının üretiminde Aselsan da görev alacak.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldırım DELİDUMAN
yıldırım DELİDUMAN - 11 yıl Önce

Moskova ile Atina'nın zaferi

Rus kırmızı hattını dikkate alan NATO, Tiflis ve Kiev'e üyelik yol haritası sunmadı. Yunan baskısı da Makedonya'nın üyeliğini engelledi.

BÜKREŞ - NATO'nun Bükreş zirvesinde Rusya ile Yunanistan'ın istediği oldu, buna karşılık ABD de önemli bir talebini kabul ettirdi. NATO, Soğuk Savaş dönemindeki düşmanı Rusya'nın kırmızı çizgilerini şimdilik çiğnemedi. Başını Almanya ile Fransa'nın çektiği bir düzine ülkenin itirazı karşısında eski Sovyet cumhuriyetleri Gürcistan ile Ukrayna'ya bu zirvede Üyelik Eylem Planı (MAP) verilmedi. Yunanistan'ın adı nedeniyle vetoyla tehdit ettiği Makedonya'ya da üyelik davetiyesi çıkmadı.

'Kimliğimize ceza'

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Gürcistan ile Ukrayna'yı "Bir gün NATO üyesi olacaklarında anlaştık. Dışişleri bakanlarının aralık toplantısında ilk ilerleme raporları hazırlanacak. MAP'ta karar yetkisi bakanlara ait" diye teskine çalıştı. Gürcü bakan Giorgi Baramidze, vaadi "Tarihi başarı, NATO'nun üye kabul etmeye karar verdiği anlamına geliyor" diye yorumladı. Rus Dışişleri Bakanlığı ise "Avrupa'nın güvenliği için çok ciddi sonuçlar doğuracak büyük stratejik hata olur" diye çıkıştı.

Hırvatistan ile Arnavutluk'a 'Bir yıl içinde üye olacaksınız' denilirken, 'Önce Atina ile sorununu çöz, üyelik sonra' cevabıyla boynu bükük kalan Makedonya, dün protesto için zirveden apar topar ayrıldı. Dışişleri Bakanı Antonio Milosovski,"Bugün halkımızla bir arada olmalıyız. Bu, küçük bir ülke için zor bir zaman" dedi. Makedonyalı gazeteciler de, Hoop Schefer'in basın toplantısını topluca terk etti. Üst düzey Makedoyalı yetkili Nikola Dimitrov, "NATO değerlerine aykırı. İşimizi yapmadığımızdan değil, kimliğimiz yüzünden cezalandırılıyoruz" diye çıkıştı.

Tüm NATO'ya kalkan

Bu gelişmelere karşılık Rusya'yı cellallendiren ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı yerleştirme planında önemli adım atıldı. ABD-Çekya anlaşması netleşti. Hoop Scheffer de, füze kalkanının NATO'nun tüm üyelerini kapsamasıyla ilgili kapsamlı çalışma yapılması için liderlerden yetki aldığını, önerinin gelecek yılki zirveye sunulacağını söyledi. (Dış Haberler) 04/04/2008/Radikal

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176