Denizin altında ne ararsan var!

Yaklaşık bir yıldır İstanbul’un çeşitli yerlerine dalarak suyun altındaki kirlenmeyi gözler önüne sermeye çalışan Sualtı Temizlik Hareketi bu kez Harem’den daldı.

Denizin altında ne ararsan var!

Yaklaşık bir yıldır İstanbul’un çeşitli yerlerine dalarak suyun altındaki kirlenmeyi gözler önüne sermeye çalışan STH (Sualtı Temizlik Hareketi) bu kez Harem’den daldı. Suyun 7 metre derinliğine inen 20 gönüllü balıkadamın çıkarttığı çöplerden yayılan ağır koku iskelede bekleyen vatandaşları çok rahatsız etti. “Temiz Bir Marmara” için yaptıkları dalışlarla tanınan ve denizin altındaki kirlenmenin ürkütücü boyutlarını sergilemek için bir araya gelen STH üyeleri, dün 12.00 sıralarında Harem’de toplandı. Bir platform üzerinde kurulan açık hava fotoğraf sergisinde şimdiye kadar yapılan dalışlardan elde edilen görüntüler sunuldu. 
     
Ne ararsan var

Vatandaşlar, denizin altından çıkartılan çöplerin fotoğraflarını izlerken 20 gönüllü dalgıç suya girdi. Soğuk havaya rağmen suyun altında yaklaşık yarım saat kalan dalgıçlar ürkütücü manzaralarla karşılaştı. Harem Sahili’nin adeta bir çöplüğe döndüğünü gören dalgıçlar, şimdiye kadar yapılan tüm dalışlardan daha fazla atık malzeme olduğunu belirledi. Dalgıçların karaya çıkarttığı malzemelerin yaydığı kötü koku ise izleyenleri çok rahatsız etti. Dalgıçların çıkarttığı malzemeler arasında, pisuvar, akü, jant kapakları, oyuncaklar, kilitler, avize, lavabo, su ısıtıcı, kamyon lastikleri ve teneke kutuların üzerinde kalın yağ tabakası olduğu görüldü. Çöplerin çıkarttığı ağır koku nedeniyle rahatsız olan vatandaşlar, sahilin bu kadar kirli olmasına çok şaşırdıklarını belirttiler. 
     
Denize olan saygı
Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır ise çöplerin çokluğunun insanların denize olan saygısının göstergesi olduğunu belirtti. AKP İstanbul Milletvekili Ali İbiş’le birlikte çöpleri inceleyen Çakır herkesi daha duyarlı olmaya çağırdı. Daha önceki dalışlarda olduğu gibi denizden su örnekleri alan STH üyeleri, analiz etmek için dip taraması da yaptı. Denizlerin temiz tutulması için kamuoyuna mesaj vermeyi hedefleyen STH’nin kış aylarına rağmen dalışlarına devam edecekleri öğrenildi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190