Vatoz balığı için bilimsel çalışma

Denizlerde besin zincirinin en üst halkasını oluşturan Vatozlar; Adana'da bilinçsiz avlanma nedeniyle nesli tükenme noktasına geldi.

Vatoz balığı için bilimsel çalışma

VATOZ BALIĞI İÇİN BİLİMSEL ÇALIŞMA

Adana'da bilinçsiz avlanma nedeniyle nesli tükenmekte olan vatoz balıklarının yeniden kazanımı için bilimsel çalışma başlatıldı.

Çukurova Üniversitesi'nde görev yapan öğretim görevlisi Mustafa Çekiç, Harran Üniversitesi Ata Su Araştırma Enstitüsü Müdürü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuri Başusta Başkanlığı'ndaki bir ekibin vatoz balıkları araştırmasını başlattıklarını açıkladı.

Mustafa Çekiç, denizlerde besin zincirinin üst halkasını oluşturan kıkırdaklı balıklardan vatozların, sayı ve tür olarak hızla azaldığını da belirtti. Çekiç, bu azalmaya neden olarak ise bilinçsiz avlanmayı gösterdi. 
 

Mustafa Çekiç, Yumurtalık ve Hatay'ın İskenderun Körfezi'ni kapsayacak araştırmada, trol tekneleriyle bol miktarda avlanan 'kemane' türü vatozların yaş, büyüme, üreme ve beslenmesiyle ilgili bilgilerin toplanacağını vurguladı.
 
Bu bilgilerin alınacak önlemlere yön vereceğini de belirten Çekiç, araştırma sonucunda eti sevilen ve yoğun bir biçimde tüketilen kemane vatozlarının avlanma düzeyleri hakkında da bilgiler elde edileceğini dile getirdi.

Çekiç, "Doğu Akdeniz'de çok az bilinen bu balıklarla ilgili olarak elde edilecek bulgular, 15-18 ekim 2005'te İstanbul'da Türk Deniz Araştırma Vakfı tarafından düzenlenecek sempozyumda geniş olarak ele alınacak" dedi.

Kaynak:CNNTÜRK

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190