"Denizler Yaşamalı" eğitim projesi

TURMEPA ve Milli Eğitim Bakanlığı'yla ortaklaşa yürütülen “Denizler Yaşamalı” eğitim projesi ile ; öğrencilere deniz sevgisinin, yaşam felsefesi olması hedefleniyor.

DENİZCİLİKTE BİR ADIM DAHA!... EÐİTİME DEVAM

DenizTemiz Derneği/TURMEPA tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen “Denizler Yaşamalı” eğitim projesi; öğrencilere, denizlerin temiz tutulmasını ve kirletenlerin engellenmesini bir yaşam felsefesi haline getirmeyi hedefliyor.

2006 yılından başlayarak 5 yıl sürecek proje ile kıyı illerindeki yörelerde yaşayan yaşları 6-18 arasında değişen her öğrenci ‘Denizler Yaşamalı’ eğitimi alacak. Eğitim ile denizlerin temiz tutulması, çevre bilinci ve bu öğretinin sürdürülecek bir yaşam felsefesi olarak kalması sağlanacak.  

İzmir Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve DenizTemiz Derneği/TURMEPA Ege Bölge Koordinatörü Géza Dologh, 5 yılda 28 kıyı ilindeki yaklaşık 16.588 okul ile 6.592.000 öğrenciye ulaşılmasının hedeflendiğini söyledi.

Dologh, “Eğitimler, öğrencilerin ilgisini çekecek ve benimsemelerini sağlayacak akıcılıkta olacak. 40 dakikayı geçmeyecek olan sunumlar, görsellerle desteklenecek. Eğitimler ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek öğretmenler tarafından verilecek. 5 yıl sonunda ulaşılacak kişi sayısı yaklaşık 300.000 öğretmen, 49.500 görevli ve 13.000.000 veli olarak belirlendi” diye konuştu.

Proje kapsamında eğitimi verecek olan öğretmenler, okullardaki her uygulamanın ardından verileri bilgisayara girecek. Bildirimler, TURMEPA eğitmenleri tarafından 3 aylık raporlar halinde bildirilecek.

Proje bitiminin ardından ise ‘Denizlerimiz Yaşamalı’ eğitimini çocukların nasıl algıladığı, öğrendiği ve uygulamaları hakkında anket uygulanacak ve kamuoyuna duyurulacaK.

Kaynak:Nuran Can-İZMİR

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 13 yıl Önce

Sayın İzmir DTO Baskanı Geza bey Camia için cok yararlı calısmalar yapıyor

kendisini ve ekibini tebrik ederim.

Hasan Terzi
Hasan Terzi - 13 yıl Önce

Çocuk yaştan başlayarak vereceğimiz deniz ve denizcilik eğitimleri denizciliği dar bir kesimin ilgi alanı olmaktan kurtarıp tabana yayarak Atatürk'ün dediği gibi 'milli ülkü' haline gelmesine büyük hizmet verecektir.

Deniz sevgisi ve denizciliği ne kadar çok insanın ayağına götürür ve bunu ne kadar çok kişiye aşılarsak aşılmaz sanılan pek çok sorun kendiliğinden çözüleceği gibi denizlerimiz ve denizcilikle ilgili meydana gelecek tüm gelişmeler toplumda çok daha geniş kitlelerde yankı bulacaktır.Bu uğurda fedakarca çalışmalar yapan herkese teşekkür ederim

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190