ABD Türkiye’ye savaş gemileri veriyor

ABD Temsilciler Meclisi’nin Dışişleri Komitesi, üç savaş gemisin, birinin de düşük fiyatla satılması yoluyla Türkiye’ye transferini öngören bir yasa tasarısını kabul etti.

ABD Türkiye’ye savaş gemileri veriyor

ABD Türkiye’ye savaş gemileri veriyor

AA-ABD Temsilciler Meclisi’nin Dışişleri Komitesi, üç savaş gemisinin hibe, bir geminin de düşük fiyatla satılması yoluyla Türkiye’ye transferini öngören bir yasa tasarısını kabul etti.
 
Dört geminin transferinin kesinleşmesi durumunda Türkiye’nin maddi kazancının 480 milyon doları aşması bekleniyor. Tasarı uyarınca, Perry sınıfı iki fırkateyn ile Osprey sınıfı bir kıyı tipi mayın avlama gemisinin, Türkiye’ye hibe edilmesi öngörüyor. Ayrıca bir adet daha Osprey sınıfı mayın avlama gemisinin, gerçek değerinin çok altında, 27 milyon dolara Türkiye’ye satılması planlanıyor.  

Tasarının yasalaşarak yürürlüğe girmesi için, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nun yanı sıra Kongre’nin üst kanadı Senato’da kabul edilmesi ve ardından ABD Başkanı George Bush tarafından imzalanması gerekiyor.

Perry sınıfı fırkateynlerinin tanesinin değerinin 125 milyon dolar, Osprey sınıfı kıyı tipi mayın avlama gemilerinin her birinin değerinin de 130 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Ancak gemilerin tesliminden sonra oluşacak masraflar, Türkiye tarafından karşılanacak.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde, daha önce ABD’den alınan 8 adet Perry sınıfı fırkateyn bulunuyor. Osprey sınıfı kıyı tipi mayın avlama gemileri ise Türkiye’nin bu tipte alacağı ilk gemilerniteliğini taşıyor.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, 2 hafta önce de 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarıyı kabul ederek Türkiye’nin tepkisini toplamıştı.

Ermeni tasarısını destekleyen, ancak savaş gemilerinin Türkiye’ye transferini öngören yasa tasarısını da hazırlayan komitenin Demokrat başkanı Tom Lantos, iki konunun birbirinden tamamen bağımsız olduğunu belirterek, iki tasarının zaman olarak hemen hemen çakışmasının tesadüf olduğunu söyledi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
c.ferligil
c.ferligil - 11 yıl Önce

Türk gemi inşaa sektörünün gelişmesini baltalamaktan başka hiç bir işe yaramayacak bir hareket.ABD nin güçlenmeye aday ülkeleri uyutma taktiği.Bu gemilerin rotası Aliağa gemi söküm tesisleri olmalı.

hüsamettin canbilen
hüsamettin canbilen - 11 yıl Önce

Amerika bize bir zamanlar uçak yapmayın size biz ucuz uçak verelim diyerek hava savunma sanyiini ve sivil havacılığı baltalamıştı.Hatta karayolu taşımasına önem vererek demir yolunu unutmamızı sağlamışlardı? Acaba bize niye bunları veriyorlar? Yoksa fazla asbest içerdikleri için söküm maliyetinden korkup bedavaya bizemi veriyorlar? Bu gavurlara güvenmem ben hiç?Hüsamettin

Kpt Ahmet KÖSEOĞLU
Kpt Ahmet KÖSEOĞLU - 11 yıl Önce

Bu gemilerin bedavaya alınması yerine onların 2 katı fiyata malolacak şekilde yerli bir gemi tipi oluşturması ve bu platformlar üzerinde yine yerli silah sistem ve yazılımları geliştirilse idi tabii ki daha iyi olurdu.

Perry sınıfı gemiler tamamen okyanus tipi gemiler , bu kadar büyük ve işletim maliyeti/dışarı bağımlılığı fazla olan gemileri babalarının hatırına da vermiyorlar. 125 milyon USD'de sadece geminin silah sistemleri harici fiyatı olsa gerek. Bu gemilerin satılışı yada hibe edilişi için yapılan mütabakat metinlerinin son maddelerine hep konu ile alakasız ( orada kullanılmaz - burada kullanılamaz şeklinde ) şartlar koyuluyor. Bunlara internetten erişmek de mümkün.

Şu korvetlerimizi üretsek de bu kadar maliyetli gemiler ile uğraşmasak.

Her durumda Dz.K.K.'mızın vuruş ve savunma sistemine ( her ne kadar envanterindeki tüm malzemeler U.S.'den gelecek olsa da) bir katkısı olacaktır.

Hayırlı olsun.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176