Kuzey denizlerine sıcak yolculuk

Yazar okuyucuyu sadece kuzeyin denizlerine değil yeni ufuklar açtığı gezi edebiyatına doğru dingin bir yolculuğa çıkarıyor.

Kuzey denizlerine sıcak yolculuk

KİTAP TANITIMI

Kuzey denizlerine sıcak yolculuk

İZLANDA YOLCUSU

Ömer Bozkurt , Ataköy Marina Yacht Club Yayınları , 2007, 120 sayfa

Bilindiği üzre edebiyat dünyasında yollar, yolcular ve yolculuklar her zaman önemli bir yere sahip oldu. Yazarlar ve şairler bu üç tema ve onların yan unsurlarıyla metinlerini, dizelerini donatmaktan büyük bir haz duymuş, bu haz okuyuculara olumlu yansımış, böylelikle `yol` konuları sadece gezi edebiyatında değil, edebiyatın her alanında rüştünü ispatlamış oldu. Kamu yönetimi profesörü olan Ömer Bozkurt , sosyolojiyle ilgili yaptığı çalışmaların dışında yolculuk edebiyatı ve coğrafyaya olan ilgisini bundan üç yıl önce kaleme aldığı, Kerguelen Adaları`nı anlatan Her Yere Uzak Topraklar adlı kitabıyla okuyucuya sundu. Şimdi ise Kuzeyin soğuk denizlerinde kendisinin ve diğer insanların hikâyelerine yer verdiği bir anlatı kitabıyla karşımıza çıkıyor. İzlanda Yolcusu Bozkurt `un Hamburg `dan Reykjavik `e bir yük gemisiyle yaptığı yolculuğu konu alıyor.

Uzak coğrafyaları tercih eden gezgin , altı gün süren yolculuğunu kuzeyin denizleri, limanları, insanları ve diğer canlıları, doğal güzellikleri, toprakların tarihi ve coğrafyasıyla sentezleyip sunuyor. Bunu yaparken önceki gezilerindeki deneyimlerini de paylaşan ve onlardan yola çıkan yazar, bir ticaret gemisinin gerçekleriyle yüzleştiği anlarda; örneğin hareket halindeki vinçlerin gemiye çelik yük kutularını taşırken sergiledikleri hareketleri `makineler balesi` olarak adlandırarak, yolculuğunu fikren de kusursuzlaştırmayı başarıyor. `M/V Dettifoss` gemisinin cazsever kaptanı Matthias Matthiasson, gezginin `hususi pasaport`u hakkında açıklama bekleyen hudut polisleri ve yük gemisinin sayılı yolcuları da bu hikâyedeki yerlerini alıyor. Yazar, sanatkarca çekmiş olduğu fotoğraflarla da mavinin en güzel tonlarını gözler önüne seriyor. Öte yandan da imge dünyasını yolcu gemilerine kıyasla daha zengin bulduğu şileplere de anlatısı boyunca göndermeler yapan Bozkurt , Nazım Hikmet `in ya da Attila İlhan `ın şiirlerindeki genellikle `umutsuz` durumları betimleyen şileplerden örneklerle karşılıyor okuyucuları. Eski şileplerle günler, aylar süren zorlu yolculukları hâlâ özlediğini dile getiren yazar, kendi yolculuğunun sadece altı gün sürmesini de tebessümle anıyor.

Faroe Adaları'nın uzun uzun anlatıldığı kitapta Vatna Buzulu'nun görülüp, İzlanda'ya gelindiği de anlaşıldığında fark ediliyor ki yolculuğun sonuna gelinmiş. "Seyirin kendisi başka hiçbir olağanüstü unsur olmasa bile bir serüvendir" diyen yazar okuyucuyu sadece kuzeyin denizlerine değil yeni ufuklar açtığı gezi edebiyatına doğru dingin bir yolculuğa çıkarıyor.

Bahar Güler/RADİKAL

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176