Deniz Kuvvetlerinden Çevre Tatbikatı

Güney Deniz Saha Komutanlığı koordinatörlüğünde ve Akdeniz Bölge Komutanlığı tarafından düzenlenecek tatbikat, 11-12 Eylül günlerinde Mersin Bölgesi'nde yapılacak.

Deniz Kuvvetlerinden Çevre Tatbikatı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan "Çevre Tatbikatı"
 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 11-12 Eylül günlerinde Mersin ve Erdek'te "Çevre Tatbikatı" düzenliyor.

ANKARA (ANKA) - Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 11-12 Eylül günlerinde Mersin ve Erdek'te "Çevre Tatbikatı" düzenliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Güney Deniz Saha Komutanlığı koordinatörlüğünde ve Akdeniz Bölge Komutanlığı tarafından düzenlenecek tatbikat, 11-12 Eylül günlerinde Mersin Bölgesi'nde yapılacak.  


Açıklamada, "tatbikatın amacın çevrenin korunması ve deniz kazalarından kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesi konusunda sivil-asker işbirliği ve koordinasyonunun geliştirilmesi, mevcut imkan ve kabiliyetlerin denemesi ve çevre koruma eğitiminin pekiştirilmesi" olduğu belirtildi.

Açıklamada, tatbikatın Mersin Liman çıkışı yapan kuru yük gemisi ile akaryakıt tankerinin çarpışması sonucunda akaryakıt tankerinde yangın çıkması, yangın ve yoğun deniz kirliliği ile mücadele senaryosuna göre yapılacağı kaydedildi.

ANKA (Ankara Haber Ajansı) 

Haberler.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aşkın Tozlu
Aşkın Tozlu - 11 yıl Önce

yurekle kazanılan savaşlar destansı oldukları için unutulmazlar ve her zaman büyüktürler. ancak teknoloji ve kaynak avantajı ile kazanılan savaşlar sayıca çok daha fazladır, ve tarihin akışını daha az destansı biçimde, sessizce, ama daha derinden ve temelli biçimde etkilemişlerdir. incelemesek de, osmanlı'nın avrupa topraklarını, deniz egemenliğini kaybetmesinin en büyük sebebidir.ayrıca vietnam, çanakkale, irak... bunların hepsi süper güçlerin topraklarından onbinlerce kilometre ötede, kapitalist bir egemenlik için verdiği savaşlardır. kaybedilirse kazanılacak, kazanacakları, hatta tam da o anda kazanmakta oldukları başka savaşları vardır. ancak ortaoğu'da iran, türkiye, israil gibi ülkeleri de içine çekebilecek bir savaş, çok daha hayati sebepler yüzünden çıkacaktır. ideolojiler, dinler, petrol ve su kaynakları, devreye girecek, en önemlisi insanların yaşadıkları toprakları korumaya ve daha güvenli hale getirmeye çalışması gibi nedenlerle yapılacaktır. bu da bu savaşları çok daha ateşli ve herkesin yürekle savaşacağı bir duruma sokacaktır.yürekle savaşan bir ülke, tüm ekonomik kaynaklarını yabancı ülkelerden (eski model) silah alımına harcayarak, savaşı kazansa bile uzun vadede ülkenin geleceğini borçla ve yoksullukla kaybetmiş olur ki, bu da tarihimizde yeterince tekrarlanmış bir durum. ve tabii kendini dağa çıkmış bir grup teröristin teknolojik seviyesine göre ayarlamaya alışmış bir ordu havada füzeler uçuşmaya başlayınca ne yapar o da bir soru işareti. hele hele, o güne karşılık verecek savunma füzelerini yaratacak bilimsel araştırma ve teknolojiye sahip olmayı kendine bir hedef belirleyip kaynak ayırmadıysa.türkiye'nin elinde sakladığı hangi ileri veya gizli teknoloji olabilir? gerçekten var mı? sadece bir kaç yıl önce bir anahaber bülteninde çıkmış bir haberde, tubitak'ta üretilmiş karadan karaya bir kaç km mesafeye atabildiğimiz bir füze çıktı. yapan kişi (tubitak'tan bilim adamı) çocuk gibi sevinçliydi ve "bunlar dünyadaki örneklerle kıyaslanınca önemsiz şeyler aslında tabii, ama bizim için büyük şeyler" demişti. türkiye'nin teknolojisi bu noktadayken ileri veya gizli hangi teknolojiyi geliştirebilmiş olabilir ki? zaten sorun ileri teknoloji silahlara sahip olamamamız değil. onlarca yıldır (en büyük kaynağın aktarıldığı ordunun gereksinimi için bile olsun) teknoloji ve bilime yatırım yapmayı düşünmeyen hükümetlerin yönetimdde olması, ve bu alanlarda geri kalmış olmamız."bu bir insan için küçük bir adım ancak insanlık için büyük bir adım diyen ülkelere" karşı "insanlık için küçük, ama bizim için önemli bir adım" deyip sevinebilen bir ülke.böyle soruları akla getiren, "türkiye açısından üzücü olan kendi durumu" diye düşündüren bir tatbikat.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190