Deniz Kuvvetlerine Sürat Gemileri Geliyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için tedariki planlanan 8 adet süratli amfibi gemi (LCT) tedarik programı kapsamında ihale açılmıştı.

Deniz Kuvvetlerine Sürat Gemileri Geliyor

Deniz Kuvvetlerine sürat gemileri geliyor 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için tedariki planlanan 8 adet süratli amfibi gemi (LCT) tedarik programı kapsamında açılan ihalede teklife çağrı dosyası alan Türk savunma sanayi şirketleri belirlendi.

Buna göre, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından ihale takvimi belirlenen amfibi gemi inşaası ihalesinde Aselsan ve Havelsan'ın da yeraldığı toplam 7 firma veya firma grubu teklife çağrı dosyası aldı.

SSM'nin tedariki öncelikli projeleri arasında yer alan toplam 8 adet süratli amfibi gemi (LCT) tedarik programına göre, gemilerin tamamı veya asgari 4 adedi Türkiye'deki ilgili özel tersanelerde yapılacak. Üretimde Gölcük tersaneleri de etkin görev alacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının mevcut lojistik yapısını güçlendirmek amacıyla tedarik edilecek gemilere ilişkin açılan ihalenin bu yıl içinde sonuçlandırılması planlanıyor.

Türkiye'deki tersanelerde inşası planlanan gemilerin havuz güvertesi en az 300 metrekare olacak ve süratli amfibi gemiler en az 200 tonluk taşıma kapasitesine sahip olacak. Gemilerin taşıma alanları ise en ağır noktasal yükü taşıyabilecek dayanıklılıkta olacak.

Havuz güvertesinde 8 subay, 8 astsubay ve 244 erbaş, olmak üzere toplam 260 kişiden oluşan iki bölük timi ya da 18 dodge araç, 8 man, 8 reo, 8 magirus veya 2 TIR alternatifli olarak taşınabilecek. Geminin kargo ağırlığı 200 ton olacak. Gemi ayrıca 3 ton cephane taşıma kapasitesine göre dizayn edilecek.(aa)
 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176