'İngiltere artık büyük bir savaşa giremez'

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve basına sızan bir rapora göre,İngiliz Kraliyet Donanması'nın artık büyük bir savaşta rol oynayacak gücü kalmadı.

'İngiltere artık büyük bir savaşa giremez'

'İngiltere artık büyük bir savaşa giremez'  

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve basına sızan bir rapora göre, yıllardır bütçesinden önemli kesintiler yapılan İngiliz Kraliyet Donanması'nın artık büyük bir savaşta rol oynayacak gücü kalmadı.

Donanma'nın, yapılan bütçe kısıtlamaları nedeniyle tümüyle "yaşlı ve operasyonel açıdan kusurlu" gemilerden oluştuğuna dikkat çekilen raporda, "Donanma, Irak savaşında üstlendiği görevi bile tekrarlayacak güçte değil" denildi.

"Donanma, beklenmeyen şoklara karşı bütün dayanıklılığını yitirmiş durumdadır" denilen raporda, "Donanma'nın durumu iyi değil. İngiliz Kraliyet Donanması orta ölçekteki bir savaşı çıkarmakta güçlük çekecektir" görüşü savunuldu.

Askeri uzmanlar, İngiliz donanmasının Irak savaşında oynadığı rolün orta ölçekli bir görev olduğuna işaret ediyor.

Bu arada, raporun Savunma Bakanı Des Browne'un emriyle hazırlandığı ve Bakan'ın donanmanın gerçek durumunu öğrenmek istediği ve böylece basın ve muhalefetten gelen eleştirileri yanıtlamayı amaçladığı belirtildi.

Ancak İngiliz basını, raporun Browne'un elini rahatlatmak yerine, Maliye Bakanlığı boyunca Silahlı Kuvvetler'e yeterli fon ayırmamakla suçlanan Başbakan Gordon Brown'ı daha da zor durumda bırakacağı yorumlarına yer verdi.

Gölge Savunma Bakanı Muhafazakar Partili Liam Fox, İngiliz Kraliyet Donanması'nın bu duruma düşürülmesinden hükümeti sorumlu tuttu. Fox, "İşçi Partisi hükümeti tarih boyunca düşmanlarımızın yapamadığı şeyi yaptı ve koca Donanma'yı dizlerinin üzerine düşürdü" dedi. (AA)

Denizhaber.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat birecik
murat birecik - 11 yıl Önce

hodri meydan,uk'nin, kendi donanması için açacağı yeni inşa ihalelerine,

artık, ben de gireceğim!konsorsiyum; murat birecik-delta-gürdesan-halikarnasitirazı veya yorumu olan şimdi bildirsin...saygılarımla

murat birecik

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176