Sular ısındı balıklar tehdit altında

Doğayı Koruma Vakfı'nın hazırladığı rapora göre, iklim değişiklikleri yüzünden nehirler ve göller ısınmasından dolayı balık türleri için tehdit oluşturduğunu açıkladı.

Sular ısındı balıklar tehdit altında

Yeryüzünde nehir ve göl sularının ısınması yüzünden balıkların tehdit altında olduğu bildirildi.

Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan rapora göre, iklim değişiklikleri yüzünden nehirler ve göller ısınıyor, bu da balık türleri bakımından gittikçe büyüyen bir tehdit oluşturuyor.

WWF balıkçılık programının sorumlusu Katherine Short, sıcak sularda oksijen ve besinlerin azaldığını, bu nedenle sıcak suların balıkların üremesi bakımından elverişsiz hale geldiğini belirtti.

Kirlilik ve aşırı avlanma yüzünden balıkların zaten azaldığı belirtilen raporda, "iklim değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkan sonuçların kaçınılmaz olarak dengesizlik yaratacağı" kaydedildi.

Short, balıkların mutlaka korunması gerektiğini vurguladı ve "Zira balıklar, bizim en değerli biyolojik ve ekonomik kaynağımız. Balık hem iyi bir besin kaynağı..." ifadesini kullandı.

Suların ısınmasının, bazı balık türlerinin çoğalmasını engellediği belirtilen raporda, somon gibi balıkların su fazla sıcaksa yumurtlamadığına işaret edildi. Balıkların, oksijen oranı düşen sıcak sularda telef olma riskiyle karşı karşıya kaldığı kaydedilen raporda, balıkların daha serin sulara göç edebilecekleri, bu durumda da, besin bakımından bu balık türlerine bağımlı hayvan türlerinin geleceğinin tehlikeye düşebileceği uyarısında bulunuldu.

WWF yetkilisi Stephan Singer raporu değerlendirirken, "Hükümetler iklim değişikliklerini önleyecek tedbirleri almazlarsa, hepimiz sudan çıkmış balıklara döneceğiz" ifadesini kullandı.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Dünya
İbrahim Dünya - 13 yıl Önce

Sıcak havalar nedeniyle suda azalan oksijen miktarını oksijen yayıcı adını verdiğimiz ve patenti kaleseramik e ait olan ürünümüzle sudaki oksijen miktarını arttırabiliriz.Bunu tüm sularımızda kullanabilmek mümkündür.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190