Kürek çekerek "Komşu"ya gidecek

Çanakkale'nin Bozcaada İlçesi'nde yaşamını sürdüren 43 yaşındaki maceraperest gezgin Hüseyin Ürkmez, kürekli sandalıyla 2.5 ay sürecek yolculuğuna başladı.

Kürek çekerek

KÜREK ÇEKEREK YUNANİSTAN'A GİDECEK

Çanakkale'nin Bozcaada İlçesi'nde yaşamını sürdüren 43 yaşındaki maceraperest gezgin Hüseyin Ürkmez, kürekli sandalıyla 2.5 ay sürecek yolculuğuna başladı.

Çanakkale'nin Bozcaada İlçesi'nde yaşamını sürdüren 43 yaşındaki maceraperest gezgin Hüseyin Ürkmez, kürekli sandalıyla 2.5 ay sürecek Bozcaada-Kavala-Selanik-Atina, Yunan adaları ve Gökova yolculuğuna başladı.

20 yıllık kürekçiliğini bu sefer de Bozcaada-Kavala-Selanik-Atina ve Yunan adalarına uğrayıp, 2.5 ayda Gökova'da sonlandıracağını belirten Hüseyin Ürkmez, "Amacım Sadun Boro ve bütün denizcileri bir kez daha burada hatırlamak. Ben aynı zamanda Atlas dergisinde yazar ve fotoğrafçı olarak görev yapıyorum. 4 metre 30 santimetrelik motorsuz ve yelkensiz sandalım ile yapacağım bu zorlu yolculukta Kavala, Selanik ve Atina'ya gideceğim. Ardından Yunan adalarına uğrayıp, 2.5 ay sonunda Gökova Körfezi'nde bu macerayı tamamlayacağım. Lamine, çivisiz, postasız maundan yapılan sandalım Standart Marin tarafından özel olarak üretildi. İstanbul'da aylarca sponsor arayışı içinde oldum. Ancak bu konuda bana hiçbir kurum destek vermedi. Sonunda bu desteği Bozcaada'nın en eski şarap fabrikalarının sahiplerinden gördüm. Bazı giderlerim Talay Şarapçılık tarafından karşılanacak" dedi.

Zorlu macera öncesi teknenin denize açılacağı rıhtımda sponsor firma tarafından verilen kokteylden sonra Hüseyin Ürkmez sandalı ile kürek çekerek, 2.5 ay sürecek zorlu macerasına başladı.

Daha önce de yine kürekli sandalıyla İstanbul-İskenderun, İstanbul-Gemlik, Küçükçekmece-Ulubat Gölü gibi mesafeleri kat eden Hüseyin Ürkmez, yolculuk esnasında, 150 bobin film kullanacak. Ayrıca özel bir firma tarafından üretilen yırtılmayan, suda ıslanmayan, batmayan bir deftere de günlük tutacak. Ürkmez'in yanında ayrıca kötü hava şartlarında kıyılarda konaklayacak ve kara ulaşımı için de katlanır bir bisiklet bulunuyor.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bürke AKGÜN
Bürke AKGÜN - 13 yıl Önce

Bir Bozcaada ve deniz sevdalısı olarak; sevgili Hüseyin ÜRKMEZ e yolculuğunun problemsiz bir şekilde geçmesini diliyorum. Ayrıca Talay Şaraplarından da Sevgili Ahmet TALAY a da desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190