Denizde antik liman arıyorlar

Mersin'in Mezitli Beldesi'ndeki Antik Kent Soloi-Pompeiopolis Limanı'nda gelecek yıl başlanacak araştırmalar için ön çalışmalar başlatıldı.

Denizde antik liman arıyorlar

DENİZDE ANTİK LİMAN ARIYORLAR

Mersin'in Mezitli Beldesi'ndeki Antik Kent Soloi-Pompeiopolis Limanı'nda gelecek yıl başlanacak araştırmalar için ön çalışmalar başlatıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sualtı Topluluğu Proje Koordinatörü Volkan Evrin, Soloi-Pompeiopolis Limanı'nda gelecek yıl başlatılacak olan araştırmalara ışık tutması amacıyla deniz altına dalış yaptı. Bir süre deniz altında kalarak inceleme yapan Evrin, antik Soloi-Pompeiopolis Limanı'nın Doğu Akdeniz sahillerindeki antik limanların, en önemlilerinden biri olduğunu söyledi. Evrin, incelemesi sırasında deniz dibinde liman yapısına ait kalıntılara rastladığını belirterek, 'Suyun yüzünde görünen kaya kitlelerinin benzerlerinin daha büyükleri, suyun altında da var. Ama kesin bir yargıya varmak için uzun süreli dalış yapmak gerekir'' dedi.

Liman çanağının deniz kumları ile kaplı olduğunu belirten Evrin, şunları kaydetti: 'Liman çanağının altında da buluntular olacağını tahmin ediyoruz. Gelecek yıl yapılacak sualtı çalışmalarında elektromanyetik dalgalar yayarak kesin yargılar bulup kazılar yapacağız. Yalnız bu teknoloji Türkiye de bulunmuyor. Bu nedenle sponsorlar bulunmalı veya yurtdışındaki bu işi yapan üniversitelerle ortak çalışmalar yapılması gerekir.''Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Remzi Yağcı ise gelecek yıl başlanacak sualtı kazıları için, yurtdışından bir üniversiteyle ortaklaşa çalışma yapacaklarını söyledi. Yağcı, yaptıkları ön hazırlık dalışlarının gelecek yıl yapılacak kazılara yol göstereceğini belirterek, şöyle konuştu:

'Denizaltında, liman kalıntılarının ve materyallerin yanı sıra günümüzde denize attığımız ve düşürdüğümüz her şeye rastlanabilir. Ayrıca karada aradıklarımız denizaltında da çıkabilir. Ama bunlar için üstün teknolojiye sahip olmamız gerekir. Ne yazık ki projemizi yurtdışındaki bir üniversiteyle paylaşmamız gerekiyor. Soloi-Pompeiopolis ve limandaki kazılar tamamlandıktan sonra, Mersin büyük bir turizm potansiyeline sahip olacak.''

Kaynak:Akşam

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190