Gemi müzeye ziyaretçi akını

Donanma Komutanlığı `nın, Kocaeli `ndeki üçüncü gemi müzesi olan olan TCG Yarhisar Müzesi `ni 42 bin 355 kişi ziyaret etti.

Gemi müzeye ziyaretçi akını

Gemi müzeye ziyaretçi akını
 
Donanma Komutanlığı `nın, Kocaeli `ndeki üçüncü gemi müzesi olan olan TCG Yarhisar Müzesi `ni 42 bin 355 kişi ziyaret etti. ABD `de denize indirilen ve 1965 yılında Türk donanmasına katılan 48 metre uzunluğundaki karakol gemisi 1974 yılında da Kıbrıs Barış Harekatı `na katılmıştı.


Donanma Komutanlığı `nın Kocaeli `ndeki üçüncü gemi müzesi olan `TCG P 113 Yarhisar` müzesini 42 bin 355 kişinin ziyaret etti. Donanma Komutanlığı `nın, Kocaeli `nde, TCG Gayret Gemisi ve TCG Hızırreis Denizaltı Müzeleri`nin ardında Gölcük ilçesinde yaklaşık bir yıl önce hizmete açtığı TCG P 113 Yarhisar Müze gemisi kentte büyük bir eksikliği gideriyor. ABD `de denize indirilen ve 1965 yılında Türk donanmasına katılan 48 metre uzunluğundaki `TCG P 113 Yarhisar` karakol gemisi 1974 yılında da Kıbrıs Barış Harekatına katıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu `nun da 1979-1980 döneminde görev yaptığı gemi 40 yıl Türk donanmasına hizmet ettikten sonra 2005 yılında emekliye ayrıldı.


Gönüllü liseli rehberler görev yapıyor


Bu arada, Gölcük Kavaklı sahilinde 200 metrekarelik bir alanda karada müze olarak hizmet veren ve bir yılda 42 bin 355 kişinin ziyaret ettiği gemide Kurtuluş Savaşı döneminde Nusret mayın gemisi komutanlığı yapan Tophaneli Yüzbaşı Hakkı`nın 3. kuşak torunu Cahit Gündoğdu ile birlikte 17 gönüllü lise öğrencisi rehberlik yapıyor.

Cahit Gündoğdu yaptığı açıklamada, Halk Eğitim Merkezi `nde 2 hafta müzecilik, diksiyon , iletişim, hitabet gibi konularda 17 arkadaşı ile kurs aldıktan sonra gemide gönüllü rehberlik yapmaya başladıklarını söyledi.

Dedesinin dedesi olan Tophaneli Yüzbaşı Hakkı ile gurur duyduğunu belirten Gündoğdu , `Çanakkale Zaferi `nde denize 18 sıra mayın döşeyerek, İtilaf Devletleri `ni yenilgiye uğratıp kaçmalarına sebep olmuş. Hiç batmaz denen gemileri batırmış ve tarihe geçmiş. Her türk insanının gurur duyduğu dedemin dedesi ile ben de gurur duyuyorum. Böyle büyük komutanın torunu olmak bana büyük mutluluk veriyor` dedi.


Gündoğdu , müze geminin Pazartesi ve Salı günleri hariç hergün saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaretçiye açık olduğunu kaydetti.

Milli Gazete

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 12 yıl Önce

Sira, baska gemilerde, baska limanlarda.

cihat  gündoğdu
cihat gündoğdu - 12 yıl Önce

yazınız için teşekkürler fakat iki bölümü düzeltmekte yarar var

öncelikle cahit değil CiHAT 26 TANE MAYIN DÖŞEMİŞ 18 TANE DEĞİL SAYGILARIMLAR TOPHANELİ YÜZBAŞI HAKKININ 3 ÜNCÜ KUŞAK TORUNU

ALPARSLAN ERDOGAN
ALPARSLAN ERDOGAN - 11 yıl Önce

T.C.G.YARHISAR gemisinde 88/4 tertip elektrik onbasi olarak vatani görevimi gururla yaptim.En kisa zamanda ziyaret edicegim, cok güzel anilarm oldu.Karaya cikarilip müze gemi olmasina hem sevindim hem üzüldüm.denizdeyken ziyaretim olmustu ,karadayken görüsmek dilegiyle.

ultraslan_kelkit
ultraslan_kelkit - 11 yıl Önce

ben bu gemiyi kurban bayramı ziyaretinde ziyaret ettim çok süperbi gemiyidi TÜRK ordusuna sağladığı yararalrdan dolyı kendisine çok minnetarız

Ersin Keskin
Ersin Keskin - 11 yıl Önce

ben 2002 2 tertip olarak yarhisarda askerlimim yaptim geminin muzeye ciktina uzuldum ama en kisa zamanda ziyarete gitcem

tezcan  yersel
tezcan yersel - 11 yıl Önce

TCG YARHİSAR Gemisinde 75/3 vardabandra olarak askerliğimi yaptım

Tayfun DOBRUCALI
Tayfun DOBRUCALI - 10 yıl Önce

TCG YARHİSAR gemisinde 81/1 vardabandra askeri olarak gururla görev yaptım.Bu gemide çok güzel günlerim geçti.

Murat DERİN
Murat DERİN - 10 yıl Önce

ne günlerdi ama. TEZCAN senin notunu gördüm çok sevindim


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176