Rodos Heykeli Yeniden Yükselecek

Rodos Adası'nın liman girişine M.Ö. 214 yılında heykeltıraş Lindos’lu Khares tarafından dikilen 34 metre boyundaki tunçtan heykel, Güneş Tanrısı Helios'u temsil ediyordu.

Rodos Heykeli Yeniden Yükselecek

Rodos Heykeli Yeniden Yükselecek

ATİNA - Dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen ve M.Ö. 226 yılındaki bir depremde yıkıldığı söylenen ünlü Rodos Heykeli'nin yerine yeni bir heykel inşa edilmesi için çalışmalara başlandı.

Rodos Adası'nın liman girişine M.Ö. 214 yılında heykeltıraş Lindos’lu Khares tarafından dikilen 34 metre boyundaki tunçtan heykel, Güneş Tanrısı Helios'u temsil ediyordu.

Alman heykeltraş Gert Hof tarafından yapılcak olan ve 400 milyon dolara malolması beklenen yeni heykelin, eskisinin bir kopyası olmayacağı, bunun yerine çok daha büyük bir ışık platformu olarak inşa edileceği belirtiliyor.

Projenin başında bulunan Doktor Dimitris Koutoulas, yeni heykelin 60 ila 100 metre yüksekliğinde olmasının öngörüldüğünü söyledi.

Yeni heykelin dünya barışına ithaf edileceği ve bu nedenle dünyanın dört bir yanından toplanan silahların metal kısımlarının eritilmesiyle elde edilmiş parçalardan yapılacağı kaydedildi.

M.Ö. 304′teki başarısız bir kuşatmadan kalma tunç gereç ve silahların eritilmesiyle yapılan Rodos Heykeli, elinde duran dev meşale sayesinde gemicilerin limanı bulmasına yardımcı oluyordu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
F. T.İ.
F. T.İ. - 11 yıl Önce

Antik Dünyanin Yedi harikası* Yedi harika listesinin tohumlari I.Ö. 5YY ortasinda, tarihin babasi olarak taninan Herodotos'un "Tarihler" adli kitabinda atilmis. i.Ö. 484 civarinda Halikarnassos'da dogan Herodotos Misir Piramitleri ile Babil kentinin ihtisamindan bahseder. Özellikle Babil kentini çevreleyen muazzam surlar ile Asma bahçeleri. Ilginc bir raslantiyla Heredotos öldükten 100 yil sonra yedi harikadan biri olan Mausoleion onun dogdugu yerde yapilir.* Bugünkü listenin izleri I.Ö. 130 civarinda Filistin kiyisindaki Sidon'da yazan ve bugünün saptanmis yedi buluntu yerinin altisindan söz eden sair Antipatros'a dek gidiyor. Kendisine maledilen kisa bir siirde Antipatros söyle diyor :

"Bakakaldim, üstünde atli arabalarin yarisabilecegi zaptolunmaz Babil surlarina, ve Zeus'a, Alpheios kiyilarinda. Asma bahçeleri ve Helios Kolosos'unu, insan elinden çikma yüce piramit daglarini ve Mausolos'un muazzam mezarini gördüm. Fakat Artemis'in bulutlara yükselen kutsal evini gördügümde, digerleri gölgede kaldi, cünkü günesin kendi bile, Olympos disinda onun dengini görmemisti. "* Bu tür anitlar baslangiçta "harikalar" (Yunanca thaumata ) olarak degil "görülecek yerler" (Yunanca theamata) olarak siralanmislar.Dünyanin görülecek yerleri harika bulunmaya baslaninca günlük dilde harikalar denmis.* Dünyanin "Yedi" Harikasi çünkü "Sansli yedi" denilen yedi sayisi kendi içinde sinirlayici degil ayrica birine öncelik verilmesini önleyen bir esitlik sagliyor. Yani listedeki harikalarin önem sirasina göre yerlestirilmesini önlüyor.

1-Büyük Gize Piramidi (I.Ö. 2560)

2-Babil'in Asma Bahçeleri ( I.Ö. 6YY-5YY civari)

3-Iskenderiye Feneri/Pharos (I.Ö. 284-246 civari)

4-Rodos Heykeli Kolosos (Pharos ile ayni zamanlarda yapildi)

5-Olympia'daki Zeus Heykeli (I.Ö 4 YY)

6-Efes Artemis Tapinagi (Eskisini Herostratos yakinca I.Ö. 3YY civari yenisi tamamlandi)

7- Mausolos'un Anit Mezari (I.Ö. 3 YY)

F.T.İ.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176